ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2013
ÎNSCRIS: 29.08.09

De neuitat!

Organizare ca la carte, comunicare ca la carte (din partea organizatorilor), imbarcare&Check In, "cazare" si asteptam cu ceva emotii (stinse de o bere rece) sa vedem ce se intampla:

•Senzatiile, minunarea, plimbarile, privelistea, distractia s-au incadrat pe un trend ascendent, culminand cu ultima zi (plimbarea de seara, capturile pescarilor, “celebrele 2h”, discoteca de seara pe de-o parte, somnul si relaxarea de duminica pe de alta parte)

•Cautam gradul de satisfactie la rubrica de bucatarie&masa de 105%, din pacate nu exista, dar pot sa va spun cu sinceritate, fabulous!

•Nu va plictisesc cu detaliile sesizate deja, de altfel relatate intr-un mod exceptional de un respectat participant la aceasta intalnire (Dna Michi). Voi incerca sa fac o selectie mai expresiva din cadrele imortalizate pe parcursul plimbarilor cu faimoasa “rapida”.

Per total a fost o experienta deosebita si unica in felul ei, am cunoscut oameni noi si deosebiti - inclusiv vecini de bloc :), am povestit multe si marunte, ne-am bucurat de flora si fauna oferite de acest minunat loc, am savurat la maxim gastronomia locala.

Vreau sa multumesc pe aceasta cale organizatorilor, Dlui Cornel si Dlui Eugen si nu in ultimul rand membrilor AFA care au fost cu noi, pentru impartasirea impresiilor, cunostintelor despre Tulcea, despre Delta, despre trasee si obiceiuri locale, despre locurile bune pe care tot incercam sa le gasim pentru concediile noastre.

Bineinteles exista si o nelamurire: M-am apucat de recomandari si totusi mi-am dat seama ca nu am totul clar si concret in capul meu legat de posibilitatea achizitionarii acestui mini-sejur de catre un grup mai mic de persoane (2-4-6, etc). Daca este cineva care s-a interesat si stie, sa ma ajute, daca nu voi apela direct la proprietarii pontoanelor. Multumesc anticipat!

Trimis de callmevaly in 02.07.13 21:59:40
Validat / Publicat: 02.07.13 23:13:05

VIZUALIZĂRI: 2131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2020 PMA (din 20 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[02.07.13 23:02:13]

Articolul va fi publicat fără PMA standard - fiind din categoria „Întâlniri AFA”.

[02.07.13 23:17:50]

@callmevaly:

[... ]posibilitatea achizitionarii acestui mini-sejur de catre un grup mai mic de persoane (2-4-6, etc)

E cam greu doar 6 pers, de obciei se închiriază (doar) ptr grupuri compacte (minim 8 cabine)

ÎNSĂ... având în vedere spectaculozitatea și frumusețea unei asemenea "aventuri", precum și "accesibilitatea" (e nevoie doar de un weekend ușor prelungit), mă bate gândul să organizăm - noi, AFA - mai multe asemenea ieșiri... Am vorbit deja cu Eugen, la plecare, despre asta -- ar fi bucuros să ne re-găzduiască

Aici, pe AFA, ne-am strânge ușor (cred) pentru cel puțin un ponton.

Zilele astea sunt super. aglomerat, dar hai să ținem legătura - telefonic și nu numai. În 1-2 săptămâni putem anunța o nouă "ieșeală" (sau mai multe) -- chiar dacă eu nu o să vin, datorită distanței prea mari de Timișoara, vom avea, sunt sigur, reprezentanți "veterani" care să conducă grupul...

[03.07.13 09:13:18]

@Admin: Termina-ti treburile si baga "oferte". Deja nu-mi mai place acasa. Lafaiala totala ca in minivacanta asta, n-am avut de cind sint.

Am vazut la o emisiune -sinteza zilei- top 5 destinatii din Romania. Stii ce era pe primul loc? Cascada Bigar. A fost careva pe aici? Poate facem o "ieseala" in grup.

@callmevaly, Desi nu cred ca am interactionat, mi-a facut placere sa avem asa tineret frumos cu noi. Da, nici eu n-am gasit gradul de satisfactie la rubrica de bucatarie dar gustul bucatelor a fost minunat. Pentru asta as mai merge un weekend cu aceleasi bucatarese, oricind.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[03.07.13 10:17:32]

salut vecine ,

in primul rand vreau sa-mi spui cum ai ajuns la masina. Mi-a parut rau ca te-am lasat la marginea ,,baltii", dar deodata nu te-am mai vazut... ce ai facut pana la urma?

Noi am mers in cea mai mare viteza spre Bucuresti si in trei ore am ajuns acasa.

@admin: pe 03 august intru in concediu si atunci voi fi dispusa sa repet experienta pe pontonul d-lui Eugen si al echipajului sau.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
callmevalyAUTOR REVIEW
[03.07.13 12:18:49]

@kmy: salut!

pai sa incep:

Part 1: am plecat pe langa "balta", pe langa Hotel Delta, am ajuns in parcare - bineinteles inundata cu 1 m apa de ploaie (pana in dreptul oglinzilor). Bafta mea a fost ca am lasat masina pe un "deal" la cca. 10 m distanta de locul inundat.

Part 2: m-am intors la locul de debarcare ponton, fara masina! Nu am avut cum sa o scot din parcare din cauza zonei inundate. Am luat restul familiei si pe cele 2 doamne si am ajuns la masina (in continuare blocata de apa).

Part 3: in urma unor artificii si strecurari, am scos masina printr-un gang pietonal (deh, comportament tipic bucurestean pentru cazuri de urgenta .

Am ajuns si noi pe la 22.00 (am prins bineinteles aversele de pe A2) cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
MCM
[03.07.13 15:32:24]

M-ai convins in direct si in reluare, de frumusetea fotografiilor tale. Minunate. Gasca mea nu poate sa stea linistita... la, la, la... ))

crima
[03.07.13 17:06:24]

@MCM: Mafrendo, nici gâsca mea..., ăăă, pardon, gașca mea nu prea vrea să stea, tralala... )

@callmevaly: Fotografiile atașate sunt într-adevăr superbe. Poate mai urci câteva...

Michi
[04.07.13 07:52:54]

@callmevaly: Felicitări pentru fotografii. Eu nu am putut poza orătăniile decât de departe, că altceva decât să dau click nu ştiu. Apropo de maşina în apă, pentru cultura mea generală: barca noastră avea cca 400 kg masă umană plus vreo 40 kg bagaje. Dacă barca s-ar fi umplut cu apă, credeţi că motorul ar fi făcut faţă şi ce soluţii ar fi fost? E vorba de o translatare de timp de 10 minute. Nu că m-ar obseda dar e bine de ştiut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
callmevalyAUTOR REVIEW
[04.07.13 18:29:55]

@MCM: Am pierdut adresa de email a Simonei pentru schimbul de poze... ne dai un mesaj cu o adresa de email? Sa va trimitem si noi cateva cu voi doua.

MCM
[05.07.13 14:15:03]

@crima: mă bucur să aud ca moare....ăăă...asta....nu stă liniştită şi capra, ăăă....asta....gâsca ta.....ptiu....gaşca ta

@callmevaly: trimis si multumesc mult

monaserban
[12.07.13 20:24:16]

@callmevaly: si eu astept niste poze.

[15.07.13 20:00:27]

@Admin: mi-ar mai surade o iesire, tot pe bratul Sulina la sfarsit de august.

[16.07.13 08:27:01]

@kmy: sa nu fie chiar sfirsit ca imi bag unghia in git. verisoara mea are nunta. sa fie oleaca mai inainte sau dupa sfirsit.

apropos, tocmai m-am trezit dintr-un vis in care se aduna lumea afa si eram multi, cam 40 de afisti. si mie mi se cam indeplinesc visele.

[20.07.13 22:53:48]

@adri-nico: 21 august e bine? sau 7 septembrie?

[21.07.13 09:36:48]

@kmy: 7 septembrie.

duduki
[01.08.13 15:02:59]

@kmy: As vrea sa repet si eu experienta asta din Delta, dar daca se poate in perioada 26-29 sept, si sa facem un traseu pe bratul Sf Gheorghe

[01.08.13 15:22:27]

Așa cum am promis, mi-am făcut un pic de timp să mă ocup de inițierea unei a doua întâlniri în Deltă.

Am vorbi cu Eugen - din păcate singurul weekend disponibil e cel propus de duduki - 26-29 septembrie. Toate celelalte weekenduri sunt deja acontate. Dacă doriți, s-ar putea însă iniția unul peste săptămână, de luni până joi - oricând, în orice săptămână de la sfârșit de august sau în septmebrie.

Dacă sunt minim 2-3 doritori, voi iniția din nou procedura - un mesaj minimal transmis membrilor, liste de înscrieri etc.

Dacă se va concretiza: am nevoie de un voluntar care să centralizeze avansurile - eu nu pot să ajung pe acolo.

duduki
[01.08.13 15:30:24]

@Admin: Scuze, m-am uitat gresit pe calendar, de fapt m-ar interesa perioada 29 aug - 1 sept, ar fi ultimul weekend din august, deja prin sept incepe migratia pasarilor, nu mai e asa spectaculos.

Oricum, daca domnul Eugen ne face o oferta buna, tinand cont ca in perioada 26-29 sep e cam extrasezon, eu sunt dispus sa vin

[01.08.13 22:52:39]

din pacate in perioada 26-29 septembrie toata gasca doritoare de Delta e la o nunta. Suntem hotărîți să ocupăm 4-6 cabine, dar nu in weekend-ul acela

[01.08.13 23:11:06]

@duduki:

tinand cont ca in perioada 26-29 sep e cam extrasezon

ba dimpotrivă, Eugen spune că în acea perioadă începe sezonul de pescuit "devărat" și cererile sunt cele mai mari.

Oricum, am întrebat (încă de la prânz) şi preţul rămâne același = 1200 euro / zi = pentru 9 cabine. Adică 65 euro / pers / zi, sau 200 de euro ptr doi adulți, pentru 4 zile / 3 nopți cazare...

@kmy: Eugen nu are alte din păcate disponibilități (în weekend) -- decât în octombrie, eventual. Spune însă că și atunci va fi aglomerat, sunt cele mai mari cereri din partea grupurilor de pescari...

Peste săptămână (de luni până joi) se poate, în orice săptămână, în caz că suntem interesaţi...

adri-nico, callmevaly, crima, duduki, kmy, MCM, Michi, monaserban
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Delta Dunării, 27-30 iunie, hotel plutitor 4*:

• pagină generată în 0.05804705619812 sec