ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
ÎNSCRIS: 03.01.13

Delta Dunarii - fascinanta

A fost prima mea intalnire AFA. Cu siguranta voi mai merge. M-am inscris pe site, am platit si iata ca pe 27 iunie (am plecat cu masina cu o familie tot cunoscuta pe acest site) am ajuns in Delta. La ora 10 am ajuns in Tulcea. Am baut o cafea la hotel Delta si la 11:45 ne-am imbarcat intr-o croaziera de 4 zile in Delta. Nu am fost pan acum in delta, dar cu siguranta voi reveni (pe un alt traseu).

prima zi - Plecam cu 2 vase a cate 18 locuri fiecare (pt turisti). La ora 13:30 incepem cu dejunul - fabulos celebra ciorba de peste, pasta de usturoi, crap cu varza si o prajitura. Pestele in cele 2 variante este gatit fabulos. D-na Vicky merita toata admiratia mea. Pe vas lume din toate colturile tarii, prietenosi, draguti, saritori, organizare si servicii ireprosabile. D-nul Eugen (Proprietarul vasului), un om deosebit. Spre seara mergem cu barcile mai mici pe lacuri Lacul Bogdaproste * Lacul Zmeiova * Lac Trei Iezere. Seara ne-am intors pe vas si am servit o cina plina de peste (peste, icre de stiuca, etc). Intre 21:30- 23 tantari la greu, dar m-am sprayat si nu am avut nici un incident.

a doua zi- cand ne-am trezit nu era nor si apoi s-a pus o ceata ca de noiembrie. Am plecat la Sulina. Pe drum aproximativ 2h soarele a aparut si s-a facut cald. Sulina un oras plin de farmec, fost Europolis, la confluenta dintre Dunare si Mare, orasul lui Jean Bart, cu un cimitir interesant, cu plaja fina. Am facut o baie in mare si apoi am plecat pe vas unde am luat un pranz de vis chiftelute de peste, iorbă de perişoaresi plachie de crap cu mămăliguţă. Spre seara am luat barcile cu motor si am vizitat lacurile Babina, Matiţa, Merhei unde vom vizita coloniile cu pui ale pelicanilor. Seara discoteca pe vas.

Ziua 3 - deplasare cu hotelul plutitor pe canalele Sontea, Olguţa, lac Fortuna şi acostare în gura lacului Băclăneştii Mari. Delta este minunata; liniste, salbaticie, cai salbatici, din cand in cand o coliba a unui sihastru, din stuf, cu o mica gradina de legume (se zareau rosii, flori) cu un catel, unii aveau si pasari (gaini si gaste) si „ barca la usa”. Spre seara am plecat spre lacul Fortuna unde am inotat un pic, apoi Băclăneştii Mari şi zonele adiacente unde am vizitat coloniile de pelicani şi cormorani. Seara disocteca.

Ziua 4 – ultima zi; a plouat mult am ajuns pe la 16 ne-am imbarcat spre locul fiecaruia.

Uimitor este cum ne-am strans cu totii de pe un site, am mancat impreuna, am mers in diversele plimbari, am legat prietenii noi, fiecare a impartasit din ce a vizitat. Echipajul a fost ireprosabil, masa de vis, Delta pt mine o minune a naturii.

O recomand din suflet.

Am sa revin in Delta cu alte zone (lacul Razelm, Caraorman, Letea si Gura Portitei)

Trimis de monaserban in 01.07.13 20:20:00
Validat / Publicat: 01.07.13 20:56:55

VIZUALIZĂRI: 1796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[01.07.13 20:31:06]

Articolul va fi publicat fără PMA standard - fiind din categoria „Întâlniri AFA”.

adri-nico
[01.07.13 21:53:38]

Monica,

sa imi dai adresa de mail prin mesaj privat ca sa ititrimit pozele.

cind pleci din nou in Delta? vei avea aceeasi bucatareasa?

adri-nico
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Delta Dunării, 27-30 iunie, hotel plutitor 4*: