ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 08.07.13
JUL-2013

Dezamagire

Am fost in concediu la mult laudatul hotel Bolero anul acesta si am ramas cu un gust amar dupa acest sejur.

Nu este prima oara cand vizitam Bulgaria, nu fac comparatie cu turcii sau cu alte destinatii, compar doar cu anii anteriori si locatiile anterioare din Bulgaria.

Nici nu am ajuns bine si ni s-a spus sec ca daca dorim sa ne cazam inainte de ora 14 (cand se termina masa la pranz) trebuie sa platim 40 leva, asta doar ptr ca eram romani, nemtii care au ajuns odata cu noi nu au avut acelasi tratament, li s-au pus imediat bratarile si li s-au repartizat camerele.

Apoi cazarea, facuta tot in functie de nationalitate, in ultima cladire din complex, la capatul tuturor scarilor, intr-o cladire cu fata la un perete de stanca, toata cladirea era plina doar de romani, in cladirea centrala erau alte nationalitati... noi am reusit sa schimbam camera dupa ceva "atentie" data la receptie (urat sentiment, spaga e la ca la noi, la mare putere).

Mancarea nu se ridica nici pe departe la standardele hotelului, nu mureai de foame, aveai ce alege, dar nu era nimic spectaculos, aceeasi mancare care se tot schimba pe tot parcursul sejurului.

Internet doar in lobby??? Daca nu 15 leva/ 24 ore... la hotel de 4 stele cu pretentii, no comment.

La fel si seiful din camera, contra cost, rusinos.

Parcarea f scumpa, dar sa zicem ca asta ne-am asumat de cand am ales hotelul ptr ca stiam deja costurile.

Echipa de animatie ok, piscinele curate, sezlonguri la plaza ok, curatenia in camere ok.

Per total dezamagiti, si de hotel, si de calitatea oamenilor care au inceput sa populeze bulgaria. Anul trecut am fost la Iberostar in Sunny Beach si a fost de 10 ori mai bine, tine de politica hotelului, sunt convinsa.

E ultima noastra vizita in Bulgaria, deja nu mai merita ;)

Trimis de alexmobila in 08.07.13 13:44:50
Validat / Publicat: 08.07.13 14:50:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri - Marina Beach, Arabella, Obzor&Izgrev, Riu Dolce Vita; Sunny Beach - Iberostar

VIZUALIZĂRI: 4688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexmobila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [08.07.13 14:19:42] »

@alexmobila: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rodica73 [09.07.13 10:05:52] »

NU TE SUPARA, DACA TOT ESTI DEZAMAGIT DE CE NU PUI SI POZE? SA VEDEM CE TE-A DEZAMAGIT.

EU AM FOST ANUL TRECUT LA BOLERO IN IULIE SI IN AUGUST LA IBEROSTAR (SUNNY BEACH) NU SE COMPARA, BOLERO DE 100 DE ORI MAI BUN CA IBEROSTAR.

PE NOI NE-AU CAZAT LA CAT AM AJUNS, AM STAT CHIAR IN CLADIREA CU RESTAURANTUL, N-A TREBUIT SA DAM NICIUN BAN.

ASTEPT POZELE CA SA VEDEM SI NOI CE E ASA DE WOW.

rodica73 [09.07.13 10:09:35] »

Din cate vad ai dat 95% la aproape toate servicile (plaja, mare, distractie, camera) nu inteleg ce nu ti-a placut!!!

70% masa? Eu nu cred ca mancarea de la Iberostar a fost mai multa ca mancarea de la Bolero.

Apropos: erau seri cu diferite teme: seara chinezeasca, seara de peste, seara grill, seara bulgareasca. Imi pare rau ca le-ai pierdut

alexmobila [09.07.13 10:24:19] »

Am dat 37% la servicii si e chiar prea mult la diferentierile care se fac,

daca vrem sa fim cu ochii inchisi si sa spunem ca totul a fost minunat nu avem decat si atunci ne meritam soarta pe peste tot pe unde mergem.

BA DA, mancarea era mai multa, mai variata, mai buna la Iberostar, doar la Marina Grand Beach pot spune ca a fost mai proasta decat la Bolero, pana si la Izgrev a fost mai bine. Sau poate nu ai vrut sa observi ca oule fierte dimineata si sunca presata care nu se folosea dimineata era utilizata mascat in salatele de la pranz si seara, a predominat carnea de porc, piureul era din fulgi din cutie, prajiturile au fost aceleasi pe toata perioada, cu mici exceptii... etc...

nu vreau sa despic firul in patru, am dat nota pe care am considerat-o. DAR sa nu ne mintim, asta nu este un hotel de top din Nisipuri, doar daca ne place sa spunem lucruri care nu sunt adevarate, sau daca nu avem cu ce compara

@rodica73: Nu inteleg de ce trebuie sa ma justific in fata ta. Ce nu mi-a placut am scris CLAR. Nu mai repet.

Later edit: nu am ce poze sa pun cu atitudinea celor din hotel, cu lipsa internetului, cu banii dati ptr ca am ajuns cu o ora mai devreme, etc.

Ne meritam soarta oricum.

webmaster [09.07.13 11:35:04] »

@rodica73: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi!!!

Vezi, de exemplu, aici

coco codruta [09.07.13 12:04:05] »

@alexmobila: Stimate domn daca erai atent si citeai despre hotel pe site oficial al hotelului nu aveai atatea nemultumiri.

Peste tot scrie ca intrarea se face la ora 14 si iesirea la 12, de ce noi romanii vrem intotdeauna mai mult decat platim ca doar nu suntem buricul pamantului, era normal sa iti cara 40 de leva daca vroiai sa te cazezi inainte de ora 14, probabil ca esti obisnuit cu spaga data receptionerelor cum de altfel ai facut,

eu am fost de 5 ori in Grifid si nu am dat nici o spaga pt camera si am primit camera pe care am platito fara reclamatii si da era in corpul principal, si da sunt romanca, dar nu consider ca trebuie sa mi se ofere totul prin tupeu maxim.

Trebuie sa intelegi ca ne meritam soarta, Grifidul este un hotel care nu prea face diferenta intre romanii si nemtii, am vazut la alte hotele diferente mari. Desi sunt romanca toata lumea de la femei de serviciu la manager imi zambea si ma interbau daca ma simt bine.

Acum trebuie sa intelegi ca Grifidul este un hotel care isi pastreaza turistii, nemtii vin in fiecare an din mai pana in octombrie si vin in numar mare cu autocare intregii (apropo in Vistamar predomina nemtii 97%) deci e logic ca au un regim preferential (desii nu e normal) dar nici noi nu avem un comportament civilizat. Daca mergi la ei de mai multe ori devii si tu un oaspete de onoare al lor cum de altfel am fost eu anul acesta la Arabela unde m-au intampinat zambind si la ora 11 mi-au pus bratara pe mana ivitandu-ma sa iau masa.

Daca nu iti placea mancarea trebuia sa te programezi la cele 3 restaurante plus seara pescareasca... In incheiere iti spun inainte sa pleci in concediu informeaza-te corect: parcarea stiiai ca se plateste, seiful stiai ca e contra cost si internetul in camera era contra.

alexmobila [09.07.13 13:18:58] »

@coco codruta: Imi pare rau, dar nu pot citi nimic care contine atatea greseli gramaticale. Asta apropo de faptul ca ne meritam soarta Si cu asta eu am incheiat. Si nu sunt domn, scrie clar la sex: F care vine de la feminin

Si totusi raspund la prima parte: Nu mi s-a parut nimic iesit din comun sa platesc cele 40 leva, ci doar faptul ca nemtilor care au sosit odata cu mine nu li s-a cerut nimic, desi tot aia era politica, tot dupa ora 14 trebuiau sa se cazeze, sau nu??? Degeaba toti imi zambesc si ma intreaba de sanatate cand se vede de la o posta diferentierea.

Nu inteleg de ce trebuie sa continuam la nesfarsit pe tema acestui subiect?

Parca era un site unde iti puteai exprima parerile, astfel incat oamenii sa poata alege in cunostinta de cauza.

Mi se pare complet absurd sa ridicam in slavi un hotel care nu merita asta, la 800 de euro cat am platit eu pe sejur existau si variante mai bune TOT LA BULGARI, asta vreau sa afle lumea.

Hai sa nu ne mai agitam atat ca mergem la hoteluri pline de nemti, din lanturi hoteliere bune, se pare ca bulgarii s-au cam prins de calitatea romanilor care le calca pragul si au inceput sa actioneze in consecinta. Sunt convinsa ca anii trecuti nu se intampla asta, dar altii erau si oamenii care mergeau la ei.

Am fost si la restaurantele a la carte si degeaba, tot n-am cazut pe spate... la asiatic avea fix cate 3 feluri de mancare, la un hotel care se respecta, ma faceti sa rad ))))

Am fost fff informata cand am plecat, dar parerile citite aici m-au indus in eroare, si am avut asteptari nerealiste.

Pentru cine se duce DOAR la Bulgari o fi raiul pe pamant, pentru unii care au mai vizitat si alte locatii lasa de dorit.

REPET, nu sunt anti-bulgari, am fost ani la rand si m-am simtit f bine, dar Bolero este supra-apreciat. Arabella este peste, daca imi ceri parerea.

rodica73 [10.07.13 07:54:47] »

@webmaster: ok -imi cer mii de scuze dar sunt oripilata de ceea ce citesc aici...

Bolero este un hotel mult peste celelalte hoteluri din Bulgaria, iar impresiile de genul asta sunt foarte nepotrivite pentru ei.

rodica73 [10.07.13 10:08:00] »

Nu te supara, unii daca nu au mai fost in alte tari, este problema lor. Tu care ai mai fost faci diferente. Eu am fost acum 2 ani la Victoria Palace din Sunny Beach unde mi-am cumparat zacusca si gem de la magazin, pentru ca mancarea din hotel era jalnica.

Cum a zis "coco codruta" mai sus, pe site-ul lor official sau pe orice alt site unde este vorba despre hotel scrie clar: la ce ora este cazarea, la ce ora este masa, internetul contra cost, seiful contra cost.

La restaurantul asian te asteptai ca Grifid Bolero sa te trimita in ASIA?

Eu am fost anul trecut la restaurantul asian si am mancat foarte foarte bine!! Avea 3 feluri de supe, 3 feluri de baza, 3 deserturi... aveai de unde alege, dar probabil n-ai stiut sa alegi .

In postarea ta de mai sus spui ca a fost mancare mai multa ca la Iberostar dar in postarea initiala spui ca "Mancarea nu se ridica nici pe departe la standardele hotelului, nu mureai de foame"

alexmobila [10.07.13 10:38:33] »

@rodica73: Hai ca deja m-am saturat, daca tu esti multumita cu 3 feluri de mancare la un restaurant a la carte, e treaba ta[...]

REPET, si cu asta am incheiat, dupa cum bine vedeti ne meritam soarta. Asta e nivelul romanului, asta ii place, asta primeste. Dar sa nu aud ca asta e cel mai tare hotel din Nisipuri cand nu este asa. E un hotel ok, pentru oameni care vor sa suporte asa ceva.

yulyusy [11.07.13 08:36:21] »

@alexmobila: Sal.

Maine am intrare la Bolero si am vazut ca ati spus in review ca ati fost cazat in ultima cladire, ceva de genul. Este prima oara cand merg la ei si va rog sa-mi spuneti unde ar trebui sa cer camera ca sa-mi fie mai usor (merg cu un copil de 1an... carucior... etc.). Multumesc.

alexmobila [11.07.13 09:28:59] »

@yulyusy: Cel mai ok este in cladirea centrala, cea cu receptia, sau daca nu, in cladirile din dreapta si stanga receptiei, dar in nici un caz in cele 2 de sus, de pe trepte.

Le spui ca esti cu copilul cu carut, etc si ii rogi sa nu fie sus pe trepte, sunt convinsa ca se poate rezolva

Vacanta placuta!

yulyusy [11.07.13 09:55:45] »

@alexmobila: din reactiile celor care au trimis un ecou precum si din celelalte review-uri referitoare la Bolero cred ca la dvs. e problema de un pic de fite.

Exista posibilitatea ca cineva care doreste sa mearga la Bolero dar va citeste review-ul dvs. sa renunte si sa aleaga Iberostar care este de 10 ori mai slab decat Bolero.

alexmobila [11.07.13 10:35:49] »

@yulyusy: Daca cineva se hotaraste doar citind un review, la revedere, atata poate... parerile intotdeauna vor fi impartite, si ceea ce mie nu imi place, altuia ii place, si invers... e chestie de optiune personala si nu mai pot eu daca cineva le considera fitze sau nu.

Pentru mine Iberostar este mult deasupra Bolero, chiar si Arabella este peste Bolero. Si o sa repet asta indiferent de reactiile voastre complet deplasate. Dar nu ma mira, romanul nu stie decat sa dea in cap, de aia nu poate purta niciodata o discutie civilizata.

Si totusi sunt f curioasa de unde stiti dvs ca Iberostar e de 10 ori mai slab ca Bolero, cand ati spus ca e prima oara cand mergeti la Bolero.... va contraziceti cumva???

rodica73 [11.07.13 11:25:43] »

@alexmobila:

deci s-au convins unii ca e vb doar de fitze... cine vrea sa afle cum stau lucrurile la Bolero, sa intre pe FB sau pe alte site-uri de turism sa vada ce spun strainii despre acest hotel, nu noi care suntem invatati cu litoralul romanesc unde cazarea pt o noapte la un hotel de 3 stele face cat un sejur la Bolero -fara piscine, masa e asa cum e... no comment

alexmobila [11.07.13 11:37:04] »

@rodica73: Fratilor, mai umblati si voi prin alte tari si terminati naibii odata cu ridicatul in slavi a bulgarilor. De fapt, sigur la bulgari vor mai merge doar cei ca voi, fara fite, sa stati linistiti!!! Normal ca strainii spun lucruri de bine, ca sunt tratati complet diferit fata de noi, jalnici suntem, patetici chiar! Imi pare rau ca imi pierd timpul cu voi, mergeti in continuare la acest hotel, e minunat, va meritati soarta!

Ma bucur insa ca nu sunt singura pe acest site care sustine ca nu e totul roz, ca mizeria daca e ascunsa sub pres nu inseamna ca nu exista, mai sunt si oameni normali la cap care stiu ce inseamna un concediu la un hotel bine cotat. Jos palaria.

Pentru restul: hahahahaha

rodica73 [11.07.13 11:51:15] »

@alexmobila: adica... ,,ca strainii spun lucruri de bine, ca sunt tratati complet diferit fata de noi ,,... sta cineva sa ne trieze acolo? suntem noi diferiti: obraznici, rai, ne meritam unii soarta.

cat despre concediul meu, nu m-am simtit deloc tratata ,,altfel ,,decat nemtii sau francezii... din contra.

rodica73 [30.08.13 20:12:56] »

@alexmobila: buna

sa stii ca am ajuns aseara din Bulgaria -dupa 10 zile la Bolero

Am intrat in camera la ora 11.45 fara nici un leu spaga!

Tot in corpul de sus, dar a doua zi ni s-a schimbat camera... am avut mancare, bautura si curatenie de 5 stele (nu de 4) fara nici o leva!

Dar am vazut romani acolo care nu prea stiu ce e aia civilizatie si sistem UAI.

Am pus destule poze pentru cei care vor sa aiba un concediu minunat!

alexmobila, coco codruta, rodica73, yulyusy
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: