ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2013
ÎNSCRIS: 04.06.13
MAR-2013

O cazare buna pentru un cuplu tanar

Pentru a putea face un review convingător, trebuie în primul rând să prezint scara noastră de valori în ceea ce privește cazarea.

Astfel tineri fiind (eu și prietena mea) cu posibilități materiale decente, cu experinșe de cazare în România nenumărate, dar și câteva afară (Roma, Istanbul, Torino, ) aș putea da o NOTĂ Generală acestui Hotel de 6.

Totuși trebuie sa specific că pe o scara de la 1 la 10, unde cu 1-2-3-4 pot fi notate unitățile de cazare (pensiuni, vile, ) din România de la mare (Costinești, Eforie, ) sau de la munte (Predeal, Sinaia, Azuga), iar cu 8-9-10 pot fi cotate hotelurile de 4,5, 6 sau Dumnezeu știe cate stele or mai avea cele din Dubai sau Abu Dabi, consider ca nota 6 pentru un Hotel de 2 stele fie el și din Paris este una bună, chiar foarte bună.

Toată această excursie ne-a costat 390 de euro, 4 nopți 2 persoane cu mic dejun inclus, dar și transport low-cost pe aeroportu Beauvais, biletul fiind cumparat de pe un site de reduceri (fara să fac publicitate). Totuși consider că suma a fost una decentă, chiar minimă pentru ceea ce am primit.

În alegerea acestui hotel și implicit a acestei oferte au contat mult părerile de pe alte site-uri (din păcate nici unul românesc). De aceea am considerat că este imperios necesar să imi prezint propriile păreri aici, pe un site românesc dintr-o perspectivă proprie românilor. Căci noi, cei tineri, de multe ori suntem dispuși să facem rabat de la calitatea cazării doar pentru a putea savura frumusețea unui oraș, în acest caz Orașul Luminilor, și de a păstra pe viitor amintiri plăcute despre locurile vizitate și nu despre cât de mult, cât de bine am mâncat sau cât de moi au fost paturile.

Să nu mă înțelegeți greșit, imi place calitatea, decența, serviabilitatea, dar nu doresc lux, aroganțe sau fițe de așa ziși îmbogățiți.

Acum voi trece direct la subiect:

I. Hotelul este situat în zona de Est a orașului, aș spune chiar „estu extrem” aflându-se pe linia 3 de Metrou la penultima stație intitulată Porte de Bangolet. Stația de Metrou este - fără să exagerez- la 2m de ieșirea din hotel. Situarea Hotelului în această zonă are aspecte pozitive dar și negative:

- este destul de departe de centrul orașului cam la 20-30 de minute (în funcție de care parte a Centrului vreți să ajungeți și ce rută folosiți pentru a ajunge acolo). totuși distanța pentru cei care sunt din București este una acceptabilă, de bun simț, iar pentru mine care stau în Pantelimon chiar mică.

- este departe de stația Porte Maillot - locul unde vă lasă shuttle-bus-ul în cazul în care ajungeți în Paris cu un low-cost. Ex. concret: Noi în ultima zi (vineri) aveam avion din Beauvais ce decola la 11.10 (ora locală). Așa ca această zi a fost întru totul pierdută, întrucât ne-am trezit pe la 6.30, am fost de am luat repede micul dejun, apoi la 7.15 am plecat de la Hotel. Am ajuns în jur de ora 8 la Porte Maillot (cam 45 de minute a durat parcurgerea celor 21 de stații între Porte Maillot și Ponte de Bangolet dar și schimbarea a 3 magistrale de metrou: Linia 3, Linia 2 și Linia 1. totuși nu vă faceți griji că metrourile circulă acolo fară să exagerez la un interval de 40sec-maxim 1 min. - dar toate acestea într-un alt post). Apoi de la Porte Maillot și până la shuttle-bus mai e de mers 5 min pe jos. Apoi acest autobuz are un orar fix (Plecă cu circa 3 ora înainte de decolarea fiecărui zbor, iar drumul a durat în cazul nostru pănă la Aeroport cam 1h. 25min-1h. 35min. Asta pot spune că este CEL MAI MARE dezavantaj al hotelului. Este prea departe de zon nordică sau vestică de unde poți ajunge la cele 2 Aeroporturi.

- în schimb zona unde este așezat hotelul este una liniștită, fără prea mulți oameni de culoare (având în vedere că parisul este după părerea mea 30-40 la suta de culoare).

- un alt dezavantaj ar fi deppărtarea de RER-ul C care merge la Versailles.

Avantaje ale situării:

- este la o stație de Metrou (Gallieni) de un mare centru comercial Auchan (fară să fac reclamă) de unde noi românii ne putem hrăni la un preț decent și de unde poți cumpăra tot felul de produse de patiserie specifice Franței, dar și multe cadouri pentru cei de acasă. Prima oara am mers pe jos până la Hipermarchet, iar pe sub podurile nodului de autostradă am vazut o mare tabără de rromi de-ai noștrii. Scarry senzația să treci pe acolo. Ulterior ne-am deșteptat și ne-am întors cu metroul 1 stație până la hotel

- un alt avantaj este faptul că este relativ aproape de Parcul de distracții Disneyland, legătura cu RER-ul A care merge la Disney se face în 10 min.

Despre clădire și despre camere:

-clădirea este una în V fiind la intersecția a 2 străduțe. deci să nu vă așteptați la camere spațioase. Are un lift mic care urcaă până la ultimul etaj 5, locul unde am stat și noi.

- pe holuri miroase a aer închis, dar camerele fuseseră poraspăt renovate.

- acestea sunt mici, lunguiețe, în sensul în care patul dublu, dar nu prea mare, era lipit de un perete unde era caloriferul si mai avea un pic de spațiu în partea cealaltă pentru o noptieră. În continuarea patului era un birou vechi dar revopsit, un scaun asemenea iar în perete se găsea un dulap asemănător unei debarale încăpător și proaspăt revopsit. Pe jos era un parchet de calitate medie.

- baia era micuță, cu toate cele schimbate recent, de bună calitate, cu săpun șampon etc., uscător de păr, apă caldă la discreție, dar cabina de duș era cam mică fiind constituită din 3 pereți faianțați și în loc de ușă era o perdea.

- era și un TV LCD care prindea numai posturi franțuzești. Totuși am reușit să văd meciul Franța-Spania.

Despre curățenie:

- curățenia se realiza zilnic în jurul prânzului până în ora 14. Iar curățenia era mai ceva ca la mama acasa, aproape ca într-o farmacie. În a 2-a seară chiar ne-am speriat pentru că am găsit patul aranjat altfel decât îl lăsasem. Astfel curățenia constă în: spălat pe jos în cameră și baine, schimbat absolut toate prosoapele (si erau în total cam 4-5 înclusiv unul pentru picioare ca sa nu uzi pe jos când ieși din duș), aranjat pat de la cearceaf (inclusiv eventualele haine care se gaseau pe el). Spala toată baia: oglindă, WC, chiuvetă, cadă etc. Cutățenia exemplară, chiar prea riguroasă.

Despre bucătărie și mâncare:

- bucătăria se află la subsol, fiind decentă, dar nici pe depaarte ca la mama acasă.

- micul dejun consta în: Cereale de 3 tipuri, toate de slabă calitate, uneori fiind și pufarine (astea cred că nici în RO nu mai există). Lapte, ceai, cafea sau sucuri naturale la discreție (sau cel puțin pt noi au fost la discreție). Gemuri, miere, unt la discreție - în dreptunghiuri mici de plastic (știți la ce mă refer). Și să nu uit niște cornuri tipic franțuzești cu urme de unt în ele... chiar gustoase.

Alte puncte slabe ale hotelului:

- nu are wifi gratuit iar contra-cost ar fi fost cam 3 euro pe zi daca nu ma înșel. enorm. Atât plătesc în RO abonamentul pe o lună.

- personalul de la recepție deși știau să vb engleză fluent, totuși ne-au dat în 2 cazuri niște indicații groaznice. ne-au spus că nu se poate ajunge la Auchan decât pe jos, și astfel ne-am rupt gătul încercând să ocolim nodul autostrăzii plin de poduri și pe dedesubt plin de rromi.

- a doua îndicație proastă a fost în legătură cu cumpărarea abonamentelor pentru metrou. În final mi-a lăsat impresia că ori era prost, ori făcea intenționat căci engleza lui era foarte bună.

Cam atât am avut să vă spun, iar după redactarea acestui lung reviw, cer scuze celor cărora i-am plictisit cu detalii nefolositoare, dar și celor cărora nu le-am satisfăcut toate întrebările.

Iar la final consider în continuare că nota acestui HIPOTEL PARIS BELGRAND este un satisfăcător 6, iar având în vedere că are doar 2 stele condițiile sunt bune.

Trimis de catalyno in 06.07.13 12:31:18
Validat / Publicat: 06.07.13 13:17:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalyno); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[06.07.13 13:17:14]

Excelent review de debut

@catalyno: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

traian.leuca †
    [06.07.13 18:56:24]

Frumoasă descriere a unui hotel! Felicitări!

nu are wifi gratuit iar contra-cost ar fi 3 euro pe zi dacă nu mă înşel, enorm

Ce să mai zic eu care am plătit la un hotel în Favaro Veneto, 3 euro pentru 2 ore. Şi hotelul nu era în insulă ci în partea continentală a insulei.

De obicei vesticii sunt mai zgârciţi cu internetul în comparaţie cu esticii.

Am fost cazat la zeci de hoteluri în câteva ţări foste socialiste şi nu am plătit niciodată internetul.

În vest am plătit de mai multe ori acest serviciu.

traian.leuca
    Alte impresii din această RUBRICĂHipotel Paris Belgrand Hotel: