Drumul cu mașina spre Thassos

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
JUL-2013

Dinspre Thassos spre Bucuresti

Dupa ce la drumul de dus in Thassos am parcurs un drum despre care nu vreau sa va spun nimic, la intoarcere am schimbat putin traseul prin Bulgaria. Acest traseu vreau sa-l scot in evidenta, pentru ca traseu prin Bulgaria da cele mai multe batai de cap, fiind multe variante de mers.

Asadar, din Thassos pana la ferry si Keramoti este foarte usor. Pe Thassos iesi in drumul principal si il parcurgi in orice directie, la stanga sau la dreapta, ajungi la ferry in Limenas (pentru Keramoti) sau Skala Prinos (pentru Kavala).

Dupa coborarea de pe ferry, te duce turma, adica sirul mare de masini, catre iesirea din oras spre Chrisoupoli. Totodata, gasesti indicatoare. Daca ai pierdut drumul spre Chrisoupoli, poti merge si pe cel spre Kavala, apoi te urci pe autostrada si mergi catre Alexandroupoli.

Deci, de la Keramoti, mergi spre Crhisoupoli, apoi urmezi drumul spre Xanthi, treci de prima intersectie intalnita spre Xanthi care este pe drum national si intalnesti indicatorul spre Xanthi pe autostrada. Aici trebuie sa mergi prea repede, pentru ca indicatoarele sunt cam din scurt.

Pe aceasta autostrada a fost prima data cand am vazut indicatoare “atentie animale”, care reprezinta o vaca!!! si aproape de frontiera cu Turcia, un indicator mic si galben, cu limitare de viteza la tancuri (70 km/h).

Intri pe autostrada si mergi pana departe, adica pana acolo unde se termina si vezi indicatoare catre frontiera cu Turcia si catre Soufli, pe drumul E85 sau drumul national 51. Iesi de pe autostrada pe breteaua care te duce catre Soufli, Didimoticho, Orestiada, Ormenia, frontiera greco-bulgara.

Dupa iesirea din autostrada, urmeaza drum expres, o portiune de drum in lucru, mai ingust si mai denivelat (cu ceva gropi) si apoi iar drum expres.

Atentie la programul de pauza. Dupa iesirea de pe autostrada, aveti o benzinarie cu zona de servicii, parca BP, si apoi mai este o benzinarie foarte aproape de frontiera. Va recomand sa nu o ratati daca nu ati facut nicio pauza de la coborarea de pe ferry.

Treci frontiera, intri in Bulgaria si apoi pe autostrada. Aici va recomand sa alimentati de la OMV. Pret bun la benzina, Circa 2,8 leva / 1 litru de benzina 100 Motion. Dupa OMV urmeaza un Shell, dar eu prefer OMV in Bulgaria.

Traseul in continuare este pe autostrada pana la Harmanli pana la Simeonovgrad. Noi am avut intentia de a merge spre Stara Zagora, dar pentru ca nu am gasit iesirea spre Stara, am nimerit catre Nova Zagora.

Dupa ce intri in Simeonovgrad, ajungi la o intersectia la care trebuia sa “viram brusc la stanga”, asa cum zice Marcel pe GPS, dar noi am mers inainte si am ajuns la o intersectie unde nu mai aveam indicator spre Stara Zagora. Asa ca am mers spre Nova Zagora, chiar daca nu stiam nimic despre calitatea acelui drum. Stiam doar ca scutim multi kilometri.

Drumul spre Nova Zagora este foarte bun, recent (re) facut/modernizat. Undeva pe la Galabovo nu este modernizat, dar este destul de bun.

Dupa Galabovo, pe care-l ocolesti pe centura pe langa centrala termica, urmeaza Radnevo, Lyubeniva, Bogdanovo, Dyadovo, treci peste autostrada Sofia – Burgas si intri in Nova Zagora.

De la Nova Zagora mergi catre Gurkovo pana la Veliko Tarnovo.

Atentie la Panicherevo. Dupa Asenovets, nu duppa mult timp, incepe lacul Zhrebchevo. Nu ai cum sa-l ratezi, pentru ca este foarte mare, pe lungime mare de-a lungul drumului si vezi pescari, rulote si barci.

Cu ochii la lac, este mare probabilitatea sa intri in Panicherevo fara sa-ti dai seama si vei regreta, pentru ca drumul este prost. Tot orasul este pavat cu piatra cubica, denivelata si cu sicane (limitatoare de viteza) mari, nemarcate/nevopsite. Asadar, atentie pana la iesirea din oras unde incepe iar asfaltul.

La Veliko Tarnovo noi oprim de fiecare data la Pizza & Grill EGO, pe care o recomandam, unde am mancat (din nou) ceafa de porc gatita cu legume si sos, picante, servite in traditionala farfurie de ceramica.

De la Veliko Tarnovo spre Bucuresti trebuie doar sa treci prin Ruse si Giurgiu, sa platesti podul la bulgari, 2 euro sau 4 leva, si ai ajuns acasa.

Acesta este traseul pe care l-as face oricand intre Bucuresti si Thassos, 670 km.

P. S. : 1) vinieta bulgareasca am luat-o de la Lukoil de pe centura orasului Ruse, pentru dus si intors, incepand cu data pe care am cerut-o.

2) pe Thassos am vazut multi politisti, asa cum nu am vazut pana acum si am trecut chiar printr-un control radar.

3) la dus am platit ferry mai scump decat la intors, adica 30,5 euro fata de 26,5 euro. Este posibil sa fi fost o teapa, pentru ca eram printre ultimii veniti inainte sa plece ferry si ne grabea sa platim si sa urcam.

4) la dus, la intersectia dintre drumul European E 85 (drumul national 51) cu autostrada spre Alexandroupoli, legatura cu frontiera turca la Ipsala, intrarea pe autostrada era inchisa si am urmat indicatoarele de ocolire. Astfel, am ajuns la Alexandroupoli pe alt drum, ocolitor, cu viteza mai mica de deplasare. la Alexandroupoli am urmat indicatoarele si am intrat pe autostrada pana la Chrisoupoli. La intoarcere am circulat pe autostrada si am vazut motivul ocolirii: se asfalta pe directia catre Kavala. Problema este ca pana la Alexandroupoli nu ai alta intrare pe autostrada.

5) Atentie la indicatoarele patrate pe fond alb, care au o imagine care seamana cu un aparat foto. Acela indica radar fix pe care nu ar fi bines a-l treceti cu viteza peste cea legala.

6) pe Thassos am stat din nou la hotel Potos, din Potos. A fost minunat. Voi reveni cu detalii.

7) pe insula am pus benzina de 100 de la BP cu 1,92 euro/litru si am spalat masina exterior cu 6 euro.

8) am plecat pe 23 iunie si ne-am intors pe 3 iulie 2013.

Drum bun si vacante frumoase asa cum va doriti.

Sper ca cele scrise si descrise de mine sa va ajute in vacantele voastre.

Impresii încărcate de cosminp in 05.07.2013 00:13:11

Validat / Publicat: 05.07.13 01:45:08

articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20900 PMA (din 22 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de cosminp? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[05.07.13 07:06:00]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

- lupul negru
[05.07.13 22:27:55]

cosmin

-ai fost anul acesta in iulie, 11 zile in Thassos la hotel Photos ,astept impresii

- andrei.rafoiu
[07.07.13 19:52:15]

Salut,

Marti plec si eu in Thassos si vroiam sa va intreb ceva... Imi puteti spune si mie, daca plec cu masina altcuiva, imi trebuie procura la vama sau e ok fara? Precizez ca am in masina cu mine si fata proprietarului masinii.

Multumesc anticipat!

[07.07.13 20:45:12]

@andrei. rafoiu: daca nu esti trecut ca utilizator pe certificatul de inmatriculare, trebuie sa ai procura.

la mine s-a uitat la ITP, dar poti risca sa nu treci cu masina.

- banal
[12.07.13 21:15:02]

Nimic despre hotel? asteptam impresii.

[12.07.13 22:53:39]

@banal: :) va urma.

pe scurt: perfect. detalii: ai putina rabdare.

- Admin
[19.07.13 07:41:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre/dinspre Thassos" (deja existentă pe sait) -- e mai util în această secțiune

- sniperm007
[21.07.13 14:34:43]

@cosminp: Ai idee daca mie imi expira ITP la sf lunii august, e vreo problema?

Crezi ca traseul prin Nova Zagora este mai bun si mai usor decat prin Stara Zagora?

[21.07.13 14:54:32]

@sniperm007:

Ai idee daca mie imi expira ITP la sf lunii august, e vreo problema?

Nici eu nu prea am gasit informatii clare despre aceasta problema, motiv pentru care am ales sa fac ITP-ul mai devreme decat era programat.

E posibil sa dai de vreun cap de tanc la vama - se mai cere si talonul masinii din cand in cand - si sa nu ii placa ca expira prea curand, cind teoretic poti sa fi pe teriioriul altui stat.

Eu unul am preferat sa fac ITP-ul mai devreme decat era programat pentru a evita o situatie neplacuta. Doar plec in concediu si are sens sa ma ebervez degeaba.

Cu ce te deranjeaza ca il faci cu o luna mai devreme, astfel incit sa nu ai batai de cap? tot atita costa :))). !

- cristina97
[26.07.13 19:14:51]

salut, anul acesta ne-au cerut si noua talonul masinii la granita romania-bulgaria, chiar romanii nostri au facut-o. e prima data cand au mai cerut alte acte decat buletine dar vreau sa subliniez ca e posibil sa ceara talonul asa ca mai bine sa fie in regula.

- lupul negru
[26.07.13 20:49:49]

cosmin, vorbesti la modul general.

intrebare:

-care vamesi au cerut certificatul de inmatriculare?

-de ce crezi ca s-au uitat la ITP, pentru ca si eu daca am un act il rasfoiesc cap-coada?

-in RO stiu ca valabilitatea ITP este valabila pana in ultima zi inclusiv care este trecuta, de ce ar fi altfel in alte tari???

-de ce va mira ca va cere certificatul de inmatriculare, cand orice organ de control prima data cere ,,actele la control" si eu inteleg-carte identitate sau pasaport, certificat inmatriculare, asigurare.

Eu la trecerea granitei asta prezint iar vamesul opreste actele la care vrea sa se uite si le inapoiaza.

Cred ca sunteti de acord cu mine?

[26.07.13 21:22:33]

@lupul negru:

poate ca prin strainezuri ai dreptul sa stai cca 90 zile fara sa dai cu subsemnatul?

Daca tu iesi din tara azi (ITP valabil in RO), si iti expira maiine ... la intoarcere in tara unde faci ITP-ul, cum circuli prin streinezia , urci masina in portbagajul /bena uni Smart ?

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.07.13 21:36:14]

@Nasshu: Este fix problema celui care sta mai mult si ii expira ITP. Este ca si in cazul pasaportului, daca este valabil nu te poate opri nimeni sa iesi din tara.

Daca atunci cand te intorci il ai expirat suporti consecintele.

In cazul ITP retinerea talonului si amenda iar in cazul pasaportului o vizita la consulat sau ambasada pentru emiterea unuia temporar.

Repet ce au mai spus si altii, orice act este valabil pana la expirarea lui.

[26.07.13 21:47:56]

@lupul negru: de ce esti atat de suparat???

la frontiera romano-bulgara, ca de altfel la toata frontiera din interiorul Uniunii Europene, vamesii au disparut odata cu aderarea la EU. au ramas doar politistii de frontiera, care la Giurgiu, fac controlul impreuna cu politistii bulgari (asa cum fac si la frontiera cu Ungaria).

la intrarea in Romania controlul se face pe teritoriul romanesc si la iesirea din Romania controlul se face pe teritoriul bulgaresc.

asadar, controlul a fost facut de politistii de frontiera. de regula, controlul il face doar unul dintre politisti, nu amandoi.

la control am dat pasapoartele, certificatul de inmatriculare si asigurarea masinii.

dupa ce s-a uitat in pasapoarte s-a uitat in certificat si la ITP. controlul se face chiar langa masina, asa ca poti vedea de la mica distanta.

referitor la ITP, nu vreau sa calific intentia sau actiunea de a pleca in strainatate si sa-ti expire ITP in perioada in care esti plecat.

asa ca bunul simt trebuie sa spuna fiecaruia sa-si faca ITP, astfel incat sa fie valabil cel putin pana la intoarcerea din strainatate.

P. S. : valabilitatea ITP, ca de altfel a oricarui document care are limita de valabilitate, este pana in ultima zi inscrisa in documente. documentul nu expira mai devreme, nu expira mai tarziu.

mai ai nelamuriri? scrie-le si vei primi raspuns.

P.P.S.: orice document trebuie sa fie valabil la data controlului. daca te verifica astazi si expira maine, nu-ti incerca norocul poimaine.

[26.07.13 22:03:37]

@cosminp:

un raspuns foarte bun si care tine cont si de ceilati participanti la trafic... mai ales ca in ultima vreme ITP-ul se face in cca 90% din cazuri pe bune

Unii insa... nu sunt de acord cu asta:( ( (

[26.07.13 22:42:05]

@Nasshu: si eu il fac 'pe bune'. daca ar fi doar viata proprie, s-ar putea spune ca fiecare face ce vrea cu viata lui, dar nu avem dreptul sa ne batem joc si sa riscam viata copiilor si a partenerului de viata. daca 90% este pe bune este bine, dar eu cred ca-s mai multi.

Publicitate    [23.04.18 21:19:57]