ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 08.06.13
AUG-2012

Gellert Spa - Budapesta altfel

Gellert Thermal Spa

Cum am hotarat sa mergem la Gellert? Urmarind siteul nu mi-a fost deloc greu. Am zis ca una dintre cele mai frumoase piscine este atat de aproape de mine eu fiind o mare iubitoare de apa si piscine incat trebuie sa o vizitez.

Ce este?

Este un spa din centrul Budapestei, mai precis in Buda, situat in hotelul Gellert. Locul a fost cunoscut din perioada romana dar s –a dezvoltat in perioada cuceririi turcersti secolul 15. Baile au fost construite in perioada 1912-1918 in stilul caracteristic perioadei, Art Nouveau. In perioada celui de al doilea razboi mondial a fost bombardat iar reconstructia ulterioara a fost una simplista. In anul 2008 a fost renovat in stilul in care a fost contruit initial si redat in splendoarea originala. Daca stilul nu te atrage ceea ce mie mi i se pare imposibil

De ce l-am ales? Pentru ca ne-am saturat de Miskolc, Hujduszoboszlo unde am tot fost si vrem sa vedem si altceva.

Budapesta este cunoscuta ca si capitala spa-uri lor, in Budapesta aflandu-se peste 100 astfel de izvoare. Gellert este un Spa cu apa termala, unul dintre cele mai elegante spauri din lume. Aceasta eleganta este data de stilul in care a fost contruit si anume Art Nouveau.

Cum am ajuns? Noi am ajuns cu masina personala pe care am parcat-o pe una din straziile apropiate locatie, intr-o parcare gratuita. Se poate ajunge si cu autobuzul nr de la gara sau de la aeroport

Cat ne–a costat? 4600 Huf aproximatuv 15 euro la care se adauga costul inchirierii /cumpararii prosopolui. Persoanele cu parul lung sunt obligate sa poarte capison pe cap. Daca nu ai de acasa o sa fii obligat sa cumperi din incita hotelul la aprox 200 Huf. Biletul l-am luat de la receptia spaului dar le puteti lua si online gotohungary.net/index.php?progid=GELL

Ce am facut? Noi am ajuns intr-o zi de duminica la Budapesta aveam sa luam pe cineva de la airoport in ziua urmatoare asa ca avem o zi la dispozitie. Dimineata nu a fost una prea insorita asa ca am decis sa ne incepem ziua in partea interioara a Spaului in zona piscinei de mozaic inconjurat de coloanele ionice. Bazinul are 20 m lungime si 8 latime apa este ceva mai rece fiind un bazin de inot. Pentru persoanele cu par lung este obligatorie purtatul capisonului. Dupa am decis sa vizitam si restul inaperiilor unde apa era intre 36-40 grade erau bazine unde in timpul saptamanii se poate baie nud si din cate ne-au spus cei de acolo chiar se face, bineinteles in parti ale spaului rezervate femeiilor sau barbatiilor. Dupa vreo 2 ore de zabovit prin apa termala a iesit si soarele si am decis sa iesim in partea exterioara care este in aceelasi stil, de o suprafata apreciabile cu sezloange numai bune de stat la soare. Un bazin cu valuri care 15 min face val 15 min e o simpla piscina Este in fata zonei de sezloange. Seamana foarte bine cu bazinul cu valuri din Aqualandul din Corfu. Celalalt bazin e cu jacuzzi si apa calduta. Vedeta de afara era un ciubar de lemn imens cu... apa rece. Dupa cam 5 incercari esuate am reusit sa imi fac curaj sa intru si sa stau 2 secunde pentru ca mai apoi cand am iesit un grup de germani sa ma aplaude.

Ce se mai poate face la Gellert, dar noi nu am facut: am inteles ca cei de la Gellert au niste impachetari cu ciocolata fantastice noi ne-am tras pe fund la bani si nu am facut. Sauna noi am fost in luna august si nu ne-a tentat dar o recomand efectul e benefic organismului. Cazare: complexul este unul de 4 stele, zona este centrala iar hotelul cel putin pe dinanfara arata dragut. In interior, camerele nu le am vazut dar banuiesc ca respecta aceelasi stil Art Nouveau.

Mancarea, cel putin cea de la bufet, la restaurant nu am ajuns de data aceasta, nu mi-a placut am mancat un sandwish cu snitel sec mi se pare ca nu merita sa strici gustul gulasului unguresc cel mai bine este sa iti pui pachetel de acasa (iesi si ieftin si mananci si ce iti place). Daca arsita e dogoritoare o bere sau o apa plata de la bar plus ca nu e si foarte scump e ceea ce ti-ai dorit in caz contrar recomand tot varianta pachetelu.

Trimis de holidaydreamer in 08.07.13 18:36:19
Validat / Publicat: 08.07.13 19:29:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 12569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (holidaydreamer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Gellert Spa -Exterior

[08.07.13 18:45:28]

[09.07.13 09:19:26]

Rubrica a fost redenumită "Băi termale, spa, aquaparkuri în Budapesta", pentru a permite acumularea aici a altor recomandări "de gen" din destinația Budapesta.

cazimirt
[19.04.22 12:02:33]

La restaurant se poate plati cu card? Ati fost multumiti de jacuzzi, hidromasaj?

cazimirt
Alte impresii din această RUBRICĂBăi termale, spa, aquaparkuri în Budapesta: