ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 03.07.13
AUG-2012

Thassos am zis ca nu mai merg dar uite ca revin anul asta

Va salut dragilor si va respect pe cei care va hotarati sa mergeti in concediu cat o fi el de ieftin si cat o fi el de aproape de casa, la urma urmei trebuie sa iesi din monotonia si rutina din viata de zi cu zi, 7 zile nu prea sunt suficiente, dar decat nimic e bine si atat. Multi se plang ca nu au bani de concediu, dar eu o tin una si buna, "daca vrei poti" renunti la ceva, un lucru, nu mergi anul asta niciunde, nici anul urmator, dar al treilea an mergi, se poate, doar sa vrei.

Nu pot sa zic ca am facut ceva deosebit in Thassos anul trecut, dar mi-a placut mult, este ceva de vis spectaculos, peisaje superbe. Am plecat anul trecut din Timisoara cu autocarul cu firma ***, are preturi destul de ieftine in comparatie cu alte firme, la sfarsitul lui august 2012 am platit 310 euro de doua persoane cazare si drum la Vila Periklis.

Vila Periklis... frumos doua stele... la ei, la noi 3 daca ma intelegeti ce vreau sa spun, patronii de treaba boscorodeau in limba lor greaca si foarte tare (in general vorbesc tare) noi intr-anoastra... dar ne-am inteles cumva, desi nu ne-am intersectat de multe ori.

Camerele curate nu miroasea a nimic cand am intrat prima data, deci miroasea a curat era bine aerisit: cu baie, cu chincineta, cu terasa, aer conditionat nu am avut nevoie. Am facut plaja, baie, iar plaja, iar baie.

De mancare este de toate numai bani sa ai, de incercat fructele de mare de ex. caracatita, sa nu va inchipuiti ca e o caracatita intreaga e un tentacul+cartofi prajiti cu salata o portie 9 euro, inele de calamar aprox. 10-12 inele+cartofi prajiti cu salata+7euro cica inghetati si proaspeti 9 euro acuma... de unde sa stiu eu ca sunt prospeti prinsi in ziua respectiva sau a fost prinsi ieri (sanki vrajeala), sfatul meu luati inghetati cu 7 euro ca tot dinaia cu 7 euro iti aduc la pret de 9 euro, giros pita e foarte bun un fel de shaorma de la noi dar bun cu adevarat bun=2,5 euro, berea e scumpa la taverna 3 euro la jumate, dar na esti in concediu si dai. La supermarket iesi mai ieftin 69 de centi la doza sau 1 euro dinaia mai buna Heiniken sau Mithos sau cea mai buna Amstel, berea lor. Sau varianta cea mai ieftina sa cari cu sacosele din Romania, eram la plecare sa ne urcam in autocar si-au coborat romanii care urmau sa se cazeze la vila unde am stat noi, a coborat unu' cu vre-o doua sau trei sacose cu bere la flasneta bergenbier 2,5 l avea in sacosa vre-o 8 sticle va dati seama ce betie urma in saptamana lor.

De vizitat am inchiriat o masina pe o zi ne-am inprietenit cu un cuplu ce stateau deasupra noastra la vila Periklis si a treia zi am plecat in delegatie sa vizitam toata insula, aproximativ, ca au ramas locuri nevizitate o gramada. Am plecat la ora 9 si pana la ora 19 nu am venit. Insula are 94 de km. Am vizitat plaja Saliara/Salira plaja cu pietricele albe din marmura, Golden Beach, Potos, etc.

Frumos, superb gandul ala de vacanta aerul de mare parca si acum il simt, il simt pentru ca mai am aprox. 7 zile pana plec din nou in Thassos adica 12 iulie 2013 tot cu autocarul, masina inchiriata pe o zi 38 de euro + benzina 20 de euro ajunge pt turul insulei si-acum calcule 4 persoane impartit la 58 de euro= 14,5 euro de pers.

la firma cuautocarul excursie optionala turul insulei 33 de euro de pers. socotiti si voi cum e mai bine plus ca am oprit unde am vrut noi eram 4 pers. jup in masina, erau 40 de pers. in autocar va dati seama cat timp pierdut pana urcau toti pana ii numara ghidul etc.

Am uitat sa va povestesc ca am avut probleme pe autocar cu un mos din spatele meu in autocar care nu voia sa dea scaunul lui pe spate si nici pe al meu nu ma lasa, sub pretext ca ii julesc genunchii, in schimb cucoana din fata mea si-a dat scaunul la maxim pe spate in timp ce tot isi flutura parul peste tetiera scaunului, adica zburau pe mine tot felul de particule mici de origine matretoasa, credeti-ma nu sunt oat dar nu e nici frumos cum facea ea cel putin de 30 de ori a facut lucrul asta si l-am parat pe mos la ghida, a venit ghida... si i-a explicat la mos si mosu nu ca-i julesc jenunchii si o tinea pe-a lui, si am stat asa vre-o doua ore avand in vedere ca eram cu prietena nu am vrut sa fac scandal, dupa aprox. doua ore mosul si cu baba se intreceau in sforait si aere din dos ca umblam la aerul conditionat ca un turbat si pe furis am dat incet, incet scaunul pe spate in timp ce am constatat ca mosul deja isi dadu-se scaunul ha ha ha demult pe spate si eu stateam drept ca in fata calculatorului in pozita corecta obligat fiind. Sper ca anul acesta sa nu mai am probleme de acest gen si sa va povestesc numai lucruri frumoase cand revin.

Nu am fost cu masina pentru ca este foarte obositor pentru cel care conduce plus ca este mult mai ieftin cu autocarul. Fotografii nu mai pun ca doar sunt destule de la altii postate ce sa fac sa pun tot aceleasi peisaje o sa incarc si eu cateva na.

Trimis de brachotm in 04.07.13 01:17:37
Validat / Publicat: 04.07.13 06:51:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olimpic Beach

VIZUALIZĂRI: 2065 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brachotm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mini-bucataria care dadea direct in baie da era usa o inchideai si gata

webmaster28 [04.07.13 06:48:47] »

@brachotm: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Te rugăm să scrii un review separat şi despre Vila Periklis, în care să detaliezi puţin condiţiile de cazare.

Te rog să ai însă grijă pe viitor, menţionarea agenţiilor de turism din România este interzisă pe acest site.

ufoman [04.07.13 08:40:56] »

Limbaj "colorat" si lipsit de inhibitii care mi-a smuls un zambet. Cat despre calatoria cu autocarul in comparatie cu auto propriu eu zic sa mai reflectezi.

Vacanta placuta!

iulianic [04.07.13 08:55:13] »

@brachotm: Degajarea cu care ne-ai povestit aventurile călătoriei tale în Thassos merita şi câteva poze. Asta nu pentru a ne convinge că ai fost şi tu acolo, dar - cum spunem noi - o poză face cât 1000 de cuvinte.

Am citit cu plăcere review-ul tău cu atât mai mult cu cât îmi doresc şi eu o vacanţă în Thassos. Prea povestesc cu entuziasm toţi cei care se întorc de acolo.

Bine ai venit printre noi şi aşteptăm şi alte impresii!

cippp [04.07.13 10:25:05] »

Mi-a spus un grec ca specia calamar se pescuieste intr-o anumita perioada, iarna daca nu m-a lasat memoria de tot. In restul anului mucosul secreta o substanta toxica si nu este comestibil. Questia cu proaspat/congelat e marketing si intra la categoria ''prosteala clientului''.

Daca ala minte, mint si eu!

danamandache [04.07.13 10:30:29] »

Super review ul, niste impresii despre hotelul la care ai stat ar fi bine venite!

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [04.07.13 13:46:53] »

eu iti urez vacanta placuta anul acesta in Thassos si in plus sper sa nu mai ai aceleasi "aventuri"in autocar...

ai povestit amuzant dar sincer nu este prea confortabil sa calatoresti asa, ai rezistat ca esti foarte tanar...

si eu plec peste o saptamana in Thassos tot cu autocarul si sper sa fie bine!

gotty [04.07.13 15:14:36] »

De curiozitate, cam care ar fi calculul prin care tu ti ai dat seama ca e mai ieftin cu autocarul?

Si chiar daca ar fi, diferenta nu cred ca ar justifica chinul prin care ai trecut tura trecuta...

roth [04.07.13 15:54:13] »

Thasos... o iubire eterna pentru romani... Cred ca am fi putut cumpara insula la cati bani s-au dus pe vacante acolo... asa mana de la mana toti romanii.

Am fost si eu, mi-a placut insa sunt de principiu ca e mult de vazut in lumea mare si nu merita sa raman doar la o locatie.

Oricum... sa ai cea mai frumoasa vacanta si sa vii cu tolba plina de povesti si poze

cippp, danamandache, gotty, iulianic, roth, sandu.53, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: