ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2009
    ÎNSCRIS: 05.09.09
    AUG-2009

Foarte nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel la care nu as reveni, dar o statiune in care m-as intoarce oricand

Am ajuns în Skala Potamia pe 27 august, în jur de ora 10 dimineaţa, după un drum de 14 ore (inclusiv traversarea cu ferry din Keramoti) cu autocarul (din Bucureşti). Drumul a fost OK, doar că, deşi autocarul era dotat cu AC, a fost foarte cald. În momentul cazării la hotel Aloe a izbucnit scandalul. Eram aproximativ 20 persoane la acelaşi hotel şi tuturor ni se promisese că, dacă dorim, putem plăti AC 5 euro pe zi. Surpriză - ghidul de la Mythos Travel, agenţia parteneră cu Christian Tour, ne-a anunţat că niciuna dintre cele 12 camere contractate de Christian Tour nu dispune de AC. Mai mult, ne-a spus că cei de la Christian Tour cunosc acest lucru, dar le promit în continuare clienţilor că, la cerere, pot beneficia de AC. Se impune acum să clarific un aspect: încă dinainte de a pleca, aflasem că hotelul Aloe are 2 aripi - una veche, fără AC şi cu condiţii de o stea şi jumătate, şi una nouă, cu mobilier mai nou, chicinetă şi AC. Discutasem cu cei de la agenţie, care ne promiseseră că ne vor rezerva o cameră în aripa nouă. E drept, am fost una dintre cele 3 familii norocoase de români care au primit camere în aripa nouă, dar fără AC. Totuşi, vecinii noştri de deasupra (tot români) aveau aparat de AC instalat, deşi nu au solicitat, deci nu ştiu ce să mai cred. Concluzia este că pe viitor voi evita această agenţie - pe site-ul lor apar doar fotografii cu aripa nouă a hotelului Aloe şi nimeni nu spune că în realitate sunt două aripi cu condiţii de cazare foarte diferite, preţul fiind însă acelaşi. Voi încărca poze ale camerelor din ambele aripi.

Despre curăţenie: în camere se face o dată la 2 zile, mai exact s-a făcut de 2 ori în 7 zile, administraţia hotelului considerând probabil că n-are rost să se mai obosească să mai facă curat cu o zi înainte de a elibera noi camera. Aşternuturile au fost schimbate o singură dată în 7 zile, la fel şi prosoapele (care se cam destrămau). În camere exista o faună destul de bogată - furnicuţe mici şi multe, ţânţari cu ghiotura, ceva păianjeni, iar vecinii noştri au avut un bonus - o şopârlă care le-a ţinut de urât pe toată durata sejurului. Televizorul are antenă de cameră şi prinde (prost) 2 sau 3 posturi locale, radioul nu funcţionează, bateria de la chiuveta din baie era ruginită. Personalul hotelului este ca şi inexistent, nu găseşti pe nimeni dacă ai nevoie de ceva şi hotelul nu are recepţie, doar un hol cu nişte canapele şi televizor. Cu chiu, cu vai, în prima zi am reuşit să anunţăm o fată de acolo, care rupea ceva engleză, că nu avem scrumieră, că telecomanda televizorului nu funcţionează şi că nu avem lumină pe balcon, a dat din cap că a înţeles şi până când am plecat lucrurile au rămas fix ca în prima zi, nu s-a rezolvat nimic. Hotelul este clasificat la 3 stele, dar merită cu indulgenţă 2. Noroc totuşi cu frigiderul şi cu chicineta (în aripa nouă fiecare cameră are chicinetă, în cea veche există doar pe hol).

Totuşi, hotelul şi mai ales agenţia Christian Tour au reprezentat singurele motive de nemulţumire, contrabalansate din fericire de frumuseţea locurilor şi nu numai. Ne-am întors ieri dimineaţă şi în cele 7 zile cât am stat acolo a plouat o singură dată, noaptea. Apa caldă şi limpede, valuri mici sau deloc. Am făcut plajă cel mai mult chiar în Skala Potamia, în locul unde este mai lată, dar am vizitat şi Paradise Beach (foarte frumoasă şi sălbatică, păcat că era cam aglomerată) şi Golden Beach (nu m-a impresionat în mod deosebit). Am fost în croaziera de o zi cu vaporaşul Zeus, merită, deşi pe noi nu ne-au dus în atât de multe locuri pentru că am prins marea cam agitată. Totuşi, ne-au lăsat cam o oră la Plaja de Marmură, una dintre cele mai frumoase după părerea mea, cu cea mai limpede apă - deşi spre partea dreaptă erau şi ceva arici pe fundul apei.

Am încercat mai multe taverne, Philippion ne-a lăsat un gust amar, am aşteptat un sfert de oră să ne ia comanda şi încă o jumătate de oră să ne aducă mâncarea, care nici măcar nu era cine ştie ce, însă celelalte au fost OK. Până la urmă am rămas fideli tavernei Korali - reducere 10% de la a doua masă luată acolo, patronul foarte amabil şi glumeţ, Stephanie (cred că este fiica patronului, dar nu ştiu sigur) la fel, meniul în limba română şi destul de bine tradus, spre deosebire de Theagenis, unde meniul era foarte prost tradus; mâncare foarte bună şi porţii enorme. Nu s-a întâmplat niciodată să cerem ceva şi să nu aibă, meniurile, faţa de masă din hârtie, apa şi băutura din partea casei apăreau în primele 3 minute după ce ne aşezam, mâncarea venea în maxim 5 minute din momentul în care dădeam comanda, întotdeauna la sfârşitul mesei aveam piersici, struguri şi/sau prăjitură din partea casei. Pâinea (la masă) mi se pare cam scumpă, 1, 60 euro 4 felii (prăjite, cu ulei de măsline şi oregano), dar aşa e peste tot. Aş scrie eu mai multe şi despre felurile de mâncare pe care le-am încercat, dar mă întind prea mult.

Ca magazin, cel mai ieftin este Enira, aşa cum a mai spus cineva. Apa la 1, 5 l este 70 cenţi dacă iei o sticlă şi 1, 90 euro dacă iei un bax de 6 sticle. Berea Mythos excelentă, cam 98 cenţi sticla (dacă dai sticlă la schimb sau îţi recuperezi după aceea banii pe sticlă - 14 cenţi bucata). Dulciurile locale (fructe în miere) sunt mai ieftine în Panagia şi se pot negocia, cam de la 3, 5 euro la 3 euro. Un bilet de autobuz din Skala Potamia până în Panagia costă 1, 40 euro. Am fost atenţionaţi că nu trebuie să ne bazăm 100% pe orarul afişat al autobuzelor, dar noi n-am întâmpinat probleme. Pentru fete (în special) : P recomand lichiorul de miere şi nuci, este foarte bun, dar dulce. Se găseşte în toate supermarketurile.

La întoarcere, am avut aceeaşi problemă în autocar - căldura, cu tot aerul condiţionat. I-am spus ghidei, dar a motivat că sunt persoane în faţă care spun că e prea frig pentru copii şi de aia au dat aerul mai încet (în faţă era, bineînţeles, mai rece). I-am propus să mute copiii în spate că noi făceam deja saună acolo, dar noi am spus, noi am auzit. Aproape de graniţa cu Grecia, în Bulgaria, autocarul opreşte la un "magazin de bomboane" (aşa se autointitulează, dar găseşti de toate) cu preţuri foarte bune cam la toate produsele. Bulgarul rupe româneşte, au şi un pliant scris chipurile în română (scrie pe el că îţi oferă, printre altele, "vacă de brânză de oaie şi de capră" sau "greacă negru măsline"), preţul la uleiul de măsline extravirgin este foarte bun - 16 euro 5 litri, doar că noi am preferat să luăm din Panagia ulei de Thassos direct de la fabrică cu 21 euro bidonul.

Una peste alta, mi-a părut rău că m-am întors acasă şi voi reveni oricând cu plăcere în Thassos şi în Skala Potamia, doar că la alt hotel.

Trimis de Clauditzza* in 05.09.09 17:51:12
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clauditzza*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera in care am stat, in aripa noua. Am primit camera tripla, al treilea pat a ramas nefolosit :).

tilinka
    [05.09.09 23:14:33]

De cand citesc impresii de la greci nu prea am vazut pe cineva multumit de servicii. Am fost si eu de doua ori in Grecia. Grecia e sa-i vezi peisajele. Turcia sa te simti bine.

mirelab
    [07.09.09 12:38:20]

Din punctul meu de vedere in Grecia este mers pe cont propriu, cu rezervare direct la destinatie. Totodata, nu este o destinatie de recomandat celor indragostiti de resorturile din Turcia. Chiar nu vreau sa se simta nimeni lezat de remarca mea, dar asta este realitatea: asa cum suntem diferiti ca oameni suntem diferiti si din punct de vedere al gusturilor turistice, daca imi este permis sa ma exprim asa...

Asa ca daca ne dorim vacante reusite tb sa exploatam impresiile celor care AuFostAcolo, sa stim ce ne dorim de la vacanta si sa ne informam ce putem gasi la fata locului!

Clauditzza*AUTOR REVIEW
    [08.09.09 13:50:03]

Asa este, data viitoare voi merge pe cont propriu, fara agentii, e si mai ieftin si mai sigur.

Clauditzza*, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂAloe Rooms and Studios: