ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2009
    ÎNSCRIS: 05.09.09
    AUG-2009

Hotel f bun

Salut!

Ne-am intors de doua zile din statiunea Kusadasi (Turcia). A fost un sejur extraordinar! Am ales Hotelul Tatlises, de 4*, situat pe un deal (toata statiunea este de fapt pe dealuri). Din camera aveam o panorama superba asupra orasului, vedeam portul cu vasele de croaziera si o parte a statiunii, dar si gradina si piscina hotelului.

Camerele sunt spatioase, curate, fiecare camera are un balcon mare cu masuta si scaune. Este aer conditionat individual, seif, frigider, televizor cu multe canale straine si un post romanesc (TVR International). Asternuturile si prosoapele au fost schimbate zilnic.

Un aspect negativ pentru fumatori: nu se fumeaza in camera, pe balcon se putea, dar atentie sa nu intre fumul in camera pentru ca exista detector de fum.

Piscina: este curata, toata ziua este la soare, asadar apa este calda. Are un metru 60 de centrimetri adancime si exista si o piscina pentru copii. Sunt sezlonguri si prosoape gratuite la piscina.

Masa: Am avut demipensiune, iar mancarea a fost foarte buna. Micul dejun este bogat, la fel si cina. In fiecare seara faceau un tort mare, pe langa alte prajituri delicioase si fructe cu care ne putem servi la discretie.

La capitolul bauturi, era o problema: la cina trebuia sa comanzi contra cost de la BAR suc, apa sau bere daca doreai. In schimb, cei de la hotel te lasau sa iti duci in camera produse cumparate de la magazinul de langa hotel: fructe, bere, suc, apa, mancare, tot ce doreai tu. Preturile erau mai mici la magazin. Niciodata personalul nu a comentat ca ducem suc sau fructe in camera, asa cum s-a intamplat la alte hoteluri.

Personalul: este foarte dragut. La chelneri este suficient sa te uiti o data si sunt langa tine. Servirea a fost ireprosabila. Nu va speriati daca seara in timp ce luati masa auziti un foc de tun... era ramadanul, perioada de post la islamici, si asa marcau ei apusul soarelui dupa care puteau lua masa.

In hotel erau cazati putini romani (noi am fost in perioada 25 aug-1 sept 2009), in rest erau iranieni, japonezi multi, englezi, toti cei din urma extrem de civilizati. Sincera sa fiu am aprecizat ca nu erau multi romani.

Transport in oras: Pana in centrul orasului faci intre 10 si 15 minute pe jos, dar de langa hotel poti lua microbuzul (dolmush-ul cum il numesc ei) si cu 1, 5 lire de persoana te duce pana in centru. De fapt microbuzele te iau de oriunde de pe traseu, nu sunt statii decat cateva principale. Soferii sunt foarte amabili, daca te vad pe traseu, te asteapta. Coborarea de la hotel spre centru se poate face pe jos, e placuta mai ales dimineata, dar la intoarcere am optat pentru dolumush. Pe parbrizul fiecarui microbus sunt scrise numele hotelurilor, noi meargeam cu Kusadalar nr 4 pana la Tatlises.

Plaja: cea din centru lasa de dorit: e mica si cu pietre. Nu v-o recomand! In schimb, plaja cea mai apropiata este Ladies Beach, este lata cu nisip, are portiuni cu sezlonguri si umbrele, intrarea in mare este lina. Pana in Ladies Beach am luat dolmush-ul din centru de langa Horel Derici si in 10 minute eram pe plaja. Costul transportului de persoana este de 2 lire. Inchirierea unui sezlong costa 5 lire, iar o umbrela alte 5 lire pentru toata ziua. Pretul nu era negociabil.

Mai sunt si alte plaje, dar sunt mai departe.

La pranz poti manca pe plaja, sunt terase si restaurante cu mancare specifica, dar nu numai. Preturile sunt accesibile: o jumatate de pui, cu cartofi prajiti, salata si o bere sau suc la alegere costa 8, 5 lire. De abia puteai manca toata portia. Un doner kebab era 7 lire. Puteai manca si friptura de miel cu tot felul de minunatii de-ale lor la 15 lire.

In privinta banilor, am schimbat euro in lire la exchange, era un curs bun: 1 euro= 2, 1 lire, la hotel sau la banci un euro era 1, 8 lire.

Statiunea Kusadasi este mare, nu te plictisesti, poti merge in zona pietonala unde este bazarul, seara la distractie pe strada barurilor.

Excursii optionale: Sunt mai multe, dar noi am ales doar Efesul. Costa 45 de euro de peroana. Este superb pentru cei carora le place istoria. Am avut un ghid roman foarte bine documentat pentru orasul antic. Am vizitat si Moscheea Isabey din Efes, ghidul turc ne-a recitat acolo niste rugaciuni in araba, limba in care se oficiaza serviciile divine. Templul lui Artemis m-a dezamagit... o coloana inalta intre maracini. Am facut o poza de la distanta si am plecat. Apoi am urcat cu autocarul pe Muntele Privighetorii unde se afla casa in care a locuit in ultimii ani Fecioara Maria. Foarte interesant si multe lucruri noi am aflat. Am intalnit acolo si un calugar roman, care era acolo de 2 luni si ne-am mai dat niste informatii.

De Agentia Imta, cea care s-a ocupat de noi acolo, am fost multumiti. Pentru excursia la Efes ne-au luau cu masina de la hotel pana la agentie unde era autocarul, ghizii romani erau bine informati si draguti.

Cam asta a fost in Kusadasi... la intoarcerea spre casa ne-am oprit in Istambul pentru 2 zile. Superb oras, cel mai mare din Turcia, cu 15 milioane de locuitori, daca aveti posibilitatea sa-l vizitati, nu ezitati. Aveti ce sa vedeti!

Ghidul roman de la agentia din tara ne-a dezamagit. Nu a vrut sa vizitam orasul Istambul, asa cum era trecut in oferta de vacanta, ci ne-a oferit o croaziera pe Bosfor. Am refuzat si am vizitat noi ce am dorit din oras, fara sa ne streseze si sa ne dea un timp anume pentru poze si vizitare. Am cumparat o harta de la hotel si ne-am deplasat noi spre obiective cu tramvaiul (1, 5 lire un jeton pentru o calatorie).

Cu 10 euro/persoana (adica 20 de lire, atentie nu accepta la muzee euro, ci doar lire) am vizitat Sfanta Sofia, care a fost initial biserica, apoi moschee, iar acum muzeu. Intrarea la Palatul Topkapi este 20 de lire/persoana. Este superb, am stat acolo cateva ore. Nu am avut nevoie de ghid, pentru ca sunt placute cu informatii in engheza. La iesire poti lua masa in palat, ai o superba panorama asupra Bosforului si a unei parti din oras.

Nu ratati Moscheea Albastra, e superba si intrarea este gratuita. Se poate vizita atunci cand nu au program de rugaciune. La toamna ne rezervam cateva zile pentru a ne reintoarce in Istambul.

As mai putea sa scriu multe despre Kusadasi si Istambul, dar ma opresc aici. Sper sa va fie de folos ce v-am scris!

Cu drag,

andreeacluj

Trimis de andreeacluj* in 05.09.09 14:53:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Hotel Miracle, 5 *, supeeeerb

VIZUALIZĂRI: 5684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeacluj*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.20 EUR pe cameră

tilinka
    [12.09.09 23:04:55]

http: //www. tatliseshotel. com

asta e pagina oficiala!

[12.09.09 23:27:40]

tx again

lukyan*
    [03.12.09 11:05:10]

ati avut plaja buna ca in centru nu e asa stiu!

rora
    [25.01.11 19:28:51]

Buna seara, vrem sa mergem si noi in iulie la acest hotel. Ma intereseaza in mod deosebit plaja de langa hotel, despre care ati spus ca este mica si cu pietre. Va rog sa mai dati cateva detalii. Chiar nu se poate face plaja acolo?

andreeacluj*AUTOR REVIEW
    [06.02.11 14:04:17]

Langa hotel nu este plaja, hotelul fiind situat pe un deal, iar marea e jos (este o poza pe care am postat-o se numeste "Panorama", e facuta din camera de hotel si puteti vedea la ce distanta este hotelul de centrul statiunii si de mare).

De la hotel va puteti deplasati spre centru pe jos, cam 10-15 minute va trebuie, sau cu microbuzul pe care-l luati de langa hotel. Ajunsi in centrul statiunii gasiti o plaja pe care nu v-o recomand, este mica si cu pietricele, plus de asta este mult zgomot in preajma de la soseaua principala (Kusadasi este un oras mare si plin de viata). Noi am luat microbuzul din centru si in 10 minute am ajuns la Ladies Beach, unde plaja e lata si frumoasa. Acolo sunt restaurante unde puteti lua pranzul daca nu vreti sa va intoarceti la hotel si vreti sa stati mai mult pe plaja. SAU puteti opta pentru un hotel din zona Ladies Beach ca sa nu cheltuiti bani pe transport. Poate nu veti gasi un hotel bun ca si Tatlises, dar merita incercat. Va doresc concediu placut!

rora
    [06.02.11 14:13:07]

Multumesc pentru raspuns, dar, pentru ca a venit cam tarziu, am ales deja alt hotel.

andreeacluj*, lukyan*, rora, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Palace Hotel (ex Tatlises):