ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
  • --- F ---
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 16.06.13
    JUN-2013

Cazare superba, mic-dejun copios, conditii deosebite

Pentru cazare lefkada 2013 am ales Apartments Kastro Maistro, Ai Giannis (Ag. Ioannis) - Lefkada.

Pentru un sejur de 12 nopti, 2 adulti cu mic dejun inclus am platit 420 euro (35 euro/noapte), mentionez ca am platit in avans 30% din luna ianuarie 2013, rezervarea a fost facuta direct cu proprietarul.

Am plecat din Brasov asa ca am ales sa avem si cazare intermediara la Serres, Hotel Alexandrion de care am fost foarte multumita (o sa revin cu impresii de acolo), pret 50 euro/ noapte camera dubla cu mic dejun.

Am ajuns pe insula in jurul orelor 15.00, era foarte aglomerat, am nimerit in wekend-ul 22-23 iunie cand este si hramul manastirii din capitala, era plin de turisti si am fost un pic ametiti de lipsurile infrastructurii, atfel ca ne-a luat cam o ora sa gasim locatia de cazare.

Cele 2 cladiri ale Kastro Maistro sunt situate la inaltime, sub o stanca si au aprox 20 apartamente cu vedere panoramica superba catre mare.

Conditiile de cazare sunt excelente, camera spatioasa cu kichineta, baie si terasa.

Camera foarte curata si bine intretinuta, cu lenjerie si prosoape impecabile. Baia curata, nu foarte spatioasa, dar cu debit la apa normal, ceea ce am intalnit mai rar in insulele grecesti.

Zilnic se face curatenie in camera, luat gunoiul maturat si spalat pe jos, iar la 3 zile se schimba lenjeria si prosoapele.

Am avut mic-dejun la pretul de 5 euro pentru2 personae/ zi, a meritat cu desavarsire, mai ales ca Lefkada e mai scumpa la mancare cu 10-15% fata de Thassos sau chiar Zakintos.

Mic-dejunul a fost bogat, cu 1-2 sortimente de paine, cafea, lapte rece, ceai, 3 tipuri de cereale, unt, dulceata, marmelada, miere de albine, sunca presata, cascaval, 7-8 sortimente de minipateuri coapte in fiecare dimineata, cu branza, cu ciuperci, ciocolata, vanile, croisante cu unt, salata de fructe si fructe proaspete, omleta. oua fierte, iaurt grecesc, 2-3 feluri de chec, si suc (nu natural) din fructe.

Aveai de unde alege si mai ales pentru cine e invatat sa manance bine dimineata, acest mic-dejun a fost o alegere foarte buna,

Mic -dejul se servea intre orele 8 si 11 in zona piscinei, cu personal foarte discret si binevoitor.

Kastro Maistro are si o piscina foarte frumoasa si 10-12 sezlong-uri si umbrelute, curata si bine intretinuta, apa era calda, nu mirosea si nu avea gust a clor.

La pisina este un bar, de unde poti comanda sucuri, bere, inghetata, frappe la preturi rezonabile.

Noi am fost foarte multumiti de aceasta alegere si o recomandam cu caldura si incredere.

Trimis de RamonaH* in 07.07.13 08:28:29
    Validat / Publicat: 07.07.13 10:27:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Zakintos

VIZUALIZĂRI: 5228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RamonaH*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrare Kastro Maistro Lefkada.

[07.07.13 10:31:56]

excelentă recomandarea.

[07.07.13 20:52:34]

@webmaster: Coordonatele corecte sunt 38.82753081892477,20.679831504821777

[07.07.13 21:06:35]

@RamonaH: mulțumiri, coordonatele au fost ajutate corespunzător

andruti2004
    [10.07.13 17:32:25]

@RamonaH: Buna Ramona! Poti sa postezi te rog si poze cu camerele daca ai? Ai avut inchiriat un studio normal? Eu am inchiriat pt septembrie aici 2 studiouri delux, si 2 apartamente. Ce imi poti spune despre drumurile din Lefkada? Multumesc

Giolo
    [10.07.13 19:55:06]

Multummim pentru parere... foarte util... dar... mai am o rugaminte... descrie putin insula si mai ales preturile la mancare si bautura... a... si ATV daca ati luat... Multumesc

[10.07.13 20:02:07]

@Giolo: aici este o rubrica de cazare, descrierea insulei o regasesti si se face la... Descopera Lefkada amfostacolo.ro/hotel.php? ... lefkada&id=3173

[10.07.13 20:41:59]

@andruti2004: Am avut inchiriat un studio normal, cu un pat dublu si unul simplu. Nu am poze din camera, dar pozele de pe site sunt reale.

Daca ati inchiriat apartamente, ele sunt amplasate la ultimul etaj al ambelor cladiri, nu sunt greu accesibile, accesul este pe exteriorul cladiri.

Aveti acces Wi-Fi peste tot si in camera si la piscine, iar la mic dejun va asteapta Ana - o romanca foarte simpatica si politicoasa.

Am facut si un tur al insulei, in partea de Est a insulei drumurile sunt late, asfaltate, se circula mai lejer. In partea vestica a insulei, unde gasesti si plaje mai spectaculoase drumurile sunt mai inguste dar spectaculoase. Se poate ajunge cu masina pe aproape toate plajele, dar nu sunt drumuri usoare, serpentine in cea mai mare parte, sunt asfaltate dar inguste.

Pentru a ajunge mai usor la cazare va recomand un traseu: cum traversati podul faceti imediat dreapta, si tineti inainte 2-3 km, avand marea in partea dreapta, la un moment dat ajungeti la o intersectie stanga te duce in oras, dreapta pe plaja, dar voi tineti inainte si o sa vedeti semn cate Kastro Maistro, sau Vila Verde sau Vila Alexandra, toate sunt in aceasi zona, la semn faceti dreapta pe un drum secundar si tot inainte veti vedea Vilagio Maistro, tot locatia celor de la Kastro, iar la cateva strazi mai in sus gasiti si Kastro Maistro.

Noi primele 2 zile ne-am cam ratacit, sunt intortocheate strazile la prima vedere, dar te obisnuiesti, in 12 zile cat am stat le-am invatat bine. Am sa mai atasez o poza la acest review cu vedere din balcon, si noi am stat la parter.

andruti2004
    [10.07.13 23:31:38]

@RamonaH: Multumesc mult! Abia asteptam sa ajungem!

alecsa
    [12.07.13 21:17:07]

@Giolo: preturile, in Vasiliki unde ne aflam noi acum, sunt cam maricele... cel putin in port, pe LA 12-14 EUR o portie de peste care vine cu o garnitura minuscula. nu prea au salute, doar feluri principals. 3.5 EUR o bere draft, 2 EUR o sticla de apa 1l, 2 EUR o sticla de suc 33 ml...

painea 0.9 EUR de pers se plateste chiar daca nu o mananci - ei o pun pe masa si o taxeaza la nota-daca te prinzi bine, daca nu, nu.

Notele de plata sunt scrise numai in greaca. Nimic din partea casei, asa cum am vazut peste tot in Thassos.

Din nou surprinzator pt noi, personalul destul de putin amabil dupa ce te-ai asezat la masa.

Dupa 4 zile si 3 taverne schimbate in port, am descoperit una de care suntem multumiti in Ponti - the wave se numeste, preturi mai rezonabile si oameni draguti. In rest numai de bine, Lefkada e minunata.

Daca va mai pot fi de folos cu alte info, cu placere.

ramonzca79
    [03.02.14 23:12:46]

@RamonaH: Buna! mai ai cumva si alte poze in care sa apara marea? ... in poza postata de tine pare mult mai aproape decat in orice alta poza postata pe tripadvisor sau alt site... ce munti se vad in spate? in alte poze nu am vazut deloc munti... as vrea sa fac o rezervare aici insa nu sunt incantata de distanta fata de plaja... insa poza ta mai ca m-a convins... as vrea totusi sa vad si altele... multumesc!

[05.02.14 11:35:11]

@ramonzca79: Am sa caut si alte poze in care apare marea. Nu este foarte aproape marea 10-15 min de mers pe jos, sau 5 min cu masina. Cazarea este situata sub o stanca, nu ii pot spune munte chiar, e zona de coasta.

ramonzca79
    [05.02.14 11:48:32]

@RamonaH: Multumesc pt raspuns!... poza facuta de tine catre mare este cu zoom, nu? ... am facut rezervarea si azi trebuie sa platesc avansul... sper sa nu imi para rau: P... mai astept totusi ceva poze, daca mai ai... multumesc anticipat!

ank75
    [11.02.14 23:59:53]

@RamonaH:

Buna. Am si eu cateva intrebari, daca se poate:

- Cum ati procedat cu acontul? V-a trimis el un cont? Ca am vazut ceva pe site despre conditiile de penalizare si scria 100% in caz ca nu te duci, dar daca el iti ia doar acont 30%, cum iti ia apoi 100% daca nu te duci?

- Ati primit un voucher? Sau pe baza a ce ati mers acolo? Doar cu schimbul de mailuri?

- Se poate cumpara mic dejun acolo, in caz ca dorim? Deocamdata am rezervat fara masa.

Multumesc frumos!

[06.06.14 16:45:56]

@ank75: Anca,

Platesti avansul in contul care-ti va fi dat pe mail. Apoi confirma ca ai fost cazata. Atat. Cat despre mancare, mic dejun, optezi pentru el. Fie ca ii spui prin mail fie ca ii zici acolo. Sunt foarte amabili.

O zi buna

[06.06.14 16:49:42]

Buna ziua,

In 2 saptamani o sa merg si eu la Kastro Maistro. Mai exact pe 21.06, pentru 2 saptamani. Plecam din Bucuresti de pe Sos Giurgiului. Pleacam pe la 2am. Facem drumul cu 1 oprire in Salonim pentru ca avem multi copii in gasca. Suntem 6 masini. Daca este cineva interesat sa se adauge grupului este bine venit.

O zi minunata si plina de soare

[06.06.14 16:52:04]

@webmaster:

Multumiri pentru coordonate! De mare ajutor care reduc orice dubiu de unde-ar putea fi Vila.

O zi buna

[06.06.14 16:56:43]

@Ramona: Daca nu-s indiscret. Tocmai am vazut ca ati platit 420 euro, 2 adulti fara copil. Corect? De unde ati aflat de kastro? Cum am spus mai sus plec si eu in 2 saptamani si da, am platit avansul in Ianuarie sau Februarie, dar 50% adica 140 sau 180, nu mai sunt sigur, ca nevasta a platit. Parca ati dat cam mult. Scuza-ma daca am fost badaran.

ank75
    [06.06.14 20:41:56]

@breazualex: Buna. In Salonic ati rezervat cazare? Cunoasteti ceva convenabil? Mersi!

[06.06.14 21:27:20]

@ank75: buna,

cineva din grup a cautat pe net. nu am prea multe detalii, dar daca insisti, voi intreba. stiu doar ca va costa intre 200 si 250 ron pentru 2, pe noapte.

Spor

[09.06.14 18:10:48]

@breazualex: 35 euro/ noapte = 420 euro pentru 12 nopti, de Kastro am aflat cautand cazari online pe site-urile grecesti, asa procedam de 7 ani si pana acum nu am avut surprize neplacute.

Anul asta am ales Zakyntos si Kefalonia, asa ca la intoacere cu siguranta trecem si prin Lefkada pentru plaja.

[09.06.14 18:45:18]

@ank75:

La plecare catre Grecia am ales cazare la:

1. Giotis Boutique Hotel Ioannina, este la 10 minute cu mașina de orașul Ioannina, oferă un mic dejun delicios si consistent, acces gratuit la internet, si accesul este foarte usor de pe autostrada, nu trebuie sa intati in oras, noi preferam asa pentru a nu pierde din timp.

2. Alexander Hotel Alexander - localizare chiar pe Drumul Național Serres-Salonic oferă acces ușor la Salonic. Curat, cochet, mic dejun satisfacator, locatie superba.

La intoarcere am ales cazare intermediara in Sidirokastro Grecia Hotel&Spa Agnantio., (de preferat la intoarcere in Romania, este foarte aproape de granita cu Bulgaria)

alecsa, andruti2004, ank75, breazualex, cor1975*, Giolo, RamonaH*
    Alte impresii din această RUBRICĂKastro Maistro Studios (zona Frini):