ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 20.06.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Unde Domnul pune har!

Cu cateva zile inainte de a pleca in vacanta m-am hotarat sa vizitez locurile de la Meteora, deoarece la o discutie cu niste prieteni mi-au recomandat sa merg pe acolo daca am prilejul sa vizitez Grecia.

Si prilejul a venit prin organizarea concediului de anul acesta in Zakynthos vezi impresii (aici şi aici).

Atunci, mi-am zis ca daca tot este in drum, sa fac o rezervare la un hotel si sa vedem Meteorele, sau mai bine zis acele manastiri cocotate pe acei munti, care de-a dreptul te impresioneaza cand le privesti.

De al autostrada Egnatia Odos ne-am abatut cam 40 de km pe un drum foarte bun, asfaltat, prin niste vai de-a dreptul spectaculoase, cu multe urcari si coborari, cu multe curbe care iti taie respiratia dar intr-un peisaj superb.

Dupa aproape o ora am ajuns fara probleme la hotelul rezervat in Kastaki, o localitate la poalele muntilor de unde puteai sa admiri acei colosi crescuti din stanca si pe care, intrezareai lipite de ei manastirile, cat un bob de mazare.

Spectacolul naturii, completat de om cu aceste constructii foarte vechi este impresionant si unic, nici-unde in alta parte nu ai sa mai vezi asa ceva, poate prin indepartatul Tibet.

Oamenii din acasta zona sunt foarte primitori si ne-am simtit bine primiti de gazda noastra de la hotel, care era si patronul acestuia.

Dupa ce am servit ceva, am facut un dus si am iesit pe inserat sa admiram siluetele acelea, pe o luna plina care facea ca stancile sa para nistre monstrii, iesiti parca din adancul pamantului.

Oricum sanzatia te face sa te simti ca intr-un film de Hitchcock.

Dupa un mic tur prin sat, ne-am intors la o bere in curtea hotelului si in final am plecat la somn.

De mentionat ca am gasit un numar foarte mare de turisti cu motocicletele lor (cheooperi sau bikeri), cu sotiile lor cazati aici.

A doua zi, am servit micul dejun la hotel, am platit apoi am plecat in turul manastirilor aruncate de-o parte si alta a drumului ce urca la Marele Mateor.

Soseaua este asfaltata pana la acest lacas care se gaseste cel mai sus si unde se termina si drumul.

Am vizitat Sf. Varlaam, o manastire frumoasa cu o panorama superba asupra vaii Thessaliei si de unde se vedea in departare orasul Kalampaka.

Intrarea la cest lacas se plateste 3 euro de persoana, iar costumatia trebuie sa fie decenta, doamnele primesc niste fuste la intrare daca nu sunt corespunzator imbracate.

Aici se gaseste un mic muzeu unde poti admira multe documente, scrieri foarte vechi pastrate sub geamurile de sticla si multe obiecte religioase cu semnificatie crestin-ortodoxa.

La iesire se poate cumpara suveniruri si alte obiecte religioase de la grecii care ciupesc si limba romana si iti poate vinde si in Ron ceea ce doresti.

Apoi, am urcat la Marele Meteor, unde manastirea este foarte aglomerata, unde gradinile acestei manastiri te face sa te gandesti cat de minunat este sa traiesti aici aproape de Dumnezeu si sa simti harul Sau in tot ce s-a facut si s-a construit aici de-a lungul sutelor de ani.

Adevarat, se spune ca omul sfinteste locul, chiar si la inaltimile acestea, dar doar cu ajutorul lui Dumnezeu.

Ramai de-a dreptul impresionat cum au reusit acei calugari sa se refugieze la inceput aici, apoi sa construiasca in sute de ani aceste frumoase manastiri care dupa cum am mai spus parca stau agatate de colosii aceia iesiti din pamant.

Am plecat foarte linistiti de la Meteora cu un gand profund si mirati inca o data ca omul poate gasi cele mai tainice locuri sa poata supravietui invadatorilor la nevoie si sa se apropie din ce in ce mai mult de Dumnezeu la propriu.

Merita sa vedeti aceste minunatii crestine si chiar sa petreci un concediu linistit in aceste locuri frumoase de la Meteora.

Ne-am indreptat catre insula Zakynthos cu impacarea sufleteasca ca am vazut minunile acestea iar daca treceam prin zona si nu vedeam Meteora cu siguranta pierdeam foarte mult.

Har de la Domnul va urez si vizitati Meteora, merita din plin.

Trimis de vivas71 in 08.07.13 20:47:28
Validat / Publicat: 08.07.13 21:49:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vivas71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prin satele din valea Thessaliei

adrianaglogo
[08.07.13 23:00:48]

Poti sa-mi spui cum se numea hotelul, cum ati facut rezervarea si care a fost pretul?

Si eu vreau sa revad meteorele la intoarcerea din Lefkada si inca nu am facut o rezervare.

sagradam
[09.07.13 13:27:36]

@vivas71:

Meteora e fascinanta, ti se taie rasuflarea cand vezi asemena locuri. Parca D-zeu a taiat ui mana si a pus acolo asemenea minunatii. Cred ca Meteora este un loc pe care daca ai posibilitatea e bine sa-l vezi, iti schimba starea sufleteasca, viziunea despre viata.

vivas71AUTOR REVIEW
[09.07.13 17:46:00]

@adrianaglogo: Hotelul se numeste Tsikeli si se gaseste in Kastraki.

Eu am platit pe net cu cardul, in Romania 34 euro/zi, camera dubla.

Va urez succes!

adrianaglogo
[10.07.13 20:02:31]

@vivas71: Multumesc mult, o sa-l caut si eu pe net.

Octogondanac
[13.12.13 16:37:08]

@vivas71: ....

[13.12.13 17:01:39]

@Octogondanac: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

adrianaglogo, Octogondanac, sagradam, vivas71
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: