ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2013
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 5&7 ani

Esperides Apartments-o locatie noua cu conditii f. bune!

Am petrecut 10 nopti la Esperides Apartments (intre 23.06 si 03.07 (maine...)) si doresc sa impartasesc si altora din experienta noastra. Vorbim de o locatie care are 5 apartamente si 1 studio, date in folosiinta la sfarsitul lui iulie 2011. Proiectul a fost cofinantat (50%) din fonduri UE.

Cele mai faine apartamente sunt cele situate la etaj: un maisonette (pe 2 niveluri), care are scara interioara, o terasa de ca. 15 mp+2 balcoane de ca. 10 mp fiecare) si apartamentul in care am locuit noi.

Apartamentul nostru a avut 1 living (unit cu bucataria) avind suprafata de ca. 22-23 mp si un dormitor (cu balcon de ca. 8mp) de ca. 12,5mp. Baia este micuta, ca. 3,5 mp, insa e curata si cu obiecte sanitare in stare f. buna de functionare.

Din living se iese intr-un balcon de ca. 11mp, care are vedere laterala la mare (situata la ca. 120-140m in linie dreapta). Din balcon se urca 4 trepte si se ajunge pe o terasa de ca. 27-28mp, cu o vedere impresionanta la munte. Privirea spre munte nu este obstructionata de niciun obstacol. Seara este o mare placere sa stai la o vorba si la o bere cu prietenii!

Bucataria este foarte bine dotata: aragaz electric cu 4 ochiuri si cu cuptor, frigider cu 2 usi (cam 150 l partea de frigider, cam 60l congelatorul). Proprietara pune la dispozitia turistilor vesela, tacimuri, si citeva oale, cratite, ibric.

Living-ul este foarte luminos, avind 2 geamuri mari care dau spre terasa+ inca un geam si o usa care dau spre balconul lateral.

Noi am facut rezervarea si plata avans-ului inca de la sfarsitul lunii ianuarie 2013, obtinind astfel un pret extrem de bun!

Dupa 2 ani petrecuti la Potos (vezi impresii) (christin. gr) alegerea f. inspirata facuta anul acesta ne-a facut sa ne hotarim sa petrecem si anul viitor concediu in aceasta locatie.

Exista o curte interioara, de ca. 150-175mp, astfel incat copiii nostri si ai prietenilor nostri au avut suficient loc de zburdat.

Singurul dezavantaj pe care i l-am semnalat proprietarei este existenta a numai 3 scaune si unei mese pt terasa si balconul de la sufragerie. In functie de momentul zilei, a trebuit sa le caram de colo pina colo si nu erau usoare deloc, fiind facute din lemn masiv...!

Nu pot decit sa recomand cu caldura familiilor cu copii aceasta locatie! Kuki

Trimis de kukikuki in 02.07.13 17:28:58
Validat / Publicat: 02.07.13 18:36:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Potos

VIZUALIZĂRI: 3732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kukikuki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Living-ul cu bucataria integrata.

[02.07.13 18:23:49]

Mutat la rubrica "Esperides Apartments [Skala Potamia]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

[10.07.13 02:47:23]

Salut,

încerc si eu sa rezerv la Esperides Apartments, apartamentul cu doua dormitoare duble. Am primit un pret ok, mi s-a cerut 30% care le-am trimis prin W. Union luni. Aștept confirmarea ca banii au ajuns.

Ma interesează cum vi s-a părut stăpâna, Eleni? Este o femeie de treaba? Ati avut careva probleme? De aici, de acasă, imi este greu sa-i dau o nota, răspunde f. greu la emailuri, mai mereu sunt nevoit sa dublez și prin SMS mesajul. Alte gazde cu care am contactat erau cu mult mai binevoitoare și comunicative.

Iți mulțumesc anticipat pentru răspuns.

[10.07.13 05:27:34]

@Petroga: Buna! Mie mi s-a parut de treaba Eleni, insa si eu imi amintesc ca nu mi-a raspuns foarte rapid, si vorbim de sfarsitul lunii ianuarie-inceput de februarie. Acum, in sezon plin probabil ca are mai multe motive sa intarzie raspunsul.

Fata de apartamentul nostru (cel de la etaj, cu terasa mare), apartamentul in car evei sta tu are living-ul mai mic, in rest e ok. Kuki

miha_alex
[07.01.15 21:05:01]

Buna! Poti sa imi spui, te rog, daca messoneta are sea view? Din cate imi dau seama din poze intrarea in curte se face dinspre munti, nu dinspre mare. Messoneta este cladirea din spatele curtii, spre mare? Care apartament are vizibilitate mai mare spre mare? Multumesc.

Ce hotel este intre Esperides si mare?

[08.01.15 08:12:30]

@miha_alex - Buna! Maisonette-ul are o vedere laterala cam ingusta spre mare. Camera de sus are balconul/terasa orientata spre munte. Iti recomand apartamentul nr 1, din cladirea aflata in fata. Noi am fost 2 ani la rand si ne-am simtit f. bine.

Pt anul acesta am acontat deja un apartament la Elegia Apartments, intrucit Eleni de la Esperides ne-a dat un pret prea mare pt perioada solicitata de noi. Apartamentul nr 1 are un balcon mare (ca. 12 mp cu vedere laterala la mare) care face trecerea la terasa de 27mp cu vedere spre munte. Bucataria este f. bine dotata, cu aragaz electric cu cuptor, frigider mare in 2 usi si multe cratize, oale. E cam zgomot, mai ales dupa-amiaza, cand copiii nostri dormeau, trebuia sa inchidem toate usile ca sa fie liniste. Chiar prin fata Esperides trece strada paralela cu marea.

Succes! Kuki

[08.01.15 09:29:49]

@miha_alex - eu am stat in apartamentul cu doau camere care este amplasat direct la drum. Confirm si eu toate cele bune scrise mai sus, insa gomotul de la drum este groaznic. Toata noaptea se circula cu scutere si quadraciclete. Primele doua nopti au fost un cosmar pina nu am gasit dopuri de urechi si s-a rezolvat totul.

Cand am ajuns noi, undeva la inceputul lui august, plaja era super curata, apa super transparenta. Pe la sfarsitul sejurului plaja a acumulat ceva gunoi. Valurile au adus ceva gunoi doar intr-o zi de sejur, cred ca a fost vre-o furtuna in mare.

Am incercat mai multe restaurante si nu toate au fost perfecte, in foarte multe din ele se gateste cam la fel - carne si foarte multa garnitura din orez sau cartofi. Dar sunt si restaurante bune, unde fiecare bucata gatita este ceva deosebit fara garnituri de dragul umpluturii.

O sa incarc mai tarziu niste poze si o sa fac un update la mesajul meu.

Inca ceva, orasul de la nord, Chrysi Ammoudia, mi s-a parut unul foarte linistit, aproape luxos. Cel de la sud, Chrysi Akti, este un oras foarte aglomerat si galagios, cu multe disco-baruri. Nu imi inchipui cum doarme lumea acolo.

Esperides are o amplasare reusita, aproape la mijloc, intr-o zona linistita, cu o plaja mediu de incarcata. Daca nu ar fi problema zgomotului de la drum as da un 10 din 10, dar pentru mine s-a rezolvat cu dopurile. Am un somn nici prea adinc dar nici prea usor, ceva mediu. Am avut pe cineva care nu il deranja deloc zgomotul si dormea foarte ok.

[08.01.15 09:41:31]

@Petroga - Buna! Noi am stat sus, la apartamentul acela cu terasa mare si zgomotul era ceva mai mic. Noi am fost intotdeauna la inceputul verii, in perioada 20-30 iunie, imediat dupa ce copiii au luat vacanta. Maisonett-ul e totusi mai retras, mai ales dormitorul de jos, si nu cred ca va fi o mare problema cu zgomotul. In negocierea cu proprietara, zgomotul trebuie prezentat ca un minus.

Succes! Kuki

[08.01.15 09:51:57]

@kukikuki - A fost prima experienta, nici nu banuiam ca pot fi astfel de probleme, am observat ca pe Tasos foarte multe hotele sunt amplasate direct la marginea drumului. Am avut un pret de 100 euro/zi pentru apartament cu doua camere, dica 50euro/zi pereche. Pentru un sejur de 7 zile (12-19 august) am platit 350 euro.

Am avut o vacanta linistita fara disco-baruri. Plaja si alatorii pe insula. Cheltuielile totale au fost in jurul la 850 euro pentru doua persoane, inclusiv cele de transport pe masina proprie.

[08.01.15 09:59:11]

@Petroga - Buna! Noi am platit anul trecut la Esperides, pt apartamentul Nr 1, cu terasa aia mare 55 euro, in perioada 21.06-01.07. Anul asta vrem sa mergem intre 25.06 si 05.07 si ne cerea 70 euro. Mi s-a parut extrem de mult si am acontat la Elegia apartaments, care e mai retras. Pt 1 apartament, la etaj cu vedere la mare, am primit 65 euro/noapte si urmeaza sa-i trimit banii proprietarei. Succes! Kuki

[08.01.15 10:02:26]

[08.01.15 10:12:10]

Nu mai pot edita mesajul anterior.

Decit despre restaurante, in zona mi-au placut doua dintre ele.

Primul este aproape de drumul care duce la mare, se numeste Captains Fish Taverna. Spre sfarsitul sejurului mergeam doar acolo. De fiecare data au avut bucate delicioase.

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g644221-d2692435-Reviews-Captains_Fish_Taverna-Skala_Potamias_Thasos_Northeast_Aegean_Islands. html

Al doilea este in Skala Potamias, ceva mai departisor, se numeste Theagenis. Din pacate am fost doar odata, dar totul a fost foarte gustos. SIngurul minus era ca veai ceva de mers pina la el.

http://www.theagenis-thassos. gr/

Am incarcat si niste poze.

[08.01.15 10:25:38]

@webmasterX - dupa mine e ok.

pink
[06.02.15 14:11:37]

@kukikuki - Buna ziua,

Am contactat-o si eu pe Eleni. Fie are clienti, ori mi-am pierdut eu abilitatile de negociere , insa pt 3 apartamente o saptamana la inceput de iulie nu reduce absolut nimic. Este final (cu semnul exclamarii asa cum mi-a scris) 70 E. Mult succes altora, poate reusesc sa obtina ceva...

[06.02.15 14:18:57]

@pink - Buna! Noi i-am cerut pt apartamentul Nr. 1, de sus, cel cu terasa mare, o oferta pt 10 nopti, in perioada 25.07-05.07 si-am primit acelasi tarif, ca si tine, cel de 70 euro/noapte. Anii trecuti am fost in perioada 21/22.06-01/02.07 si-am platit 55 euro/noapte. M-as fi asteptat la 60 euro, asa ca ne-am reorientat spre Elegia apartments unde am primit 65 euro/noapte, am si trimis aconto-ul de 200 euro. Elegia e o locatie mai linistita, ai si gradina si apartamentul are 47mp, cam ca la Eleni. Asta este, daca are femeia clienti sa ramina cu ei, noi ne gasim ceva mai ieftin si mai bun. Sa ne caute ea... ! Kuki

kukikuki, miha_alex, Petroga, pink
Alte impresii din această RUBRICĂEsperides Apartments: