ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
ÎNSCRIS: 18.06.13
JUN-2013

Hanioti, o statiune frumoasa, un loc mic cu esente tari...

Dupa cum spuneam in review-ul hotelului Daphne, am revenit pentru a va relata cate ceva despre statiunea Hanioti, asa cum am vazut-o noi.

Statiune nu este foarte mare, este micuta dar plina de magazine de suveniruri, supermarket-uri, vile de inchiriat, hoteluri, taverne, baruri etc.

Dupa ce ieseam din hotel si ajungeam la strada principala, traversam fara probleme apoi coboram pe o straduta in panta care ne ducea spre centru.

Pe partea stanga se afla hotelul Dionysos, care este foarte expus, la strada, fara un gardulet viu, se vedea direct in camere si vedeam in fiecare seara turistii cazati acolo stand pe terasa din dreptul camerei, piscina tot la strada, ca auzeam de fiecare data cand sarea cineva in apa, numai ca aceasta avea un gardulet viu ceva mai inalt si nu se distingea culoarea costumului de baie.

Vis-a-vis se afla primul supermarket de unde ne luam fructe si legume. Pe timpul zilei cand era cald acestea erau inauntru iar seara cand nu mai ardea soarele scoteau fructele afara. Aduceau ladite cu fructe tinute la frigider. Erau mari, coapte, alese parca una cate una si erau reci..., era tot ce vroiai intr-o seara calduroasa..., un fruct rece. Ciresele erau 2,80 euro, nu-mi amintesc pretul si pentru celelalte fructe. Inauntru,in parte cu produsele congelate am gasit pita congelata(pita care se foloseste la gyros),10 bucati 1,10 euro.

Inediat dupa acesta era un alt supermarket MILOS, care era foarte mare si unde gaseai cam tot ce vroiai, mai putin fructe si legume. Preturile erau cu 10-20 de centi mai ieftine decat la primul. Gaseai de la tamaie si mir de la muntele Athos la creme naturale, sapun, ulei la cutii care varia intr-e 3 si 7l iar cel mai iestin era 12 euro 3l, magneti 1,80 euro, uzo in sticlute cu modele diferite de la 1,80 euro la 4euro.

Berea Mythos o luam de aici cu 0,80centi cutia de 0,33, cea de 500ml era 1,25 iar sticla la fel, numai ca aici mai plateai un 15 centi garantie pentru sticla, garantie care, daca aduceai sticlele impreuna cu bonul era returnata.

Vis-a vis de acest supermarket era un parculet pentru copii, cu masinute de tot felul si acces la internet si care deschidea la ora 7 seara.

Seara, dupa ora 9-10 pe aceasta straduta erau masini cu fructe si una cu ulei si masline. Maslinele verzi erau 3,5 euro/kg iar cele maron erau 5euro/kg. Uleiul era 5 euro/l.Uleiul este de buna calitate,dens si inchis la culoare si nu este foarte amar,l-am gustat ca sa stiu ce cumpar. De aici am cumparat si ulei si masline si am primit inca o sticla de 250 ml de ulei cadou, foarte frumos din partea lor.

Magazine cu suveniruri erau la tot pasul, cu magneti, parfumuri, produse traditionale, scoici, statuete, accesorii pentru plaja, haine de piele, de blana.

In centru era o fantana arteziana colorata care seara era pornita. Pe langa aceasta erau firme de inchiriere auto, cu preturi cam maricele, 40-45 euro/zi un Matiz sau un Hiunday micut (atasez poza), erau agentii care organizau excursii optionale, taverne ,,baruri mai selecte, karaoke... muzica multa, lume si mai multa... un fel de centru vechi.

De mancat nu am incercat foarte multe. In ultima zi am mancat la Tropicana, care nu era aglomerat deloc(mai erau 2 mese cu clienti)si pe care nici pe timpul serii nu-l vedeam asa plin incat sa te chinui sa apuci o masa. Mancare buna, gustoasa, portiile mari si aratau bine (poza va spune mai multe). O bere la halba mare era 2,50 euro, o portie de moussaka era 6,90 euro iar una de meatballs tot 6,90 euro. Desertul l-am primit din partea lor, am lasat 20 de euro.

Am incercat si faimosul Gyros atat de la Kostas care arata putin mai neingrijit, neutilat, fara stil, cat si de la Garry's care era un pic mai "cochet", mancare un pic mai gustoasa, dar nu cu mult si mai scump decat la Kostas,la fel,nu cu nult,cu 10-20 de centi. La Kostas un gyros costa 2 euro fara tzatziki, iar cu tzatziki era 2,20 euro iar berea mare la halba era 1,40.

Plaja era destul de lunga, dar cam ingusta. Doua sezlonguri si o umbrela 6 euro. Dusuri sau toalete nu sunt (se gaseau in dreptul parcului), decat 1-2 cabine in care te putea-i schimba. Pe plaja se plimbau aproape toata ziua micii comercianti cu gogosi, porumb, ochelari, genti, masaj, bauturi reci.

Intrarea in apa este relativ lina, sunt cateva pietricele dar se pot vede si se pot ocoli, nu au fost valuri in primele zile, insa de joi incepuse sa se agite putin si parca nici soarele nu mai tinea cu noi toata ziua ca se mai ascundea in nori. Arici de mare am vazut, dra ceva mai in larg unde, chiar nu aveai cum sa calci pe ei ptc. apa era destul de adanca. Apa era foarte limpede,calda iar temperatura aerului varia.Am prins si zile cu 39 de grade dar si zile cu 27-28-32 de grade.Oricum este cald in acea perioasa.Oricum atat Kassandra cat si celelalte doua brate sunt putin mai ferite de curentii de aer rece.

Era si o discoteca, dar noi nu am intrat. Pe la 11:30 seara incepeau sa stranga iar pe 12,12:30 nu mai gaseai magazine sau supermarket-uri deschise noapte. La fel se intampla si in timpul zilei in orele de pranz.Unele erau inchise,altele cu copertinele cat mai lasate pentru a se adaposti de soare.

Nu am vazut nicio trecere de pietoni, dar ulterior am inteles de ce. Nu se claxona (am auzit cate un claxon scurt de maxim 5 ori), politie am vazut o singura data, masinile asteptau sa te dai tu din drum, apoi iti multumeau, chiar daca erai pe o strada circulata, ceea ce la noi nu se intampla, aici te claxoneaza si pe trecere, ca de... arde rau undeva.Maisinile erau parcate cu geamurile deschise,cu casetofoanele mergand,am vazut chiar si scutere cu cheile in contact iar bicicletele...nici vorba de lant. Mizerie... era ceva, nu era foarte curat, dar asta este problema municipalitati si din puctul meu de vedere nu avea de ce sa afecteze imaginea hotelului care nu avea nicio vina. O alta experienta frumoasa a fost la Aexia Spa Fish unde primele 10 min erau gratuite apoi plateai 10 euro pentru 20 de min si 17 pentru 40 de min,copii pana in 8 ani plateau 5 euro pt.20 de min. Noi am primit si o reducere de 50% pt. o a doua vizita. Se vede ca stiu sa-si atraga clientii.

Excursii optionale am facut doar una, prin agentia cu care am fost si anume in Golful Toroneo,excursie pe care o recomand.Am plecat dimineata pe la 10-10:30, am facut prima oprire in golf, am avut timp 1 ora jumate pt plaja si balaceala. Apa era incredibil de limpede, atat de limpede incat hraneam pestisorii. Am gasit si o stea de mare printr-e pestisori. Apoi am plecat spre Neos Marmaras iar pe drum am primit pranzul care consta in 2 felii de paine, o chiftea cu carne si legume, orez fiert si niste tzatziki si un pahar de vin sau suc la alegere, ajunsi in port am avut iar timp de shopping si de plimbari, noi am decis sa mancam ceva si sa stam la umbra la o bere rece dupa tot drumul cu vaporul. Dupa aceasta ultima oprire ne-am indreptat catre insula broastei testoase, unde cei mai curajosi si cei care stiau bine sa inoate se aruncau de pe vapor in apa turcoaz. Apa era foarte limpede si calda iar senzatia de a sari de pe vapor era tare placuta. Ne-am intors la hotel in jurul orei 17:30 iar toata distractia ne-a costat 35 de euro de persoana. Ne-ar fi placut sa vizitam mai multe si sa facem si un tur al insulei insa am vrut sa avem un conceiu de odihna in care sa ne relaxam si sa ne reincarcam bateriile,pentru vizite vom reveni cu singuranta si speram ca data viitoare sa fie cu masina.

Acestea fiind zise ramane sa atasez pozele care vor spune mai multe. Daca am uitat ceva, nu ezitati sa ma intrebati. Sper sa fie util cuiva asa cum si mie mi-au fost utile review-urile anterioare.

La cat mai multe concedii linistite si pline de amintiri frumoase.

Trimis de Cristina2k8 in 05.07.13 14:07:17
Validat / Publicat: 05.07.13 16:18:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu

VIZUALIZĂRI: 9762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina2k8); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Berea de la Tropicana era livrata in halbe inghetate.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[05.07.13 14:55:42]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hanioti: