ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 31.03.11
JUN-2013

Bijuteria arhitectonica a Bailor Govora-hotelul Palace, renascut

Hotelul a fost construit in 1914, in anul 2006 ajungand intr-o stare de degradare avansata. A fost reabilitat, consolidat şi modernizat în cadrul proiectului „PLACE GOVORA SPA – SERVICII CAZARE****, PROMOVARE ŞI DEZVOLTARE TURISM BALNEAR, AGREMENT TURISTIC”, din cadrul Programului Operaţional Regional 2007-2013. Implementarea proiectului a determinat refacerea hotelului în scopul redării aspectului iniţial al clădirii şi clasificarea la categoria de 4 stele; creării de noi locuri de muncă şi îmbunătăţirii gradului de atractivitate al regiunii Sud Vest Oltenia. În cadrul proiectului a fost modernizată şi extinsă infrastructura de cazare, modernizată baza de tratament, reabilitat rezervorul de apă minerală şi amenajătă o bază de agrement, pentru a fi oferite servicii diversificate, la standarde europene. Faţadele au fost refăcute după aspectul iniţial al clădirii.

Potrivit proiectului, hotelul are 106 camere cu dotări de 4 stele şi 26 de camere de 3 stele. „Prin proiect au fost diversificate serviciile turistice: s-a creeat un Business Club pentru organizarea întâlnirilor de afaceri; s-a asigurat accesul la internet în fiecare cameră şi s-au amenajat două săli de conferinţă la parterul hotelului. S-a dezvoltat şi baza de agrement prin: amenajarea şi dotarea unei săli de fitness, a unui cabinet de masaj, unei saune cu capacitate de şase persoane şi s-a achiziţionat un solar. S-a reabilitat şi dotat cu aparatură şi baza de tratament… spicuiri dintr-un ziar local pentru a intelege ce s-a realizat acolo.

Am fost la hotelul Palace in perioada 21.06. -01.07.2013. Recunosc faptul ca am plecat cu inima stransa catre Govora, avand drept tinta hotelul Palace, unde urma sa-mi petrec 10 zile. 10 zile de tratament … care s-au dovedit a fi tratament regesc. 10 zile in care am simtit, cu mare bucurie, cum este sa fii respectat, cum se simte un TURIST respectat, multumit de serviciile pe care le-a platit, dar mai ales rasfatat. Am avut bilet de 10 zile de tratament cu pensiune completa si cazare la camera dubla de 4 stele.

Dar sa incepem cu inceputul. Am plecat vineri, 21.06.2013 pe la ora 11:00, catre Baile Govora. Dupa un drum de o ora jumătate, mers lejer, am ajuns in curtea hotelului Palace, cu oarecare emotie gandindu-ma: oare voi fi cazat acum sau voi fi pus sa astept pana la nu stiu ce ora.

Am pasit in holul hotelului, impunator, mergand direct catre receptie. Acolo am fost luat in primire imediat si dupa ce am predat biletul si dupa efectuarea formalitatilor de cazare mi-a fost oferita cartela de la o camera. Am urcat la etajul 2, unde deschizand usa camerei ce-mi fusese repartizata am ramas putin dezamagit … de dimensiunea camerei. Tin sa precizez ca, fiind dat in functiune de doar 1 luna, totul mirosea a nou, conditiile fiind impecabile. Totusi, imi imaginasem o camera mai mare. Am coborat la receptie, mi-am spus oful, explicand ca luasem camera de 4 stele tocmai pentru ca mi se spusese ca este mai mare. Imediat mi s-a aratat o camera de la etajul 4, camera 422, pe care am acceptat-o fara nicio ezitare. O camera MARE, … care fie vorba intre noi, era atat de mare de se putea plimba fetita mea de 4 ani jumătate cu bicicleta, … cu 2 balcoane, pat matrimonial, saltea super, lenjerie impecabila, perne super, televizor LCD, mobila care mirosea a nou, mocheta (inca) moale, baie mare cu uscator de par si cada, totul nou, 3 randuri de prosoape albe, 2 halate albe. Ce sa mai incolo si incoace: totul impecabil.

Am adus bagajele, ne-am instalat, dupa care am plecat sa ne interesam cum va decurge partea cu tratamentul. De la receptie am fost indrumati catre hotelul Parc, la dna. dr. Cristina Petrescu, o persoana deosebita. Acolo am fost consultati si ni s-a dat fisa de tratament pentru noi si fetita noastra, care are ceva probleme la caile respiratorii.

Cu partea de tratament rezolvata ne-am intors la hotel pentru a rezolva ultima chestiune: masa, care numai cand ma gandesc la ce chinuri am fost supusi imi ploua in gura.

Am intrat in resturant, foarte placut surprinsi de aerul impunator al locatiei, de toate scuplturile ce se gasesc atat pe pereti cat si pe tavanul restaurantului. Acesta este compus din trei pavilioane: doua mai mici, care am inteles ca erau pentru nefumatori, si o sala mai mare, pentru nefumatori. Acolo am avut singura problema de care credeam ca nu vom reusi sa scapam. Restaurantul, fiind la inceput, incearca sa impuna un anumit sistem la masa: se doreste intocmirea unor meniuri fixe din care turistul sa-si aleaga in fiecare zi un anumit numar de meniu.

Aici vreau sa spun ca am avut cea mai mare si placuta surpriza: in urma unei (lungi) discutii cu sefa de sala, dna Roxana-careia ii multumesc inca o data pe aceasta cale, pentru rasfatul culinar pe care ni l-a oferit, am convenit asupra unui meniu mai special. Vreau sa va spun ca am incercat toate specialitatile pe care le ofereau, mancarea fiind extraordinara tot timpul. Dar pentru asta las fotografiile sa vorbeasca. De asemenea, am incercat toate cocktail-urile care erau pe baza de rom sau campari, insa fara vodka, dar si freshul de portocale, dar si toata lista de desertri pe care o aveau, de la clatite cu inghetata la placinte cu branza sau mere, de la crema broulle (de zahar ars) la prajitura Amandina delicioasa.

Baza de tratament: totul este renovat, toata aparatura este noua, se fac proceduri pentru afectiuni respiratorii, afectiuni ORL si afectiuni ale aparatului locomotor. Acolo am intalnit o alta persoana deosebita, dna Mihaela-asistent balneo-kineto, care a avut grija de refacerea noastra, noi ajungand cu ceva probleme la spate. Beneficiind si de masaj de refacere efectuat nemaipomenit de cele doua domnisoare maseuze, am plecat de acolo ca nou. Timpul liber l-am mai pierdut pe la bazinul cu apa slab iodurata sau alergat pe banda in sala de fitness.

Ce vreau sa va spun este ca dimineata o cam aveai ocupata: cam pana pe la 12-13 era timpul procedurilor, pauza dintre proceduri fiind de aprox. 30 minute. Si cum nu pot sa fie toate bune am avut si aici o surpriza neplacuta, dar nu din partea hotelului, ci a agentiei: duminica nu se facea tratament la hotel, chiar daca noi am platit pentru el. Dar stiti cum se spune: uneori pierzi, alteori castigi. Chiar daca am pierdut 2 zile de proceduri am castigat mai multi prieteni (e).

In camere se facea curatenie zilnic, prosoapele se schimbau de cate ori cereai (le lasai pe jos-noi le schimbam zilnic), iar lenjeria se schimba la 2 zile. Internet exista la priza, cu cablu de la receptie. Mie mi-a mers cam greu in primele zile, insa a mers. Ce ar fi de spus totusi referitor la camere este faptul ca, atunci cand s-a facut renovarea, obligati fiind sa pastreze anumite elemente ale hotelului-tocaria si structura de fier de la balcoane, chiar si renovata, nu asigura o izolare fonica prea buna, de multe ori auzind-o pe fetita noastra cand era in camera si se juca, iar pe balcon imi cam era frica sa o las singura. Dar e ceva care pe noi nu ne-a deranjat. Cum o fi cu zgomotul cand hotelul o fi plin?

Ceea ce le doresc din suflet. Sa fie plin.

Un alt aspect pe care vreau sa-l punctez este superbul parc din Govora. Renovat cu fonduri Regio este modificat aproape din temelii. In mijloc a aparut chiar si o cascada, aleile au fost pavate, bancutele sunt noi, iar parfumul teilor te imbata efectiv. Am petrecut foarte mult timp acolo, mai ales ca in prima duminica am fost in vizita la Sibiu-centrul istoric-de unde ne-am intors cu o bicicleta pentru junioare. Deci, toata lumea avea activitate: unii cu bicicleta, altii pe banca sau jos la restaurantul Cascade la o bere, sau plimbari la izvorul Ferdinand.

Se pot vizita manastirea Govora (bifat), Manastirea Dintr-un Lemn, Manastirea Horezu.

Cam astea au fost (o parte din) gandurile pe care am vrut sa vi le impartasesc din minunatul sejur petrecut la hotelul Palace din Govora.

In incheiere, ii doresc mult succes echipei (foarte tinere) de la hotelul Palace si sa ne vedem cat mai curand, la aceleasi standarde, deoarece nu e greu sa pui niste stele pe sigla ci sa-ti mentii standardele ca sa meriti stelele. Si laudele.

S-auzim numai de bine!

Trimis de ciucuadrian in 08.07.13 21:09:48
Validat / Publicat: 08.07.13 22:32:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 8153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciucuadrian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 prin parc cu bicicleta
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.00 EUR pe cameră

[08.07.13 21:55:01]

@ciucuadrian: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [16.07.13 19:55:01]

Noi locuim in Bucuresti dar cea mai mare parte a zilelor noastre libere le petrecem acasa la noi, intr-un sat din judetul Valcea, cam la 50 km. de Govora. Cand baiatul nostru era mic mergeam in fiecare vara cateva zile la Govora si inchiriam un apartament intr-un bloc cochet, langa parc. Timpul a trecut, copilul a crescut... si n-am mai ajuns la Govora de vreo 8 ani. Doamna de la care inchiriam apartamentul si de care baiatul nostru se atasase ca de-o bunica a trecut de 90 ani si in vacanta care tocmai s-a incheiat ne-am propus sa mergem la Govora sa o vedem.

Aflasem ca Palasul a fost renovat in totalitate, stiam cum arata cu ani in urma cand iti venea sa plangi de mila superbului hotel aflat intr-o stare avansata de degradare.

Am rezervat doua camere pentru o noapte la Palas, una dintre ele identica cu cea in care ati stat dumnevoastra.

Am fost impresionati de modul in care a fost restaurata aceasta cladire, mai putin de unele finisaje care dovedesc superficialitatea noastra bine cunoscuta. Voi scrie si eu despre acest hotel care merita sa fie cunoscut mai ales de cei care isi doresc o vacanta intr-un loc civilizat si elegant, liniste, aer curat.

Noi am fost saptamana trecuta si se renuntase la meniurile fixe, exista acum un meniu stufos, foarte variat. Mancarea este buna, preturile nu sunt mari dar se asteapta foarte mult... Doua ore au trecut pana am mancat la pranz. La un asemenea hotel ar fi obligatoriu un bufet suedez la micul dejun. Piscina interioara si cea exterioara au existat in proiectul initial si ar fi fost binevenite, ca si loc de joaca pentru copii, un teren de tenis... La fel si o oferta de excursii la preturi rezonabile la numeroasele atractii turistice ale zonei.

Palasul din Govora este cu siguranta unul dintre cele mai frumoase hoteluri din Romania, parcul arata acum impecabil dar numai serviciile de calitate pot aduce turistii pe care acest hotel renascut ii merita!

Sper ca cei care conduc acest hotel vor avea deschidere spre turismul modern si nu se vor limita la o mana de turisti si la botezuri si nunti... Oricum eu voi reveni, poate chiar vara viitoare!

tazmumy
    [17.07.13 15:38:37]

Ma bucur sa aud ca restaurantul a reusit sa faca si un meniu, banuiesc cu o prezentare conform cu 4*.

Noi am fost in luna iunie la Govora si Hotel Palace tocmai se deschise de cateva zile. Hotelul era splendid, dar in restaurant ni s-a adus meniul pe o ciorna (pe verso era detaliul unei facturi de telefonie) iar preturile era scrise cu pixul.

ciucuadrianAUTOR REVIEW
    [12.08.13 14:42:44]

@Floria: astept si impresiile dvs. pentru a face cunoscuta aceasta locatie, si de ce nu si pentru a da o mana de ajutor-daca cei care conduc acest minunat hotel vor sa o primeasca-pentru a face si mai placute clipele petrecute aici. Oricum, eu de 15 august voi mai petrece 4 zile acolo. Cu siguranta va fi bine. Si... la inspiratie... de moment... propun administrarorilor videoclipul Andra-Inevitabil va fi bine.

rezolvat-wm

ciucuadrian, Floria, tazmumy