ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
DIN: Câmpina [PH]
ÎNSCRIS: 27.07.10
JUN-2013

Cum NU o să fie niciodată la noi

Buna ziua,

Revin dupa rewieul de 1 mai la hotel atlas din Nisipuri, unde bine zicea cineva, hotel de aproape 4 stele cu lume de 2-3 stele.

Dar sa revin: voi incepe cu sfarsitul, veti vedea ca are legatura, ca sa subliniez mai mult cum isi vad bulgarii interesul si anume: dupa un drum de aprox. 1000 km dus intors, in care nu am fost vanat de niciun radar bulgaresc, niciun polistist rau voitor care sa te pandeasca la o dunga continua imaginara sau nu, am fost oprit, asa obosit cum eram, la cateva sute de metri de casa de niste politisti care ma faceau recalcitrant si care textual au zis ca m-au oprit ca sa-mi gaseasca ceva...

in fine... dupa un drum de aprox. 460 km (drum destul de bun, pana in shumen este aproape gata, dupa shumen se mai lucreaza dar este ok), am ajuns si am fost cazat imediat.

Singurul lucru care a umbrit putin sejurul a fost faptul ca am fost pus sa platesc taxa de parcare (42 leva) pe loc atunci cand am ajuns, cu mainile pline de bagaje (mi-am dat seama ca mi-au fortat mana ca sa schimb la un curs de 1.80 fata de 1.92).

Am intrebat daca pot sa vad camera inainte, sa vad daca imi place (junior suite), la care receptionera mi-a raspuns: daca nu imi place, ce voi face voi pleca in romania, dar apoi si-a revenit si mi-a spus ca imi va place cu siguranta, ceea ce s-a si intamplat.

Si acum sa va spun pe scurt restul, care in opinia mea a fost din multe puncte de vedere peste multe locuri unde am mai fost in BG (Grifid Arabella, IFA Nessebar, RIU Helios, etc.).

In primul rand totul construit cu cap, foarte aerist si mare, cu toate ca erau cateva mii de turisti in acest resort (2 hoteluri de 5 stele, 2 de 4 stele, 5 minihoteluri plus zeci de bungalowuri), nimeni nu astepta niciodata la nimic, locuri erau absolut peste tot, la plaja care era foarte mare, multe sezlonguri, multe piscine, multe restaurante, beach baruri, lobby baruri, etc, nimeni nu se inghesuia, bine organizati, de ex prosoapele de plaja nu trebuia sa te cari cu ele, erau la fiecare hotel si pe plaja puncte unde puteai sa le dai sau sa le schimbi; curatenia impecabila, de dimineata pana seara faceau curatenie (maturau cu o masina speciala si aleea care ducea la plaja);

mancarea foarte diversificata, pentru toate gusturile, gratare afara, snacksuri intre mese, prajituri, etc, chiar si midnight snacks la 12 noaptea; bauturile diversificate, multe combinatii de cocktailuri, sucuri pt copii, cafea buna si la aparate sau la baruri, intr-adevar numai bauturi autohtone (whisky, coniac, etc), daca vroiai de import trebuia sa platesti;

cu toate ca hotelul este putin mai departe de plaja, este o adevarata placere sa mergi pana la plaja printre mii de flori aranjate in toate felurile, copaci si copacei aranjati si un gazon care este udat si tuns in permanenta; hotelul are o curte interioara superba cu flori, vreo 3 piscine exterioare, beach bar cu fotolii si baldachine; sauna si jacuzzi erau langa piscine, gratis;

personalul f amabil, camera foarte mare, se face curatenie in fiecare zi, foarte multa liniste si racoare; in cadrul resortului in fiecare zi sunt activitati, pt cine a mai foat in astfel de locatii stie, gen (aqua gim, dansuri, concursuri de tot felul, volei, etc), animatorii sunt foarte buni, talentati, seara se mutau la un amfiteatru in aer liber foarte incapator unde erau spectacole foarte bune, apoi pentru cine mai putea duce, distractia continua in club pana la 2 noaptea;

am avut si seara festiva cu artificii, intr-o seara am avut beach party cu muzica, gratar si bere pe plaja; aa, si mai sunt 2 restaurante a la carte, unul italian siu unul bulgaresc la care trebuia sa faci rezervare;

CONCLUZIE: pe cand si la noi asa ceva si la acesti bani?

PS: Cred ca numarul nemtilor, englezilor, rusilor, polonezilor, etc din acest resort era dublu fata de tot numarul de turisti straini de pe [întreg] litoralul romanesc...

Trimis de antheos in 06.07.13 13:15:46
Validat / Publicat: 06.07.13 14:12:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: NISIPURI, CTIN SI ELENA, SUNNY BEACH, NESSEBAR, BALCIC

VIZUALIZĂRI: 2446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (antheos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ravenala22 [06.07.13 14:20:57] »

In ce corp ati stat? ... noi cind am fost am stat numai in b cu vedere la parc... 2010 si 2011

antheos [10.07.13 13:55:59] »

@ravenala22: in corpul d, camerele erau f mari, dar eram mai departe de iesirea spre plaja,

dar repet, am inteles ca sunt camerele mult mai mari si f multa liniste.

antheos, ravenala22
    Alte impresii din această RUBRICĂPelican Hotel: