ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
ÎNSCRIS: 20.08.08
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 an, 6 ani

Foarte bine!

Am sa descriu acest mic complex ca fiind o destinatie potrivita pentru familiile cu copii mici, noi am fost cu copii nostri de 11 luni, respectiv 6 ani si impreuna cu finii nostri care au un baietel de 2 anisori.

Am fost cazati la hotelul de 5 stele, am avut o camera de circa 25 mp, un balcon - terasa de 16 mp si o baie de circa 6 mp cu cada si cabina de dus. In camera ni s-a adus un patut pentru bebe si pentru fetita am avut o canapea extensibila. Patul matrimonial perfect! (3x3). Curatenie in camera se face zilnic (chiar si daca nu vrei tot prind cameristele un moment prielnic), lenjeria schimbata la 2 zile, prosoapele zilnic - am avut 13 prosoape in baie!

La capitolul masa - aici parerile cu fost impartite in sensul ca nu le-a placut tuturor mancarea, dar asta din cauza condimentelor folosite - cred ca salvie si oregano, dar mancare diversificata si personal cred ca trebuie sa fii chiar... sa spui ca nu ai ce manca - am mancat somon, rechin, iepure, vita porc, pui, curcan, scoici, legume de toate felurile, salate, dulciuri, iaurturi, inghetate compoturi si fructe. Am avut chiar si anghinare!

La micul dejun am avut diverse feluri de cascaval, branzaturi, cremvursti, gemuri, unt, pateuri, carnaciori prajiti, bacon prajit, un fel de salam victoria prajit - foarte bun, ou ompleta, fierte, prajite, scrob, cu carne sau far, precum si nelipsitele clatite - la care mereu era coada! Pentru copii nu au lipsit cartofii prajiti, pastele, cerealele si au avut chiar si cateva feluri de supe - cea de brocoli si cele de cartofi au fost chiar bune! La restaurant se servesc bauturi la dozator -coca-cola, fanta, sprite, precum si alte sucuri la dozator - mere, struguri, portocale etc., vin rosu, alb si o bere buna - mai light.

La barul de la piscina se servesc bauturi alcoolice locale, diverse cocktailuri, sucuri, apa plata si cateva gustarele - de obicei peste, pulpe sau aripi de pui, cartpri prajiti, compoturi, sendvisuri, fructe, inghetate etc.

Piscinele sunt destul de marisoare, nu au fost niciodata aglomerate, si pot fi folosite de toti cei din complex, sezlonguri sunt gratuite la piscina, prosopae - pot fi folosite cele din camera sau pot fi luate de la piscina contra unui depozit de 20 leva, care este returnat la predarea prosopului. pentru copii exista o zona verde, umbroasa unde sunt 2 leagane, 2 tobogane, 2 barci, niste scari de catarare, etc., contra cost - golf pentru copii, masinute electrice, sau barcute in piscina - 3 leva circa 5 minute. Tot pentru copii exista un castel prin care se ajunge la toboganul cu apa si in care se desfasoara zilnic programe pentru copii cu echipa de animatie - au pictat ceramica, au gatit, au modelat etc.

Echipa de animatie are spectacol seara dupa miniclubul pentru copii si pot sa spun ca au avut foarte mare succes!

La capitolul plaja - ei aici este o problema - plaja este atat de ingusta incat sunty 3 randuri de sezlonguri si mai incape un rand de prosoape in spate sau unul in fata daca nu este marea agitata. Intrarea in mare se face foarte lin, este perfecta pentru copii, nu mai exista alge (au pus bariere), foarte limpede! Apa a fost putin cam rece dar asta nu i-a impiedicat pe copii sa stea mai mult decat noi in apa. Barul de pe plaja este contra-cost, dar noi am luat mereu bauturi de la barul de la piscina - faci circa 2 minute de la bar la plaja... Sezlongurile si umbrela se platesc 15 leva pentru toata ziua 2 sezlonguri si o umbrela. Si atentie - se cer bani si daca mergi la ora 18 la plaja! Nu apartin de hotel!

Si inca ceva - dupa ora 23 toate bauturile sunt contra-cost.

Per ansamblu - a fost o vacanta reusita mai ales la pretul platit 708 euro plus inca 600 lei benzina si circa 50 euro vigneta, taxa de pod, autostrada etc.

Atentie la ruta folosita - noi am setat gps-ul oe ruta cea mai scurta si am intrat pe un drum foarte prost de circa 35-40 de km unde am crezut ca rupem masina in 2 si avem masina de teren!

Inca un sfat vizitati orasul vechi - este foarte frumos, o plimbare pe faleza sau o cina la restaurantele pescaresti -merita intr-adevar. Va doresc o vacanta reusita si vreme frumoasa!

Inca ceva - apropo de parcare , am platit 60 de leva pentru tot sejurul - se plateste la receptie, in oras parcarea costa 2 leva/ora, sunt unele parcari si mai scumpe, parcarea neregulamentara se plateste - masinile sunt ridicate si amenzile sunt foarte mari !

Cazarea se face incepand cu ora 14, dar pe noi ne-a primit mai repede pentru ca erau camerele gata, bratarile de AI se pun dupa masa de pranz la 14.30, astfel cazarea incepe cu cina ( de fapt puteti manca linistiti la barul de la piscina si este foarte bine) si se termina cu pranzul, dar puteti sta cat doriti in ziua plecarii cu conditia sa eliberati camera la ora 12. Masa si bautura se poate lua doar la restaurantul sau barul hotelului in care sunteti cazati.

Trimis de Danuza in 05.07.13 11:08:21
Validat / Publicat: 05.07.13 12:25:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: SUNNY BEACH, NISIPURILE DE AUR, NESSEBAR

VIZUALIZĂRI: 3876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Danuza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mihaiu77
    [09.07.13 22:05:23]

As vrea sa te rog sa imi spui daca iti amintesti pe ce ruta ati fost cu masina. Voi merge si eu cu masina in vara asta, tot din Brasov si eram curios de cei 35-40 de km unde spuneai ca drumul e asa de rau.

Multumesc mult!

DanuzaAUTOR REVIEW
    [12.07.13 18:57:10]

Nu stiu exact sa spun ruta ca ne-am luat dupa gps. Am avut setari cu drum judetean, rural etc. Am ocolit Varna... si nu am ajuns deloc pe autostrada lor. Drumul rau este cam in ultima 100 de km in jurul Ravdei daca nu ma insel. Imi aduc aminte ca este o bifurcatie spre Burgas la stg si noi am luat-o la dreapta ca asa a vrut gps-ul. Si ca idee la intoarcere la fel ne-a scos gps-ul pe acelasi drum, la iesire din Nessebar dupa vreo 5-10 km am luat-o la stg, dar drumul bun (asfaltat) este inainte spre Duni parca. Imi pare rau ca nu stiu mai multe eram obosita, atenta la copii si cu chirilica lor nu prea am retinut denumiri de localitati.

Danuza, mihaiu77
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: