ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
DE kiki
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 04.09.08
MAY-2013

Saphir 4* - o alegere mai mult decât inspirată!

Anul trecut după concediul din septembrie de la Kervansaray Lara, am hotarât că neapărat anul ăsta trebuie să strângem banii pentru un sejur la Delphin Imperial!

La inceputul lui 2013, după lungi dezbateri, am ajuns la concluzia, că cei aproximativ 2500 de euro cât ar costa un sejur la Delphin pentru o săptamănă, să-I impărtim in două si anume: o saptămănă din 23.05 la Saphir 4* in Alanya şi un sejur de o săptămănă din 19.09 la AKKA Alinda in Kemer!

Am căutat mult până să ne oprim la Saphir, impresiile de pe AFA erau împărţite, mai mulţi nemulţumiţi, grad de satisfactie 7.47 din 20 de impresii de călătorie. Pe Holidaycheck, am găsit 1083 de review-uri, nota hotelului fiind de 4.9 din 6.

La acest hotel ne-a atras pontonul amenajat, posibilitateacamerei SV existentă in corpul Diamond (villa de luxe) dar si preţul. Fiind al 7-lea sejur consecutiv in Antalya, am ştiut cam la ce să ne aşteptăm şi ce înseamnă 4 stele la turci, prima noastră experienţa de Antalya fiind la 4* la Ambiente in Tekirova.

Preţul sejurului pentru Saphir 4* din 23.05, a fost de 1030 euro - 2 persoane, AI, camera villa standard de luxe, toate taxele + asigurarea de călătorie incluse.

A fost primul zbor charter către Antalya din Timişoara de anul ăsta, zbor operat de Pegasus Airlines. Plecarea dinTimişoara s-a facut cam cu 45 de minute întârziere, insă decolarea si condiţiile de zbor au fost bune. Doar la intoarcere la aterizare am avut parte de o experienţa nouă şi nu prea placută - nori şi furtuna.

Am ajuns în aeroportul Antalya seara pe la 19, până ne-am recuperate bagajele şi am fost reparizaţi pe autocare, a mai trecut o jumatate de oră bună. Transferul a durat cam doua ore, ajungând la hotel după ora 22, cu o oprire intermediară de 15 minute.

Servicii

Profesionalismul lucrătorilor hotelului lasă de dorit în comparaţie cu hotelurile de 5* la care am fost până acuma, intenţia de a cere bakşiş fiind vizibilă. Dacă aveţi de exemplu rezervare pentru camera villa de luxe, nu uitaţi să precizaţi la receptie că ştiţi că aceste camere se află în corpul Diamond, poate că altfel vă cazează in alte vile.

Cazare

Unul din criteriile pentru care am ales Saphir 4* a fost şi faptul că am putut opta pentru cazare în corpul Diamond (villa de luxe), clădire construită recent, cu camere frumoase, clădire aflată cam la 50 m de mare. Camerele oferă o vedere minunată asupra mării! C

amere frumoase, mobilier, nou, baie mai mică dar suficientă, consumabile mai puţine ca şi sortiment (recomand să luaţi de acasa), aer conditionat individual, minibar umplut zilnic cu o sticlă de 1 l de apă, televizor cu 40 de programe, doar Romania internaţional printre ele, seiful cu plata - 1.5 euro/zi si garanţie de 15 euro. Curăţenia s-a făcut zilnic, lenjerii perfect curate schimbate la 2 zile, prosoapele din baie ok, aufost schimbate când le-am lasat pe marginea vanei. Vilele se află în jurul relax pool, aproape de mare, zonă linistită.

Clădirea principală a hotelului este lângă piscina mare. Asa că dacă aveţi cameră standard hotel si nu vă deranjează animaţia de la piscină, cereţi pool view, camerele din latura sea view oferă o privelişte frumoasă dacă sunteţi cazaţi la etajele superioare. O cameră land view s- ar putea să vă ofere privelişte directă asupra autostrăzii sau spre hotelul vecin spre un drum cu nişte magazii mizerabile.

Bucataria şi masa

Erau mai puţine sortimente de mâncare, dacă se termina un anume fel şi doreai neapărat să serveştI acel fel, trebuia să aştepţi până cineva se catadicsea să aducă o altă tavă plină. Chiar dacă erau mai puţine sortimente, găseai tot timpul ceva de mâncare. Aşa că pentru cei mofturoşi, la fiecare masă găseai cartofi prajiti şi un preparat la gril. Salate, aperitive, panificaţie, dulciuri, fructe etc, cele obişnuite. Baclavale bune şi din belşug! Prânzul se poate servi şi la Diamond bar. Dimineaţa multe produse de panificatie, ouă-preparate in vreo 3 feluri, dulceţuri, miere, fructe confiate, brânzeturi etc. Bere effes draft, vin (nu am gustat), sucuri dozator. Freshurile cu plata 1 dolar. La lobby, băuturile cu plata. Goezleme bună langă drumul care duce la plajă dar si o “fântană”unde curge ayran.

Plaja şi marea

Pontonul a fost principalul motiv pentru care am ales Saphir. Un pontoon foarte mare, amenajat şi cu un toboggan pe el, nu ştiu dacă mai există aşa ceva in zona Antalya. Plaja destul de ingustă, 3 rânduri de umbrele. Intrarea în mare în unele locuri lină, in unele locuri pietroaie, recomand papuci speciali. In perioada cât am stat noi acolo, primele 3 zile au fost valuri uriaşe, accesul în apă atât de pe mal cât şi de pe ponton (acesta a fostînchis) restricţionate. Abia în a 4 a zi am putut face o baie adevărata. Ca si temperatură, apa mării era pe la 22-23 de grade, chiar şi copiii se bălăceau fără nici o problemă.

Şezlongurile de pe plajă aveau saltele îmbracate in rafie, pe pontoon erau şezlonguri mai ok. Noi ne-am luat de acasă prosoape pentru plajă, aşa că din acest punct de vedere nu am apelat la cele de la hotel.

Distracţie şi relaxare

Ne-am dus în concediu să ne distrăm şi să ne relaxăm şi asta am făcut. Indiferent că echipa de animatori şi-a facut jobbul mai bine sau mai puţin… inspirat, am plecat de acasa chititi să ne simţim bine şi aşa a fost.

Pe lânga animaţia de la piscine care începe dimineaţa de la 10 şi ţine cât e ziua de lungă, copiii au parte de tradiţionalul mini disco iar la ora 22 începe spectacolul de seară. Hotelul are si o discoteca, mai exista şi una in afara hotelului la care se plăteşte intrarea şi consumaţia. La masa de seara in vreo 2 seri a fost şi muzică live.

Ca şi turişti, au fost multi ruşi dar si nemţi. Multi tineri, familii cu copii. N-a lipsit categoria celor care dadeau buzna la masă, care-şi umpleau farfuriile la refuz, şi care când se ridicau de la masă lăsau in urmă farfurii pline de mâncare neconsumată, pahare golite pe jumătate, că doar suntem la AI!!!

Recomand acest hotel celor care ştiu ce înseamnă 4 * turceşti şi mai ales tinerilor care doresc o vacantă in care să se bucure de apa Mării Mediterane şi de animaţia din şi din afara hotelului.

Pentru persoane care încearcă prima datăTurciaşi care se aşteaptă la ceva mai select, nu recomand.

Cert este că noi ne-am reântoarce oricand la Saphir 4*, pentru o vacanţa cu un buget mai redus.

Vacanţă plăcută tuturor!

Trimis de kiki in 04.07.13 20:58:03
Validat / Publicat: 04.07.13 22:14:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ambiente, Miracle, Rixos Lares, Amelia, Kervansaray Lara

VIZUALIZĂRI: 5863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Cladirea principala.

ionescunic
    [14.07.13 08:33:06]

Bravo, imi place cum ganditi, in loc de o saptamana de mari figuri, doua saptamani de concediu, asta da gandire pozitiva, cele 7 zile trec asa de repede ca zici ca nici nu au fost, astfel e mult mai bine, eu as trai doar in concediu dar nu se poate... inca, poate mai tarziu!

travelpoint
    [21.03.14 12:10:28]

@kiki: va rog sa imi spuneti cum este plaja, este cu pietre sau cu nisip? intentionez sa merg si cu copii si vreau sa fie cu nisip. unii spuneau ca sunt pietre mari, deranjante. este adevarat?

vrem sa mergem la inceputul lunii iunie si aveam rezerve in legatura cu temperatura apei. dar am inteles de la dvs ca este ok. asa-i?

multumesc.

[22.03.14 16:03:12]

@travelpoint: Plaja este cu nisip, mai catre mal sunt mai multe pietricele. Exista si niste bolovani mari care sunt pe plaja (daca mai tin eu bine minte), astia sunt cred la marginea plajei. Bolovani sunt in apa, trebuie sa ai grija cum intri in apa. Mai multe poze cu Saphir-plaja, poti sa vezi pe holidaycheck. Temperatura apei anul trecut la sfarsitul lui mai era cam de 22-23 grade. S-a facut baie. A fost bine.

alynush25
    [30.04.14 09:49:29]

@kiki: buna ziua. am dori sa mergem si noi la acest hotel in luna MAI si voiam sa va intreb, fiindca vad ca ati avut si dvs sejurul tot in mai, daca apa din pisicine era calda, buna pt un copil mic/3 ani?

multumesc frumos

[30.04.14 10:42:52]

@alynush25: Noi nu am facut baie in piscine, dar bazinul copiilor era mai tot timpul plin. Si in mare apa era destul de calda, copiii se balaceau in voie.

alynush25
    [16.05.14 18:17:08]

@kiki:: multumesc frumos p traspuns

as mai avea o intrebare legata de posibilitati de plimbare si divertisment in jurul hotelului... seara daca iesi la o plimbare ai ce vedea in jur? este statiune sau promenada... ceva de genul asta?

ce optionale poti face acolo?

noi nu am vrea sa stam in resort 8 zile... vrem sa si iesim putin

[19.05.14 08:32:22]

@alynush25: Stiu ca este o discoteca chiar langa hotel, este si bazar vis a vis-se trece peste autostrada pe o pasarela. Altceva nu stiu sa-ti spun-noi, ne-am rezumat in a ne lenevi in cele 7 zile de sejur. Excursiile sunt cele traditionale pentru coasta Antalyei. Oferta o gasesti pe saitul oricarei agentii de turism. Sa aveti concediu placut!

alynush25, kiki, travelpoint
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Hotel [Konakli]: