ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 13.08.12
JUN-2013

Cel mai frumos concediu, fara exagerari

Am plecat cu masina din Slatina joi, vineri urmand sa ajungem in Kusadasi. In Bulgaria veti avea ceva de hac cu drumurile, dar in Turcia situatia se imbunatateste radical. Check-in-ul s-a realizat cu rapiditate si in cateva minute ne-am si instalat in camere. De mentionat este ca indiferent de numarul persoanelor din camera, veti primi numai o singura cartela de acces (noi am avut o camera tripla- parinti+un copil de 15 ani).

Menajerele ne-au curatat camera in fiecare zi- ba chiar cateodata ne faceau si fundite din pături. In primele zile trebuia sa ne trezim pe la 7 ca sa ocupam loc pe plaja, dar de la jumatatea saptamanii a "intrat in vigoare" o noua regula: niciun sezlong nu se ocupa inainte de ora 8.

Piscinele pentru toate categoriile de varsta, de la 30 cm la 1,70 m; mereu curate si nu foarte aglomerate, astfel incat sa poti inota cu usurinta. Sezlonguri gaseai din belsug- daca nu era loc la piscina sau pe plaja, atunci le puteai pune pe gazon langa palmieri sau leandrii.

Plaja era curata, nisipul fin. Dimineata apa marii era curata, dar la amiaza se murdarea deja cu frunze si crengute de plante- nu era foarte deranjant, oricum, pentru ca dupa-amiaza valurile erau mari si nu multi intrau in apa. La plaja era si un frigider incarcat in permanenta cu apa plata la jumatate de litru si un iaurt de baut delicios.

Batihan are un restaurant principal, unde aveam mic dejun, pranz&cina in sistem bufet suedez.

Dimineata aveam preparate din oua, mezeluri, branzeturi, legume, fructe, chiar salate, o multime de iaurturi, clatite americane, un sector unde se puteau face sandvisuri, bauturi la discretie si multe altele. Desertul la mic dejun consta in multe foietaje si melcisori din aluat, toate in stil turcesc.

Pranzul avea de la mancare turceasca (legume umplute, tot felul de mancaruri gatite la ceaun, condimentate, orez, cus-cus etc etc) la paste si gulas. Desigur, existau si variante mai putin indraznete, cum ar fi cartofi prajiti si nugets sau snitele. Un sector plin numai cu salate de cruditati dar si salate "de-ale lor", unele pictante. Numeroase variante de desert, de la prajiturele insiropate si baclavale delicioase, la torturi si budinci. Intr-adevar, nu toate prajiturile si torturile aveau un gust exceptional, dar aspectul iti fura ochii.

Cina, dupa parerea noastra, era cea mai 'bogata' in mancaruri bune. Pe aceeasi structura a pranzului, doar ca se schimbau preparatele. Este important insa ca in cadrul fiecarei mese principale, meniul se schimba zilnic. Interesant conceptul bucatarilor de a gati in fata turistilor- veti vedea despre ce vorbesc cand ajungeti acolo.

Apoi, hotelul mai are o terasa, Splash, in fata piscinelor, de unde iti poti lua cocktailuri (alcoolice sau non-alcoolice), bauturi spirtoase, sucuri, cafea, ciocolata calda, inghetata, poti juca de tenis de masa (noi am avut palete si mingiute proprii, nu stim daca hotelul punea la dispozitie echipament) si pacanele&jocuri video (contra cost). Pe la 11 dimineata pe o masa se puneau chifle, chifetele, cartofi si alte ingrediente pentru a-ti prepara hamburgeri.

Un alt restaurant este cel de pe plaja, Sunset A'la carte Restaurant, de unde seara poti vedea apusul in plina splendoare. La pranz poti manca paste, pizza (clasica sau turceasca), diverse carnuri la gratar cu legume, salate, orez, hamburger, cartofi prajiti, snitele&nugets. Tot acolo, o babuta prepara niste clatite traditionale turcesti, foarte bune, cu branza, cascaval sau cartofi, la alegere. La cina trebuie insa sa faci rezervare de dimineata, pentru a avea loc.

Alta terasa este Kumsal, unde insa nu am mancat. Acolo nu se mai respecta termenul ''all inclusive'' si trebuie platita toata consumatia.

Barul lobby, din receptie, unde iti puteai comanda aceleasi bauturi ca si la cel de la piscina, era perfect seara tarziu, inainte culcare, daca voiai sa bei o bere sau un ceai.

Hotelul are teren de tenis (tot cu rachete&mingi proprii am venit), mini golf, puteti practica sporturi pe mare. Poate cea mai tare parte este echipa de animatori, care faceau toata ziua la piscina concursuri si intretineau atmosfera. In fiecare seara, in amfiteatrul in aer liber din curtea hotelului, se organizau spectacole de comedie, tot cu echipa de animatie, in unele seri si cu dansatori profesionisti (dans african, egiptean, turcesc, etc), concursuri, Miss& Mister Batihan sau Best Couple, jocuri pentru copii (care erau foarte placute la privire si celor mai mari- am invatat niste dansuri si jocuri foarte dragute :))).

Personalul foarte dragut si ospitalier.

Per total, o vacanta reusita, prima oara in Turcia, o surpriza extrem de placuta, nu ne asteptam sa fie atat de bine. Ne-a parut foarte rau cand am plecat si speram sa mai ajungem la Batihan, pentru ca merita pe deplin!

Trimis de rujan in 01.07.13 19:25:00
Validat / Publicat: 01.07.13 20:25:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rujan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adiso8
    [03.07.13 13:21:40]

@rujan: Cat va costat sejurul si daca copilul de 15 ani a fost considerat adult

rujanAUTOR REVIEW
    [03.07.13 21:48:35]

@adiso8: Salut! da, am platit pentru fata ca si pentru un adult. pretul sejurului a fost in jur de 800 euro.

nutzzu
    [27.10.13 07:16:56]

puteti spune prin ce agentie?

adiso8, nutzzu, rujan
    Alte impresii din această RUBRICĂBatihan Beach Resort [Long Beach]: