ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2013
ÎNSCRIS: 24.08.11
JUN-2013

Sealight - concediul perfect exprimat intr-un cuvant

Am cautat mult prin agentii un hotel de 5 stele cu regim all inclusiv, cu posibilitati de distractie si camere spatioase si ne-am hotarat sa plecam in Kusadasi la Sealight Resort pentru ca citisem niste impresii bune despre locatie.

Pot spune cu bucurie ca am facut o alegere perfecta, hotelul isi merita cu prisosinta cele 5 stele, serviciile sunt ireprosabile, distractia exista si este pe masura pretentiilor unei familii venita in concediu de odihna, camera f. mare si curata, noi fiind 3 adulti am primit una cu 3 paturi mari plus un pat de relaxare, mochetata, cu ac, tv, minibar, lumina ambientala cu senzori de miscare si telecomanda, o baie cu cabina de dus, cada mare cu hidromasaj, utilata cu absolut tot ce iti este necesar fara sa aduci nimic de acasa.

Sunt mici amanunte pe care unii nu vor sa le recunoasca insa aici acele amanunte fac diferenta, am gasit in camera inclusiv kitt de mici reparatii vestimentare cu ata, ac, nasturi diversi colorati, care in cursul sejurului s-au dovedit chiar practici.

Balconul mare, cu 2 scaune, masuta, prevazut chiar si cu uscator de rufe.

Hotelul are pe langa restaurantul central Sunrise inca 4 restaurante a la carte la care rezervarea se face cu o zi inainte, nu cum unii au scris ca se face la sosirea in sejur ca nu mai prinzi loc, asa ceva nu exista, sunt 2 seri la ora 19.00 si ora 20.30 pentru fiecare din cele 4 restaurante, dimineata intre 9-12 in holul de la receptie se pot face programarile.

Mancarea este exceptionala, servirea ireprosabila, au reguli stricte pe care ei le respecta, insa unii compatrioti de-ai nostrii nu, spre rusinea celor care se nimeresc in sejur alaturi de ei in alel loc.

Oricat de pretentios ai fi, nu se poate sa nu gasesti de mancare ceva pe gustul tau, mancarea este din belsug si pentru vegani, lacto-vegetarieni, oameni care tin regin sau cura de slabire dar si pentru copii mici, chiar si pentru gurmanzi.

Exista baruri la piscina, la plaja unde se poate manca bine intre mese si se pot servi tot felul de bauturi alcoolice sau fara alcool.

Plaja este punctul forte al resortului, a primit steag albastru in 2013 pentru cea mai buna plaja, este curatata si greblata zilnic, exista umbrelute si sezlonguri atat pe plaja pe nisip, cat si etajate pe 2 randuri pe iarba.

este imposibil sa nu gasesti un sezlong la orice ora ai ajunge acolo, nu cum spun unii ca se rezerva de dimineata punand prosopul pe el.

Prosoapele de plaja se schimba la spa, in subsolul hotelului, zilnic intre 16-18, si se obtin in schimbul cardului primit la receptie cand va cazati.

Activitatile zilnice pentru cei ce nu doresc o baie in mare si se hotarasc sa stea la piscine sunt diversificare pe categorii de varsta, sincer nimeni nu cred ca poate spune ca nu este facut sa se simta bine, oricat de pretentios ar fi.

Trimis de ruxy67 in 02.07.13 08:06:13
Validat / Publicat: 02.07.13 13:35:29

VIZUALIZĂRI: 3804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxy67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu vedere la mare 3 paturi etaj 6

ania [02.07.13 16:59:46] »

@ruxy67: Hotelul chiar arata bine. De asemeni camera, baia, piscina (care are si umbrare si umbrele). Sezlongurile par suficiente. Plaja este frumoasa.

Merita retinut acest hotel.

Felicitari pentru review.

Cum era apa marii in perioada in care ai fost tu?

GJ04DZA* [03.07.13 13:31:29] »

Buna,

Foarte buna descrierea!!!

Pentru ania: Apa marii in general din Iunie pana in Octombrie este calda, fara valuri excesive, iar seara este mai " agitata".

Soarele este nelipsit.

Diferenta intre alte statiuni este lipsa norilor.

Vacanta placuta!!!

webmaster [03.07.13 13:40:57] »

@GJ04DZA: dacă ai fost acolo, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Sealight scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

ania [03.07.13 15:50:30] »

@GJ04DZA: Multumesc pentru raspuns. Vacanta placuta si tie!

ruxy67 [07.07.13 16:56:38] »

@ania: apa marii era f. calda, perfecta as putea spune, am prins 3 zile cu valuri bune, 2 zile fara nici macar o miscare a apei, zi in care se pot vedea bancurile de pesti de toate dimensiunile si formele inotand pe fundul apei. recomand o plimbare cu caiacul 1-2 locuri sau hidrobicicleta 2-4 locuri (care sunt gratis) si se poate admira fundul marii cu bancurile de pesti, eventual se pot face scufundari

ania [07.07.13 20:02:51] »

@ruxy67: Am fost de multe ori in Kusadasi, dar la sfarsitul lunii iulie. Acum m-am lamurit cum este si in iunie.

Multumesc pentru raspuns.

ipopescu [01.08.13 10:06:36] »

toate bune si frumoase la sealight, dar ca plaja este punctul forte e exagerat! se coboara multe trepte pana la plaja, "drumul" pana acolo e prevazut cu bancute si dozatoare cu apa plata sa-ti mai tragi sufletul, plaja e intr-un mic golf si din cauza asta apa e agitata mai tot timpull! dar una peste alta este un hotel f bun, cosmoplit, si daca m-as mai duce in kusadasi tot aici as sta! daca vrei plaje adevarate in turcia tb sa te duci in antalya sau macar marmaris.

webmaster [01.08.13 10:17:29] »

@ipopescu: dacă ai fost acolo, la Sealight: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

ipopescu [01.08.13 11:51:05] »

@webmaster: am fost acum 3 sau 4 ani, nu cred ca mai citeste cineva review-ri asa vechi... dar plaja tot aia e! precum am zis mi-a placut mult la sealight, dar ca mai toate hotelurile turcesti din zona, nu prea au mare pt ca sunt construite pe vreo stanca, in schimb piscinele sunt de nota 10, la sealight era una cu apa de mare, alta cu apa dulce!

ipopescu [01.08.13 11:56:06] »

@webmaster: in plus am vazut ca pe site este scris sealight/ladies beach. Ladies Beach care e plaja orasului este la vreo 7 km distanta de sealigt, nu are nici o legatura!

stefan.b [04.08.13 00:02:50] »

@ipopescu: sau Davutlar la Long Beach

ruxy67 [07.08.13 08:39:53] »

@ipopescu: cu respect, cred ca faceti o confuzie, plaja orasului este Palm Beach (sau downtown beach)

aici aveti un link cu toate plajele

kusadasi.biz/info/guide/beaches

in plus, am sa postez si o poza a Dolmus nr. 5 care ajunge fix la capat in dreptul hotelului si pe care scrie

centru-Ladies Beach (capete de traseu)

in plus, consider ca este putin important cum se cheama plaja, aceste impresii ajuta membrii sa isi faca o idee despre locatii nu sa invete topografia statiunii

ipopescu [13.08.13 11:08:25] »

@ruxy67: pai tocmai ca sa-si faca o idee, sa spui ca plaja este punctul forte al resortului mi se pare o dezinformare, din punctul meu de vedere este punctul slab, nu neaparat plaja cat apa, care datorita reliefului (un golfulet f ingust) este agitata si tulbure de zici ca aia nu e marea egee!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.08.13 20:45:03] »

@ipopescu:

Nu înțeleg de ce încerci să le impui tuturor punctul tău de vedere. Faptul că ție nu ți-a plăcut plaja de la acest hotel sau apa este doar problema ta. Prin comparație cu multe alte hoteluri din Kusadasi, Sealight chiar are o plajă foarte bună, ce-i drept îngustă de doar trei rânduri de șezlonguri, dar cu nisip fin atât pe plajă cât și la intrarea în mare. Singurul dezavantaj ar fi poziționarea hotelului în vârful unei stânci, dar cei care aleg acest hotel, cu singuranță, se informează cu privire la acest aspect, iar cei mai comozi pot aștepta mașinuța să-i ducă/aducă la/de la plajă. Apa poate fi mai tulbure în zilele cu valuri tocmai din cauza nisipului foarte fin. Acum fiecare știe ce-l avantajează mai mult: nisip fin și o culoare mai puțin spectaculoasă sau o culoare de invidiat și pietroaie în care să-ți rupi picioarele. Am stat două săptămâni la acest hotel, am făcut plajă doar la mare, deși era și o piscină cu apă de mare, și nu am prins decât vreo două zile cu valuri care mie mi-au plăcut foarte mult.

ipopescu [14.08.13 07:38:54] »

@nicole33: nu incerc sa impun nimic! doar ca am fost acolo, precum am zis e un hotel excelent, dar cind vad exprimari de genul plaja e punctul forte, cineva bate campii sau n-a mai vazut plaja in viata lui! anul asta am fost in turcia si am facut niste km in plus pana la marmaris tocmai din cauza plajei! altfel ma duceam tot la sealight, daca avea o plaja buna!

ruxy67 [15.08.13 09:23:30] »

@ipopescu: stimate domn, exprimarea dv. lasa de dorit, nu imi amintesc sa va fi jignit in vreun fel si nu, nu bat campii iar la plaja am fost cam peste tot in lumea asta unde dv. poate nu ati visat macar.

De la coasta vestica a pacificului pana la 2 mai sau navodari.

Ati inceput o discutie fara rost, initial contestand o locatie, apoi facand referire la marimea plajei, la apa, etc. fara a va argumenta spusele

V-am contrazis cu argumente, am postat un link cu plajele sa va mai documentati.

Chiar este necesar acest lucru? Cui ajuta? ati fost acolo si nu ati fost multumit, gusturile nu se discuta, apa acolo insa nu este nici tulbure nici plaja nu e mica

. SI, DA, ARATA A MAREA EGEE si acolo.

Putin respect ar fi binevenitavand in vedere ca nu ati fost jignit de descrierea mea.

Aveti idee cam cum arata o plaja in California? in Santa Monica? In Mexic? puteti macar proba ce scrieti? eu pot. 3 luni pe an locuiesc acolo asa ca nu imi spuneti mie ca nu stiu cum arata o plaja. Respect!

ruxy67 [15.08.13 09:31:44] »

@nicole33: de obicei, cei ce au impresia ca doar ei stiu totul se inseala.

Eu am exprimat opinia mea referitoare la acest resort si polemicile referitoare la locatie, plaja, nisip, apa nu isi au rostul.

dl. popescu este poate unul din acei romani nemultumiti de confortul plajei si de dimensiunile ei, omitand sa spuna ca un ocol de 60 metri dupa cele 2 diguri din dreptul resortului iti deschid in fata o plaja de lungime considerabila... dar de ce atat de mult efort?

ipopescu [15.08.13 13:43:59] »

@ruxy67: ce discutie aprinsa...))

pur intamplator stiu cum arata si plajele din california! nu in santa monica, pt ca am fost in nord (sacramento, san francisco area si ce mai e prin zona) dar cel putin acolo si in sud pana la santa barbara, ca sa vb numai despre ce am vazut, apa e f rece, nu se poate inota. lumea de acolo se duce in mexic (cabo san lucas, sau la atlantic, in zona cancun) si in hawai. cel putin sora-mea asa face si locuieste tot timpul acolo.

cat priveste sealight anul asta, pt ca imi expira pasaportul, am zis sa merg in turcia. si normal ca m-am gandit la sealight, ca am mai fost si mi-a placut. dar m-am gandit ca vreau sa fac baie in mare, si am ales altceva, marti resort din icmeler.

si cand asta a fost singurul motiv pt care nu am ales sealight e greu sa acepti ca plaja e punctul forte...

atata tot

ipopescu [15.08.13 13:54:03] »

@ruxy67: in primul rand stiu ca nu stiu totul... nu am impresia! si n-am omis chestia cu ocolul de 60m pt ca habar n-am avut ca mai e o plaja langa. dar in principiu imi plac lucrurile mai accesibile, si vb despre plaja, nu la sute de metri de resort!

ipopescu [15.08.13 14:03:58] »

@ruxy67: si ca sa fiu cusurgiu pana la capat (unii ar zice pretentios) sa stii ca in zona marmaris apa e relativ rece, am aflat ulterior ca din cauza unor rauri care se varsa in golf... dar te obisnuiesti cu micile necazuri ale vietii! dar in rest a fost ok!

Mitzoi [22.08.13 12:52:31] »

As dori sa stiu ce fel de bauturi din import sunt la UAI? Merg si eu la acest hotel si am auzit pareri si pareri.

ruxy67 [25.08.13 15:57:12] »

@Mitzoi: sunt cam tot felul de bauturi insa nu pot garanta ca sunt 100% de import, spre exemplu sotia mea comanda martini si pot afirma cu certitudine ca nu era cel original, era facut sub licenta la turci. Cred ca mare parte din bauturile alcoolice sunt la fel, brand strain produs in Turcia, gustul insa nemodificat.

Exista aproape orice ca si brand de import, fie la barurile de acolo fie la cele 5 restaurante, pentru toate gusturile. Sper ca am fost de ajutor...

Mitzoi [26.08.13 08:28:43] »

@ruxy67:

Multumesc mult!

cer.lumi [15.01.17 11:49:16] »

Buna ziua, am si eu o intrebare! Băuturile de import sunt free? Gen; Campari, Carolines, etc? Sau doar bauturi turcesti?

Multumesc

ruxy67 [16.01.17 09:58:05] »

@cer. lumi: totul este free

ania, cer.lumi, GJ04DZA*, ipopescu, Mitzoi, nicole33, ruxy67, stefan.b
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: