ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
ÎNSCRIS: 31.03.12
JUN-2013

Durres

JURNAL DE CALATORIE - ziua 10

Azi am vizitat Durresul, orasul-port linga care este amplasata statiunea in care stam. Am vazut ca si o multime de albanezi ii spun "Durazzo" (denumirea italieneasca). Desi se vede ca orasul este in dezvoltare si se construieste destul de mult prima impresie care te "loveste" este cea de saracie.

Am parcat masina pe un bulevard la doi pasi de "centrul geografic" al orasului (indicat de GPS). Clasicele "blocuri comuniste" aflate in jur nu numai ca nu au fost niciodata renovate la exterior, dar arata intr-un fel in care te fac sa crezi ca faimoasele blocuri din Zabrauti/Ferentari pot fi considerate ca fiind luxoase!

Dupa ce am parcat masina am constatat ca trecusem cu roata din stinga fata milimetric pe linga un ditamai canalul fara capac.

Luind-o in sus pe trotuar am constatat de fapt nici un canal nu mai are capac, semn ca si aici hotii de capace de canal si-au facut datoria. Traficul rutier e relativ linistit, iar trotuarul e un furnicar destul de animat. O puzderie de cafenele insirate pe trotuar, in care clientela este 100% masculina, ca in mai toate tarile majoritar musulmane.

Magazine "de criza" (gen cele "Orice produs 13 lei" de la noi), magazine second hand si o gramada de internet-cafe-uri, semn ca a detine un calculator personal acasa este un vis inca indepartat aici. De altfel daca anul trecut la Kusadasi in Turcia pe la ora asta la terasa nu mai gaseai locuri pentru ca toata lumea- turci, bulgari, romani si de alte nationalitati butona la laptoape sau vorbea pe skype/ymsg aici sunt singurul care se ocupa cu asa ceva si cam se uita astia la mine ca curca-n lemne.

Am mai tras si o mica spaima cind am vrut sa scot niste cash local cu cardul. La primul bancomat mi-a scuipat cardul fara vreo explicatie (bine ca nu l-a inghitit...) si la al doilea dupa ce l-a procesat mi-a iesit in loc de bani o hirtie cu "your request can not be completed". Acest al doilea bancomat fiind chiar in fata unei sucursale Raiffeisen la care avem si noi cardurile tocmai ma pregateam sa intru sa vad ce se intimpla dar noroc ca am vazut un bancomat la 5 metri mai incolo, am incercat si de la ala si a fost ok.

Am incheiat turul de oras la sectorul de buticuri de suveniruri sa incercam sa luam oarece, dar cind ne-a vazut coboriti dintr-o masina straina vinzatoarea ne-a dat un pret de 10 euro pentru un tricou cu Albania pe piept (care tricou la Istanbul cu Turcia pe piept are pretul "de pornire" de 5 euro). Cind i-am intors pur si simplu fundu' tricoul a devenit 5 euro si probabil ca s-ar fi ajuns la 3 (pretul corect) dar deja nu mai aveam chef de ei ca se facuse ora 11 si de abia asteptam sa fac o baie in mare la cele 34 grade pe care le arata termometrul de la bordul masinii.

Trimis de karma1 in 07.07.13 12:33:43
Validat / Publicat: 07.07.13 13:08:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 7463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre și prin Albania: