ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Un sejur excelent

Pentru vara 2013 am programat vacanta pe Coasta de Azur încă din luna Ianuarie. Preferam sejururile individuale si astfel am început cautarile in ce privește cazarea.

Am descoperit hotelul Comte de Nice la prețul de 600 euro camera tripla, cu mic dejun, 7 nopți. Deși este un hotel de numai doua stele ne-a încântat plăcut asteptarile in ce privește condițiile de cazare.

Camera avea un pat dublu si unul single, tv, baie, masuta, loc special pentru haine, baia dotata cu săpun si gel dus (ambele Fragonard, spun asta pentru ca este un parfum căutat in regiunea lor si nu tocmai ieftin).

Micul dejun a fost unul bogat si diversificat, in fiecare dimineata puteai sa mananci altceva. Prosoapele ne-au fost schimbate in fiecare zi, camerista dupa ce făcea paturile ne lăsa bomboane pe fiecare perna. :) Mi s-a părut in gest frumos din partea lor.

In ce privește conexiunea wifi, aceasta este gratuită si poti beneficia de ea pe toată perioada sejurului. In momentul cazarii iti da un cod si o parola pentru a te putea conecta.

Zona este una linistita si destul de centrală pot spune. La 200 M se afla stația de tramvai Liberation iar pana la gara este o singura statie. Desemenea aceasta statie poate fi parcursa pe jos in doar 5-10 minute (depinde de ritmul fiecăruia).

Singurul lucru " negativ" ar fi faptul ca nu au aer condiționat in camere. Exista un ventilator. Se poate sta fara nicio problema cu geamul deschis daca este prea cald. Noi am prins o vreme excelenta, dimineata erau 18 grade iar la prânz maxima era de 24 grade. Cum nu batea soarele pe camera noastră, seara când ajungeam in camera era foarte bine.

Sejurul in sine a fost unul excelent, ne-au mulțumit toate condițiile oferite de hotel, locatia acestuia este una foarte buna, cei de la receptie iti oferă toate detaliile de care ai nevoie, iti pun la dispoziție harta si alte pliante, au camera de bagaje...

Acest hotel de doua stele oferă condiții de 3-4 stele la un pret foarte mic (raportat la alte prețuri de cazare din Nisa). Recomand hotelul celor care își doresc o cazare decenta, condiții bune si care nu au pretenții de lux. O alegere buna!

Cu privire la cele vizitate o sa spun doar ca am vizitat cam toată coasta si imprejrimile ei: Cannes, Monaco-Monte Carlo, Eze Village, Beulier sur Mer, Antibes, Menton, Villefranche sur Mer, etc. Nu trebuie ratat Marineland din Antibes, Villa & Jardins Ephrussi de Rothschild din Saint Jea cap Ferrat. Deplasarea între orașele am facut-o atât cu autobuzul cat si cu trenul. Autobuzul costa 1,50 euro de persoana pt o călătorie dar durează mai mult. Daca ai ghinionul sa prinzi traficul aglomerat stai in statie si o ora jumătate. Trenul este ceva mai scump, începând de la 6 euro dus întors pe o distanță mai mică pana la 14 euro pe o distanță mai mare (destinația Menton in cazul nostru).

Un lucru mai trebuie spus, daca doriți sa beti un suc si o cafea si nu aveti intenția sa mancati, nu vi se permite sa stați la masa. Noi asta am patit peste tot. Daca nu serveam pranzul sau cina, nu ne lasau sa stam la masa.

In ce priveste autobuzele trebuie sa fiti atenti când se apropie de statie si sa faceți semn sa oprească. Nu opresc decât daca coboară cineva la stația aceia sau daca li se face semn. Daca nu sunteți pe faza, trece pe langa voi si va intrebati de ce nu a oprit.

Alt lucru, când vreți sa coborati la o anumită statie, apasati butonul roșu din autobuz (sunt montate pe barile de susținere din autobuz), cu o statie inainte de coborare, asa va știi șoferul ca trebuie sa oprească si la următoarea. In niciun caz sa nu îndrăzniti a urca pe usa din mijloc!! Doar pe usa din fata. Noi am facut greșeala asta, dupa ce am așteptat 30 minute autobuzul, urcandu-ne prin mijloc am fost dați jos de sofer imediat si nici nu ne-a mai luat in autobuz. Ne-a lăsat sa îl așteptăm pe următorul :))

Cam astea ar fi impresiile. :)

Trimis de Babygras in 03.07.13 11:58:27
Validat / Publicat: 03.07.13 13:15:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Disneyland- Paris

VIZUALIZĂRI: 3901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Babygras); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Colline du château- priveliste asupra promenadei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.64 EUR pe cameră

[03.07.13 12:37:51]

@Babygras: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

SFAT: pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[03.07.13 13:27:58]

• Alte impresii din această RUBRICĂComte de Nice Hotel: