ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
NOV-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

1 zi in Capri... insula celor bogati

Din ciclu unde plec de ziua mea, fiindca este doar a mea, anul acesta am ales Napoli pentru ca nu l-am vazut si pentru ca biletele erau f ieftine.

Zbor dis de dimineata ceea ce face ca si prima zi sa poata fi folosita in intregime, plecarea e cam pe fuga dar nu poate fi totul perfect.

Am ajuns in aeroportul din Napoli, unul normal, nu etapeaza prin nimic. De cum am iesit in fata lui, am vazut statia de unde se poate lua autocarul spre oras... destinatie finala Portul. Tot pe acolo, la 5 minute distanta era si cazarea noastra insa nu aveam sa mergem acolo ci pasii ne-a purtat spre Insula Capri.

Am coborat in port, am facut o minima recunoastere si cum un vas tocmai statea gata de plecare spre frumoasa insula intrebam si noi de unde si daca mai e timp sa luam bilete. Persoana care statea la intrarea pe vas ne-a spus sa urcam ca vom plati la ei. Asa am facut si nu regret nimic... poate in alta zi nu as mai fi ajuns... aceasta a fost una din cele mai pline minivacante pe care le-am avut. Capri, Pompei si Sorento (e impresionant sa te plimbi pe strazi de la inceputul noi numerotari a anilor), Vezuviu (ieri in orasul acoperit de lava, azi pe buza vulcanului inca activ), Napoli (oras peste oras)

despre insula

Aflata la aproximativ 41km si 45 min de continent, asta daca mergi cu un vas rapid, insula are o suprafata de 10.4km patrati, o clima blanda si un relief predominant stancos. Cel mai inalt varf este Monte Solaro de 589 m, aflat in Anacapri.

Frumusetea insulei a fascinat oamenii inca din timpuri stravechi, aici se gasesc numeroase monumente datand de pe vremea romanilor cum ar fi "vilele imparatului Tiberius". In zilele noastre, insula a atras diverse personalitati ale timpului din toate domeniile societatii, de la industriasi precum Friedrick Alfred Krupp pana la scriitori gen Thomas Mann.

cum ajungi

De pe continent sunt curse regulate atat din Napoli cat si din Castellammare di Stabia, Sorrento, Positano. Vasele cu care se opereaza aceste curse pot fi doar de persoane gen Jet-uri, astea ajung din Napoli pe insula in ¬ 45min sau acele feriboturi care fac putin peste 1h. Plecarea de pe continent a fost din portul Napoli, aici te lasa si Alibusul cand vi de la aeroport, iar sosirea-plecarea din Capri se face din singurul port al insulei Marina Grande.

Pretul la curse difera in functie de companie-vas, astfel la dus am dat 18,8e-om si am fost cu un Jet iar la intors am dat 14,6e-om insa am venit cu in feri si am facut cu 20min mai mult.

Se pare ca sunt si curse mai ieftine insa mult mai lente, acum daca si drumul in sine se vrea o experienta atunci nu e decat binevenit un astfel de vas.

Nu am aflat detalii, noi de cum am coborat din Alibus am cascat ochi prin port si numa ce am decis ca vasul care tocmai statea sa plece e o oportunitate pentru noi, asa ca la 10 eram in Capri, asta daca ti cont ca in urma cu nici 5 ore ieram pe Otopeni... suna foarte frumos frumos.

ce faci

Portul Marina Grande este situat in nordul insulei, in zona Capri. Zona de port are doua portiuni, cea turistica si cea comerciala. In zona comerciala ajung vapoarele care fac cursele dinspre continent si invers.

Dupa o prima priveliste de ansamblu, de mers la malul Mari Tireniene, pe o plaja pietroasa dar cu un farmec aparte decidem sa facem cunostinta cu insula. Prima oprire punctul info de unde capatam harta insulei si primele informatii utile.

Pretul transportului (funicular sau bus) e de 1.8e/calatorie.

Deci luam funicularul si mergem in Piazza Umberto I, iar de aici pe stradutele inguste si destul de inclinate spre locurile de belvedere precum si spre Gradinile di Augusto.

Ajunsa la punctul "Belvedere Cannone" descopar ca pentru a ajunge la plaja Torre Saracena sau Scoglio delle Sirene ar trebui sa cobori un fel de defileu frumos pavat care pare a fi proprietatea unui hotel sau vila fiindca nu e accesibil la liber.

Facem ceva poze, nu se poate altfel... marea e fermecatoare cu nuantele ei de verzui/albastrui si pentru 1E/persoana intram sa vizitam "Giardini di Augusto*, un fel de gradina botanica de dimensiuni reduse, sau mai bine zis un parc frumos intretinut.

Plin de turisti, chiar daca sezonul oficial e de ceva vreme inchis, gasim totusi destule imagini de imortalizat si dupa ce ne saturam de privit, fiindca vremea este si ea superba decidem sa revenim in port pentru a merge in Anacapri sa urcam cu telescaunul in punctul cel mai inalt al insulei.

Din dreapta portului, la vreo 50m de zona de bilete pentru vapoare e capatul de linie pentru busurile locale. Tot aici e si statie de taxi insa nu am fost curioasa sa vad preturile. Busurile lor sunt defapt maxi-taxi-urile noastre, nici nu se putea altfel la strazile inguste pe care trebuie sa circule.

In cateva minute am fost in centrul orasului Anacapri. Aici in piazza Victoria, urcand pe treptele ce se afla in fata statiei, ajungi la telescaun. Pretul pentru dus e 7e, iar dus-intors 10e. Cu tichetul in buzunar si rucsacul in brate ma instalez confortabil (daca se poate spune asa) in scaunul alocat mie si purced la a colinda pe sus pe deasupra caselor, gradinilor si teraselor cu vita de vie pana in varful cel mai varf al insulei. Privelistea ce se arata turistului e fermecatoare, ai la picioare tot orasul, sau mai bine zis toata insula. Daca vremea e senina se poate vedea portul, continentul precum si insula Ischia.

Datorita climei blande si a precipitatiilor abuldente cultura pomilor de citrice e la mare valoare. Tot la fel de des intalnita ca si cultura este vita de vie care e plantata pe terase fiindca aici nu exista campuri sau zone mari ce pot fi cultivate pe drept.

Ajunsi sus, in cel mai inalt punct posibil, facem o baie buna de soare, privim in cele 4 zari si dupa ce servim un "pranz" de la rucsac decidem sa colindam nitel prin Anacapri.

Astfel ne reasezam in scaunele de pe cablu si dupa un frumos drum de coborare ajungem la punctul terminus al plimbari noastre suspendate.

Traseul telescaunului e unul nu foarte lung, sunt 15 stalpi care asigura stabilitarea intregului ansamblu transportor.

Orasul e unul destul de maricel, cu stradute turistice pline de magazine cu tot felul de suveniruri. Am vazut la ei, ca de altfel in toata zona un cult pentru citrice, in special pentru lamai. Gasesti de la prosoape inscriptionate cu aceste fructe la bomboane si faimosul limoncelo.

Viata ca si turist nu e foarte scumpa, un meniu e undeva la 10e sau poti lua diverse sandwich-uri din magazinele locale, preparate pe loc cu ce doresti tu la un pret de cativa euro. Un astfel de sandwich cu prosciutto a costat... 2,3e, o apa la 1,5l... 0,70 centi, bateri duracel 4 buc... 4,5e un prosop cu o sticluta de limoncelo de 5cl... 4e, dropsuri de lamaie/portocala... 3e punga de 250gr, 5 sapunuri in forma de lamaie cat o lime ca marime... 3e sau 1 buc... 1e.

Am strabatut cateva stradute, am vazut cateva obiective turistice si am revenit in centru pentru a lua busul spre port.

Daca la venire nu am bagat de seama ca sunt mai multe linii de bus, acum am vazut ca sunt cel putin 2 lini, una pentru Capri si alta pentru port. Am decis sa il luam pe cel de port care te lasa acolo de unde se iau bilete pentru vapor. De cum am ajuns in zona portului s-a pornit un vant asa din senin, a aparut un nor si gata de o ploaie mica. Ceva stropi reci si mari de am crezut ca nu mai plecam. In maxim 5 minute a reaparut soarele, totul a revenit la viata, terasele ce stransesera mesele acum le reasezau frumos pentru a primi vizitatorii. Probabil ca localnici sunt obisnuiti cu aceste schimbari bruste de vreme fiindca nu pareau afectati in nici un fel.

Oameni insulei sunt calmi, linistiti, parca aici timpul ar avea alte valori. Nu sunt deranjati de faptul ca turisti din dorinta de a prinde un instantaneu nu baga de seama daca incurca cumva trecerea cuiva sau loveste din gresala pe cineva.

Capri este o insula care merita vizitata, atat in sezon cat si in extra sezon, o insula cu o poveste interesanta si peisaje de basm.

tipsuri

Nu am ce sa va dezvalui la acest capitol, nu am comparatii la preturi asa ca totul ramane la alegerea voastra la fata locului.

Sa aveti o vacanta frumoasa daca ajungeti pe acelte meleaguri.

Trimis de roth in 05.07.13 08:15:26
    Validat / Publicat: 05.07.13 11:43:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: restanta la povestit... Verona si zona lacului... va urma

VIZUALIZĂRI: 6241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P24 la dus ca la dus, insa la intors??? sau daca ai uitat ceva??? insa fiind fara trepte cred ca merg cu ceva motorizat

[05.07.13 09:13:55]

gettutza
    [05.07.13 13:43:42]

@roth: Am citit cu interese rw tău pentru că intenționez să ajung și eu la Napoli (și de acolo să merg pe Costiera Amalfitană și în insulele Capri și Ischia) la începutul toamnei.

Încă nu știu exact cand putem merge, în septembrie sau începutul lunii octombrie.

Am văzut că tu ai fost în noiembrie, mă interesează cum este vremea, în poze se vede că era soare și cald, dar cam ce temperaturi au fost când ai fost tu???

rothAUTOR REVIEW
    [05.07.13 20:21:07]

@gettutza:

Pai cam vreo 15 grade daca retin bine... am mers in tricou si doar pe Vezuviu am avut o gecuta subtire.

ariciu
    [06.07.13 18:00:53]

Încă un motiv în plus să-mi dau cu pumnii în cap că nu am ajuns în Capri în martie când am vizitat zona! Felicitări pentru review!

rothAUTOR REVIEW
    [10.07.13 00:08:39]

@ariciu:

Nu e timpul pierdut, poate se iveste o alta data si atunci sti cu siguranta ce ai de facut/ce doresti sa faci.

Poate ca nu ajungeam nici eu, nu cred ca incapea in plan daca nu era sa iasa asa la plesneala cu vasul ce statea sa plece. E prima si singura data cand sotul spune hai si dusi am fost, de obicei, ca si multi altii studiem, facem planuri care mai de care si la final tot ne scapa cate ceva.

E frumos si asa sa plecam fara tel precis, insa e la fel de adevarat ca timpul e limitat si atunci o buna gospodarire duce la o optimizare de traseu/cost/obiective.

PS

@all, autocarul care leaga aeroportul de oras se numeste Allibus, cost 3e/sens si vine destul de des. Am incercat sa circul la plecare cu un abonament de 1 zi=3.6e insa sunt companii diferite sau doar faptul ca fiind cartela magnetica aparatul nu o citeste...nu am idee, insa nu s-a putut. De aici si sfatul de a cumpara doar ce va trebuie in materie de bilete si mai ales doar atunci cand va trebuie.

daca din alte destinatii mai veneam cu o calatorie. doua ramase pe abonamentul/setul de 10 de aici am venit cu o colectie de bilete nefolosite...asa se invata..dar parca costa cam scump invatatuta.

ariciu, gettutza, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: