ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 03.05.12
JUN-2013

Eos Club - O varianta foarte buna de cazare pentru 1 sau 2 zile

De aceasta data, fiind din scurt si neavand timp la dispozitie pentru cautari, dupa 2 – 3 telefoane date la alte locatii de cazare (ce erau ocupate sau nu ne-a convenit ceva), am facut rezervare la Eos Club, pentru 2 nopti, in per. 13 – 15.06.2013, fix cu o zi inainte de data check-in-ului.

Pensiunea este situata la iesirea din Iasi spre Targu Frumos, in rondoul de la Pacurari se face dreapta, (este un PROGES ca punct de reper), apoi se merge inainte cam 600 – 700 m (foarte aproape se afla si pensiunea Crystal), iar zona este cunoscuta de localnici sub denumirea de Rediu (aceasta fiind si denumirea strazii din adresa de localizare a pensiunii).

Ca si locatie de cazare, pensiunea este mica, deoarece dispune doar de 5 camere, de altfel foarte spatioase si confortabile. Nu toate camerele au balcon (iar cele care au, sunt foarte mici), in schimb camera noastra (singura!) avea cel mai mare balcon, imens chiar fata de celelalte, cu vedere spre gradina si piscina. Balconul era inchis cu tamplarie PVC maro si geam termopan ce oferea o izolare fonica buna, era mochetat si amenajat cu o masuta si 2 scaune.

Comparativ cu celelalte camere, camera in care am stat, avea dimensiuni un pic mai reduse, datorita balconului imens, ceea ce nu a constituit un impediment (chiar si asa, aveai loc suficient, nu dadea senzatia de ingramadit), doar ca nu ne-am putut bucura de confortul balconului din lipsa de timp.

Camera dubla, cu pat matrimonial king size, era mobilata in stil clasic, minimalist, cu piese din lemn masiv. Dulapul de haine era incapator si pentru prima data, am vazut ca sifonierul era dotat cu 8 – 10 umerase (deh, hainele mele acum ar fi fost fericite, de regula sufera putin din lipsa de spatiu, dar la 2 zile de cazare, au fost umerase arhisuficiente). Patul, era perfect incadrat de–o parte si de alta de clasicele noptiere, iar deasupra erau aplicate veioze retro, ce aveau un sistem de aprindere cu snur.

Pentru doamne, exista coltul lor de rasfat, o comoda cu o oglinda destul de mare, dar asezata f. bine astfel incat lumina sa scalde fata, ce permite acestora o repriza de cosmetizare/infrumusetare, mai lunga sau mai scurta, dupa placul fiecareia. Intre comoda si perete este inghesuit racitorul si nu frigiderul asa cum e specificat pe site-ul de prezentare. In camera mai exista o masuta pe post de suport TV si un scaun, precum si aparat AC.

Baia, nici foarte mare, nici mica, avea cabina de dus (din pacate un minus, pt ca nu era etansa, astfel ca apa se prelingea pe gresie) si desi exista o mica fereastra, aceasta nu permitea o buna aerisire intrucat corespundea in balcon (acela inchis…). In schimb, aici mi-a placut o placa de faianta ornamentala cu o imagine din antichitate, precum si suporturile de periute + pasta dinti. Un alt minus as acorda si pt lipsa unei etajere sau al unui dulapior, practic spatiul aferent obiectelor de toaleta, este inexistent.

Cu exceptia acestor minusuri la baie, in rest foarte curat. Ah, am uitat, prosoapele existente (5 la numar) si lenjeria de pat, erau impecabile.

Si acum, va voi spune care e punctul forte al acestei pensiuni (din punctul meu de vedere): piscina si terenul – spatiul verde.

Mi-a placut foarte mult gradina cu superbii ei trandafiri, aleea care te conduce in spate, la piscina, este incadrata de-o parte si de alta de braduti sau pomi fructiferi.

De jos, de la cladirea propriu-zisa de cazare, urci putin in panta cateva trepte, pentru a ajunge la piscina, situata in spate, cumva. Aici, in mijloc este situata piscina destul de mare, curata si cu suficient de multe locuri pentru sezlonguri, in stanga un restaurant, iar in dreapta barul. Tot aici sunt amenajate si 3 – 4 separeuri cu masuta, canapea si fotolii, chiar elegante pentru un astfel de spatiu.

Cred ca activitatea de baza a pensiunii o constituie organizarea de evenimente la restaurantul de langa piscina, amenajarile, inclusiv iluminarea nocturna a piscinii, ce confera niste momente deosebite invitatilor, sunt mai mult decat evidente.

Piscina, marele atuu al acestei locatii, ofera un plus de relaxare atat pentru turistii cazati aici, cat si celor care doresc sa petreaca timpul liber sub soare si apoi sa se racoreasca in piscina.

Preturile pentru intrarea la piscina sunt: 25 lei / pers, in cursul saptamanii si 35 lei / pers in weekend, exceptie pt turistii cazati la pensiune care au gratuitate in cursul saptamanii, iar in weekend o reducere (necomunicata).

Am uitat sa specific ca, pretul platit pentru camera dubla a fost de 120 lei, iar MD 15 lei / pers. MD este prestabilit, nu este foarte variat (iti ofera doar posibilitatea alegerii intre platou rece si omleta/oua ochiuri), insa au o cafea foarte buna – espresso.

Per ansamblu, cazarea la aceasta pensiune iti ofera un confort bun, cu un ambient placut si un plus de relaxare si/sau petrecerea a timpului liber, data si de existenta piscinei.

Poate singurul inconvenient il reprezinta amplasarea pensiunii la periferie (la oarecare distanta fata de centrul Iasiului).

Va doresc alegeri inspirate!

Trimis de clau.nov in 07.07.13 23:06:08
Validat / Publicat: 08.07.13 00:26:00

VIZUALIZĂRI: 2221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clau.nov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 piesa de mobilier- king size, desi in fotografie poate nu pare

ionescunic
[16.07.13 20:12:32]

Foarte dragut locul, sper sa ramana asa placut si curat pana voi ajunge si eu prin Iasi, inca nu stiu anul...

clau.novAUTOR REVIEW
[17.07.13 09:57:23]

@ionescunic: Daca te orientezi pt. urmatorii ani... mai apropiati, daca... turistii vor aprecia locatia, curatenia, dotarile, daca... proprietarii vor dispune in continuare de finante sa intretina ce exista deja, sau de ce nu, sa investeasca in continuare, atunci cu siguranta vei gasi conditiile placute si curate, asa cum au fost la vizita noastra

Dar pt. tine in mod deosebit, iti doresc sa se pastreze chiar si pt urmatorii ani... fie ei mai indepartati si mai ales sa ajungi in sezon sa profiti de beneficiile piscinei

Vali_B*
[02.10.13 16:40:02]

Mi-au placut si locatia (linistita, odihnitoare) si dotarile (mobiler frumos, confortabil, camere foarte curate). Parerile postate de clau. nov sunt conforme cu realitatea. Pretul este acceptabil si merita sa te cazezi acolo, daca ai o masina la dispozitie (pensiunea este situata cam departe de centru, dar nu le poti avea chiar pe toate). Mie mi-a placut, ne-am simtit foarte bine pe timpul sederii noastre la Iasi. Am beneficiat si de 2 camere cu balcon, a fost super OK.

[02.10.13 18:27:21]

@Vali_B: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

ux130354
[16.08.23 10:05:33]

La Pensiunea Eos am gasit linistea, confortul si atentia de care are nevoie orice persona care se afla in vacanta.

clau.nov, Vali_B*