ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Informatii reale

studiourile iris sunt intr. adevar curate si se merita a fi cazat acolo: vezi impresii.

insula Lefkada suporta cateva informatii reale si actualizate, astfel:

In luna iulie 2013 am fost cazati la agios nikitas, la studiourile iris. Studiourile sunt de 2 + stele, (conform Romania), insa statiunea turistica agios nikitas este dezolanta. exista aici 2plaje: family beach, milos beach.

La prima, family beach, se ajunge in doua variante, prima pe langa un cimitir si pe strada principala cu taverne si shoppuri, iar a doua pe o straduta laturalnica specifica zonei.

La milos beach se ajunge cu taxi boat sau cu piciorul prin padure, de la taverna poseidon.

in statiune nu exista sezlonguri. cele mai apropiate sezlonguri sunt la plaja Katisma la circa 3 km. se ajunge cu auto, parcarea este de 3 euro, iar sezlong si umbrela la 5 euro. consumatia se plateste separat.

O alta plaja este la Kalamitsi, unde parcarea este 2 euro, sezlongurile si umbrela la 6 euro, apa murdara, un drum prin de curbe si ingust, personal nepoliticos. plaja nu este cu nimic spectaculoasa. daca sunteti soparle, este locul ideal, aveti o gramada disparata de pietroaie. plaja se afla la circa 6 km.

Recomandarea mea, este plaja din Vasiliki, unde 2 cafele grecesti si o apa plata sunt 7 euro, iar sezlongurile si umbrela gratuite. Aici puteti face wind surfing, iar copii sunt in singuranta, apa fiind foarte mica la mal.

pentru distractie si activitati aveti posibilitatea de a alege intre Nidri sau Lefkada Town (Lefkas). acestea doua statiuni sunt bogate in taverne, suvenir shopuri si alte activitati. nu va pot oferi date despre plaja pentru ca nu am fost. Cei de la care am inchiriat auto, ne. au spus ca plaja de langa porteste frumoasa.

Recomandarea mea este sa veniti cu auto propriu, este mult mult mai economicos, o masina pentru 4 zile si plimbari rezonabile circa 400 km inseamna 200 euro, negociati.

Apa marii ionice, este una rece spre foarte rce. maxima se atinge dupa 15 august si este de 25-26 grade.

Este o mare rece ca si localnicii, putini stiu sa zambeasca, mai mult in Lefkada si Nidri.

In Agios Nikitas, veti fi vazuti, nu ca turisti, ci ca niste bacnote de euro plimbatoare. Nu au interes decat de o milisecunda pana va ia banii, dupa care ura si la gara, nu mai reprezentati interes. Acest lucru il cunoaste de la patroana unei taverne vis a vis de poseidon. Patroana este din Chisinau, vorbeste romaneste cu accent, te poti intelege cu ea si sunt serviabili.

In Agios Nikitas poti sa mergi doar daca esti efectiv stresat si ai nevoie de liniste MAXIMA.

nu recomand aceasta insula, pentru ca este mult mai scumpa ca altele, inclusiv mai scump decat pe continent.

Aici este singurul loc unde anul acesta am gasit iaurt inghetat, numai in Nidri sau Lefkada.

In Agios Nikitas veti gasi la circa 1,5 km spre plaja Katisma, intr. o benzinarie, ulei de masline, de prima presa, la un pret conveabil. Noi am cumparat 5l cu 17 euro.

Din agios nikitas aveti spre lefkada, si invers, 4 autobuze si costa 1,9euro/persoana/ sens. Iar de la Agios Nikitas la plaja Katisma 1,6 euro/pers/sens. tot 4 autobuze pe zi sunt care merg dus intors.

Sa stiti ca puteti sa mergeti pe orice insula, exista de anul acesta o lege care ii obliga sa aiba cel putin o plaja publica, inclusiv pentru cei cu insule private. veti putea merge pe plaja din insula Scorpio/s (a lui Onasis). Nu va recomand excursiile ghidului local, intrucat la 15 euro nu iti permite pe insula, doar la 40 de euro.

Daca aveti aptitutdini de nautice puteti inchiria din Nidri si Lefkada vase pentru a le conduce pe mare. De asemnea, exista taxi boats u care puteti merge unde doriti dvs, daca va permiteti.

Nu faceti turul insulei pentru ca presupune un triunghi Agios Nikitas -Lefkada-Nidri, care costa 15 euro si va include binenteles si vizitarea unor biserici/manastiri.

in situatia in care aveti porniri religioase puteti sa mergeti cu autobuzulbpana in apropiere de Lefkada unde se afla manstirea cu icoana inchipuita. Soferii de autobuz opresc in mijlocul strazii si va ia. Nu claxoneaza nimeni, doar romanii, traditionalisti.

Peisajul este superb si merita sa faceti, pe cont propriu un tur al insulei. Nu dureza mai mult de o jumatate de zi. daca va opriti atunci merita sa petreceti cateva ore in fiecare statiune, chiar si cele nefaimoase.

Trimis de radulescua86 in 05.07.13 22:11:12
Validat / Publicat: 05.07.13 23:18:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: thasos, leptocaria, limenaria

VIZUALIZĂRI: 6108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radulescua86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.13 22:33:49]

@radulescua86: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi însă rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa, precum în cazul tău).

[05.07.13 22:45:33]

La o analiză mai atentă, am decis mutarea articolului în rubrica "Vacanța în Agios Nikitas" (nou-creată pe sait)

Ar fi fost păcat ca nota mică acordată predominant stațiunii să scadă nejustificat (în acest caz; cel puțin așa presupun, după foarte puținele informații furnizate) media cazării.

Poate găsești un pic de timp să scrii un set de impresii și recomandări și despre cazare, într-un articol nou încărcat în rubrica în care ai postat inițial - iris Studio.

Pentru a-ți fi mai ușor, includ aici linkul direct pentru adăugare impresii despre respectiva cazare: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=12508

Alethea*
[28.07.13 12:46:45]

@radulescua86:

Cum se spune din vechime " de gustibus non disputandum", insa tinand cont ca vacanta de anul trecut din aceeasi locatie imi este inca proaspata in minte as dori sa fac niste precizari pentru cei interesati care vor cauta informatii si vor da de cele de mai sus.

Am fost 2 cupluri si am fost cazati la studiourile Iris despre care avem cuvinte numai de bine, incepand de la conditiile de cazare si terminand cu amabilitatea proprietarilor.

Statiunea nu este dezolanta, ci mai degraba intima si linistita. Noi am iesit in fiecare seara la cate o alta taverna, unde de fiecare data am intalnit oameni amabili si cu zambetul pe buze. Ba chiar la una dintre ele patronul era grec dar cu radacini romanesti din partea strabunicilor, iar cand ne-a auzit vorbind a venit la noi la la masa si ne-a salutat oferindu-ne din partea casei niste gyros delicios. Am avut de unde face mici cumparaturi sunt cateva minimarket-uri de pe strada principala bine aprovizionate unde gasesti mereu strictul necesar.

Milos - cea de-a doua plaja din zona, la care se ajunge cu water taxi este superba. Este adevarat ca nu este amenajata, insa noi asta am si cautat: un loc fara muzica tare, sezlonguri, aglomeratie, etc. Privelistea in momentul in care cobori de pe deal (in cazul in care alegi sa vii pe jos) este extraordinara.

Mai trebuie sa adaug ca am reusit sa bifam aproape toate plajele importante de pe insula - inclusiv Kalamitsi, insa nicaieri nu am gasit apa murdara, ba chiar am fost cu totii impresionati de transparenta si culoarea apei - am avut senzatia ca sunt intr-o locatie exotica insa fara vegetatia specifica.

In ceea ce priveste temperatura apei nu ni s-a parut mai rece decat in alte zone ale Greciei pe care le-am vizitat fie ele insule sau continent. Daca radulescua86 isi doreste ca temperatura apei sa fie egala cu cea de afara ii recomand cu caldura (la propriu) Jamaica sau Saint Thomas, unde ai senzatia ca faci baie in ceai, ciorba sau altele asemanatoare si unde pot asigura ca senzatia este mult mai nesatisfacatoare decat senzatia celor 26 de grade mentionate in review.

Ca si concluzii ne-am intoarce oricand in aceasta statiune, unde am gasit ceea ce am cautat: liniste, intimitate, relaxare, locatii si plaje superbe. Bineinteles ca nu o recomandam celor dornici de distractie prin cluburi pana dimineata, pentru aceste scopuri orice agentie de turism care se respecta va putea recomanda alte optiuni.

Ca si pont pentru toata lumea cand pleaca in vacanta: in cazul in care plecati printr-o agentie - comunicati cu oamenii aceia, spuneti-le ce va doriti de la vacanta voastra (liniste, relaxare, distractie, etc) si ei va vor indruma in consecinta. Nu putem da vina pe statiune ca e prea linistita sau prea galagioasa sau cate si mai cate, daca noi nu am exprimat de la inceput ceea ce ne-am dorit. Acelasi lucru se aplica celor care pleaca pe cont propriu: trebuie sa stiti ce scop aveti si sa va documentati in concordanta cu asteptarile voastre. Luati recomandari de la cei cu aceleasi preocupari ca si voi. Degeaba recomand eu aceasta statiune ca fiind superba unor oameni care de fapt vor sa petreaca toata noapte, ma vor injura la intoarcere si vor da vina pe staiune.

Va doresc tuturor la cate mai multe vacante reusite!

[28.07.13 12:52:37]

@Alethea: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

adrianaglogo, Alethea*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Nikitas: