ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
ÎNSCRIS: 31.03.12
JUN-2013

Destinatie Dubrovnik, incercand sa inconjuram Kotorul

JURNAL DE CALATORIE - ziua 3

Vremea relativ buna, dar nu perfecta pentru o zi de plaja, m-a determinat sa fac astazi "inspectia" statiunilor si a obiectivelor turistice de pe coasta Dalmatiei. Fixindu-ne ca obiectiv final celebrul Dubrovnik i-am dat cum se spune "talpa si benzina".

Toata zona de coasta e intr-adevar splendida. Se aseamana cu zone din Turcia sau Grecia dar are ceva special. Toata coasta Dalmatiei e extrem de abrupta, muntii vin pina in mare (si e vorba de munti-munti nu de niste delusoare). Din aceasta cauza majoritatea plajelor sunt mici, inguste, acoperite de pietre si nu de nisip. Si cer o conditie fizica buna sa te intorci de la plaja.

Mai spectaculoase decit Dubrovnikul sau vederile panoramice mi s-au parut localitatile din jurul golfului Kotor, care arata toate la fel, adica: linia caselor vine pina in sosea, care sosea are cealalta parte pe malul marii, dar nu plaja, ci faleza abrupta. Se face plaja pe niste pontoane de piatra aflate din loc in loc si baie intrind in mare pe niste scari exact ca la piscina. Care n-a apucat sa aiba casa la strada o are pe deal, unde rindurile de case arata asezate cam ca in tribunele de la "Arena Nationala". La rindurile de mai sus se ajunge pe niste stradute late cit o masina nu foarte lata. Asa ca daca ai casa mai in deal ai doua solutii: fie nu iesi din casa si te uiti de acolo la mare (care probabil ca se vede din fiecare casa), fie ca sa ajungi la mare si sa te mai si intorci sau ai jeepan tare (strazile sunt inclinate cam la 45 grade) sau esti sportiv de performanta.

Ceea ce am numit anterior "sosea" e de fapt un drum facut pe vremea cind nu se inventasera masinile si pe care nu pot trece doua masini simultan in directii diferite. Asa ca de cite ori ma intilneam cu o masina din sens opus unul dintre noi trebuia sa dea inapoi, cautind citiva centimetri de spatiu in care sa se lipeasca de marginea drumului. Evident cind una din masini era camion situatia se complica si mai tare. Caterinca maxima era cind in ecuatie apareau doua camioane. Dar cum oamenii sunt ingeniosi in a gasi solutii am vazut gasindu-se rezolvare si la aceasta situatie!

Despre frumusetea zonei cred ca vorbesc cel mai bine pozele postate azi decit 1000 de cuvinte. Dubrovnikul e evident o masina de facut bani. De la cafeaua sau cola care costa de la 5 euro in sus in sutele de circiumioare bagate in toate cotloanele vechilor ziduri pina la suvenirurile de toate felurile vindute la tarabe si la croazierele pe barcute de diverse dimensiuni 10-20 euro juma' de ora. In rest atmosfera din toate locatiile super-turistice de pe planeta. Eternii japonezi care nu se uita la nimic dar stau continuu cu mina pe declansatorul sculei foto de ultimul model pe care si-au cumparat-o (evident tot japoneza), producind 500 poze/ora (ca e scula, nu? ...)... Grupurile de nemti / canadieni / americani / wtf nu conteaza ce... d-aia cu bani, in general bosorogi, jumate dintre ei in baston, insotiti de vesnica ghida zimbitoare cu gura pina la urechi si tinind in mina placuta cu numele ei sa nu se rataceasca bizonii... tineri din toata lumea care si-au adus iubita intr-un loc romantic (mai iefteanu' totusi ca la Venetia...). Ce mai... aglomeratie ca pe Magheru la ora de virf.

Am parasit Dubrovnikul cu sentimentul ca am "bifat" o destinatie turistica obligatorie unde ne-am facut datoria de a face si poze. Nu atit de multe si atit de proaste ca oligofrenii aia de japonezi, dar am facut ceva. E adevarat, tot cu un Nikon de-al lor. Dupa care ne-am suit in Mitsubishi, asa ca sa nu-i mai vorbesc de rau.

Pe drumul de intoarcere am mai trecut o data granita Croatia-Muntenegru pe care o trecusem in sens invers in urma cu trei ore. Daca ma mai fitii mult prin Iugoslavia asta (s-o denumim asa pe scurt chiar daca nu mai exista) o sa trebuiasca sa-mi schimb pasaportul ca n-o sa mai am loc de stampile.

Un lucru pe care trebuie sa-l remarc este ca la trecerea granitei aici se vede o diferenta. Daca Serbia si Muntenegru sunt tot un drac, Croatia se vede imediat ca e altceva, adica e "peste". Se vede dupa cum arata casele, dupa cum arata soseaua, dupa cum arata oamenii.

Trimis de karma1 in 08.07.13 10:43:27
Validat / Publicat: 08.07.13 11:47:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.13 11:46:53]

karma1AUTOR REVIEW
[08.07.13 12:13:04]

@webmaster: multumim

viorica
[08.07.13 15:28:43]

karma1

Admir modul in care va faceti vacantele frumoase! V-am votat si... va invidiez!

karma1AUTOR REVIEW
[08.07.13 15:38:37]

@viorica: Multumim, incercam si noi sa ne orientam cat de cat spre locuri mai putin zgomotoase si aglomerate dar placute si ieftine

karma1, viorica
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Croația: