ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
ÎNSCRIS: 24.01.10
MAY-2013

Un parc deosebit

Aflandu-ne pe Costa Dorada mai exact in Salou nu puteam rata Portaventura mai ales ca era la 2-3 km de hotel. In una din zile ne-am hotarat sa mergem in parc si la ora 10 la deschidere eram acolo. Din departare se vedea o mare de oameni la cozi si deja ne panicasem dar de fapt era un grup de scolari care deja aveau bilete si le imparteau. Ajuns in fata casei de bilete primul soc... la preturi pt ca pe site erau niste oferte de preturi iar la casa nu. Preturile la case erau 45 adult-39 copil pe zi iar 73-cu 58 pe 2 zile iar pe site erau pe 2 zile 62cu 45, deci o diferenta apreciabila. Am luat pe o zi si ne-am propus sa mergem macar in cele mai interesante atractii. La intrarea in parc control la bagaj si spre surprinderea noastra nu ai voie cu absolut nimic de mancare sau de baut in parc. Pt ca stiam ca o sa lipsim la masa de pranz de-la hotel am cerut picnic (acele pachete care contin ceva mancare, apa, fructe...) dar nu am fost lasati inauntru cu ele. Atunci ne-am dus intr-un colt si am burdusit buzunarele cu ce am putut iar restul le-am aruncat si am intrat fara probleme. Lume la deschiderea parcului incomparabil cu Disney (acolo fiind miting) o mini parada de inceput si am inceput explorarea parcului.

Prima data am fost cu trenul care parcurge cam jumatate din parc iar pe urma ne-am dat in cam 80% din atractii pana la inchiderea parcului. Nu va mai detaliez zonele parcului ca au mai fost detaliate si nu are rost sa ma repet, insa pot sa spun ca parcul este plin de verdeata, palmieri... specifica zonei, spectacolele sant foarte frumoase mai ales cel cu baloane si cel cu papagali exista o zona speciala pt copii mai mici. Cele doua roller costere din parte Chineza sant cele mai solicitate avand in vedere ca unul din ele este cel mai mare din Europa., dar sant alte 2 -3 mai mici la fel de spectaculoase. O alta atractie preferata de turisti era cea cu barca pe apa care te uda fleasca dar cum in aceste parcuri totul este bine pus la exista un loc unde cu o moneda de 2 euro pornea un mare feon... care te usca din cap pana in picioare. Doua lucruri nu mi-au placut in acest parc si anume angajatii spanioli care sant foarte neinteresati si obositi... stau de vorba intre ei iar tu astepti ca prostu sa te sui in ceva sa te dai, iar parada de sfarsit de 2 bani mai ales cand vezi Disneylandul si ai cu ce sa faci comparatie. Parada insemna cateva masini cu personajele specifice parcului acolo Woddy este personajul principal si mai participa cei care dau spectacole. Nimic grandios... ceva de duzina.

Partea buna a parcului este ca nu stai deloc la cozi sau maxim 5 minute ce face sa poti parcurge aproape tot parcul intr-o zi. M-am felicitat pt ca nu am luat 2 zile pt ca nu era nevoie. Parcul isi merita bani este am inteles al 3 lea din Europa ca numar de vizitatori iar daca va aflati in zona nu il ratati. Exista si parcul acvatic care este in stanga parcului Portaventura insa l-am ratat pt ca se deschidea exact intr-o sambata iar noi acontasem o excursie la Valencia. Cele cred ca trei hoteluri ale parcului sant in apropiere si arata bine din exterior, in caz ca va intereseaza cazarea la ele. Recomand 100% acest loc de distractie si pentru pitici si pentru cei mari. O sa atasez si un set de poze pt a vedea detalii din parc.

Mancarea si bautura destul de scumpe, o pizza si un suc cam 17-18 euro iar daca vreti sa mancati exista un restaurant bun in zona Sesamo Aventura (zona celor mai pitici) unde aveau si pulpe de pui... nu numai junk food.

Trimis de bogdan 75 in 05.07.13 15:05:42
Validat / Publicat: 05.07.13 16:34:01

VIZUALIZĂRI: 3920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aleea care merge la Portaventura, in stanga se afla hotel El Paso

[05.07.13 16:32:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Port Aventura Aquapark" (deja existentă pe sait)

alexionescu
[14.01.14 20:18:17]

pentru cazare ce imi recomandati in zona?

biletele de intrare in parc erau cu intrari multiple? se poate iesii la masa de seara si sa te intorci dupa o ora doua la spectacolul de seara?

seara au artificii? (in Rust am luat teapa ca nu era

bogdan 75AUTOR REVIEW
[15.01.14 14:53:30]

@alexionescu: Noroc, pt cazare sant foarte multe hoteluri ai de unde alege in Salou. Biletele nu stiu daca au intrari - iesiri multiple gen Disney dar sigur spectacolele de seara aveau bilete separate ca pret.

alexionescu
[15.01.14 21:23:17]

@bogdan 75: salut, multumesc de info ca asta chiar nu am vazut trecut in nici un site.

alexionescu, bogdan 75
Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):