ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.03.12
JUN-2013

Financiare...

Sfaturi pentru cei ce au de gind sa circule prin zona: in orice tara intrati, cu exceptia Muntenegrului unde moneda este euro, opriti la primul bancomat si scoateti putini bani locali ca sa aveti pentru locurile unde nu se poate plati cu cardul, destul de putine de altfel in toate tarile, cu exceptia Albaniei, unde plata cu cardul e ca si inexistenta (inclusiv la benzinariile mari).

Peste tot se poate plati cash si in euro, dar "rotunjirea" ratei de schimb (evident, intotdeauna in favoarea comerciantului) duce de cele mai multe ori la o majorare a pretului de 15-30%.

O economie bunicica puteti face atunci cind vreti sa faceti cumparaturi mai mari evitind supermarketurile de linga plaja: de exemplu o sticla de coniac albanez costa la supermarketul de la plaja 5 euro, la magazin in oras (la vreo 2 km) - 4.28 euro, si la un magazin satesc 3.71 euro.

Pentru cei care ar dori sa dea o tura pe aici o scurta trecere in revista a preturilor (pentru usurinta le dau direct in lei la un curs de 4,5 lei/eur).

Supermarket / Magazin: o piine mare feliata 2,50 lei, apa minerala/plata la 1,5 litri 2,25, brinza telemea de oaie/capra/vaca (excelenta!) 26 lei/kg, cotlete porc/oaie amblalate cite 4-5 fripturi la pachet 22,50 lei/kg, bere la 2 litri 6,40 lei, coniac albanez 19 lei/sticla de 0,7 litri, sardele 2,9 lei/cutie, rahat cu nuca 6,4 lei/cutie, vin merlot (bun) 8 lei/sticla 0,75, whisky Johny Walker 51 lei/sticla 0,7.

La terase: cafea 2,25, bere la halba 4-5 lei, spaghete 6,4-16 lei functie de ingrediente, pizza 8-16 lei, o portie de peste cu cartofi de te saturi si mai si ramine 26 lei, o portie de friptura cam la fel.

Benzina 5,80.

Cind va bate gindul sa ajungeti prin zonele astea nu ezitati sa cereti consultanta.

Trimis de karma1 in 08.07.13 14:54:56
Validat / Publicat: 08.07.13 16:21:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 7501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

roth
[09.07.13 15:28:29]

@karma 1

Oki la pret de supermarket sau magazin satesc... sa stie omu l la ce se asteapta.

Bune info, cam putine, dar se pare ca daca mai vrem mai primim... totul e sa cerem.

Nu am Albania in program anul asta... nu o am deloc la momentul asta insa nici Nici alte destinatii nu le-am avut pana s-a ivit o oferta si gata erau la prioritati.

karma1AUTOR REVIEW
[10.07.13 00:42:22]

@roth: oricand rspundem cu placere celor interesati. Probabil ca vom mai face o experienta similara. O sa acumulam noi informatii bune de postat aici. In orice caz, doritorii ne pot contacta pentru apartmentul din fotografii

Margo
[22.08.13 15:18:23]

@karma1: Buna ziua! Va multumesc pentru informatiile utile postate. Anul acesta eu si familia mea planuim un mic tur al litoralului albanez. Ati putea va rog sa-mi recomandati locuri de cazare la preturi convenabile? Mentionez ca planul este sa ajungem in Porto Palermo, Dhermiu, Vlora, Ksamil, Vuno, Gjirokaster si Berat. Va multumesc mult!

karma1AUTOR REVIEW
[30.09.13 20:36:42]

@Margo: imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, insa oricum nu te puteam ajuta. Noi eram croiti pe mers la mare si-am stat la particular intr-un apartament pe plaja Skhembi Kavajes langa Durres. Din nefericire am reusit sa plecam de-acolo fara nr. lui de tel.

karma1, Margo
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre și prin Albania: