ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 26.06.13
SEP-2011

Spaniolii sunt satui de autostrazi!

Daca va puteti inchipui ca am intalnit un loc pe pamant unde oamenii s-au saturat de atatea autostrazi. Este vorba despre Spania, unde oamenii cer sa se mai termine cu autostrazile si sa se mai construiasca si altele. Pentru noi pare un banc.

De retinut ca pe Costa del Sol se impletesc precum coada unei fete 3 drumuri care trec cam prin aceleasi locuri, respectiv AP7 (cu plata, in mare parte), A7 si N340 (acesta este drum national care trece prin localitati). Prima data cand am fost, ajungand in Malaga in miezul noptii, normal ca am folosit AP7 ca sa ajungem repede la Estepona si sa ne vedem in pat. Plata se face foarte usor introducand doar cardul in automat si gata. Dupa ce am tropait cu masina prin toate ungherele Coastei Soarelui am invatat sa ma feresc de AP7 ca de tamaie si sa folosesc A7 sau N340. Pentru aceasta cel mai bine este sa instruim copiloata pentru ca spaniolii nu sunt fraieri si pun tabla indicatoare in asa fel incat sa o vezi tarziu si sa nu mai ai cum sa te incadrezi. Cel mai destept lucru este sa ne notam de acasa, de pe Google Maps, unde sunt locurile de impletire ale drumurilor si sa fim atenti cu cativa km inainte. GPS-ul nu stie sa ne invete asta. Poate sunt eu nebun dar parca ar fi raportat intentionat gresit unele traiectorii numai pentru a incasa banutii de la nerezidenti. Normal, pana la urma este o tara turistica.

Nu prea vad de ce am merge pe Costa del Sol doar ca sa facem baie si plaja. Asta aveam si mai aproape de casa. Asa ca recomand cu caldura inchirierea unei masini macar pentru o perioada, pentru a vizita Cordoba (neaparat Mezquita si o plimbare pe stradutele superbe din zona ei), neasemuita Sevilla cu a ei catedrala unde odihneste Columb si Alcazar-ul, iar Gibraltarul este un obiectiv de vazut macar odata in viata (ajunge o jumatate de zi pentru el). Cine are vana de condus mai indelungat merita sa vada Cadiz-ul si San Fernando.

Condusul in Spania este lejer, se poate scoate un consum minuscul datorita drumurilor bune dar cu conditia unor accelerari dulci si unei viteze elegante. Sunt si multe camioane disperate care, iertat sa imi fie, tare aduc a a sofer roman la bord.

Trimis de Albinoium in 08.07.13 22:38:00
Validat / Publicat: 08.07.13 23:43:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

celeste
[09.07.13 00:02:27]

Asa este... spaniolii sunt satui de... autostrazi!! Am venit de o saptamana dintr-un circuit pe care l-am facut in nordul Spaniei si Portugalia (Lisabona si Porto)... cu o masina inchiriata din Tarragona... dar despre asta voi scrie cat de curand.

[09.07.13 08:00:26]

Mutat la rubrica "Vacanța pe Costa del Sol" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

geo28
[16.02.15 14:06:57]

@Albinoium: Buna ziua as vrea sa fac cateva precizari cu referire la semnalizarile drumurilor din Spania peste tot sunt cel putin 2 indicatoare sau daca nu chiar 3 presemnalizari inainte de o bifurcatie sau schimbarea unei autostrazi iar referitor la gps toate programele aparute au optiunea de a seta calcularea traseului pe drumuri cu plata sau fara

Este adevarat ca in toate tarle europene semnalizarile sunt in limba tarii respective si de multe ori pentru prima data cand se merge intr-o tara e posibil sa avem nevoie de putina acomodare

AlbinoiumAUTOR REVIEW
[16.02.15 20:41:39]

@geo28 - Buna seara. Multumesc pentru interesul acordat postarii. Sunt un prieten declarat al spaniolilor si nici vorba sa ii critic mai ales la capitolul drumuri. In acelasi timp, conduc intens de vreo 35 de ani iar cu gps-ul ma dau de cand era in faza de pionierat. Atentionarile mele au fost strict pentru ajutor si nicidecum pentru a ma afla in treaba, conform principiului educativ "daca m-am lovit eu de ce sa te mai lovesti si tu".

Sper sincer sa nu fi declansat o polemica pe acest subiect si sa ramanem deschisi la orice sfat rezultat din experientele proprii, bune sau - mai ales - neplacute.

Va urez in continuare vacante pline de bucurie.

Albinoium, celeste, geo28
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Costa del Sol: