ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Peste asteptari !

Hello!

Ne-am intors vineri dintro vacanta super reusita! Chiar discutam sambata cu sotul meu si am concluzionat ca nu regretam niciun cent platit pentru acest concediu. A fost chiar ca-n paradis.

Am ales cu greu aceasta destinatie si am facut-o exclusiv in baza review-rilor gasite aici.

Conditiile de cazare au fost foarte bune - este un complex de vilute cu cate 2-3 etaje. Noi am stat in viluta nr 4 la camera 421. Camera e micuta, insa pentru noi a fost arhisuficient. Aveam si balcon care a fost foarte util pentru uscarea prosoapelor (balconul dadea in spate - vedere catre scena de spectaco si mini locul de joaca pentru copii).

Se facea curatenie in camera in fiecare zi si lenjeria s-a schimbat odata (e posibil sa fi fost de 2 ori, dar nu sunt sigura). Prosoapele s-au schimbat de cate ori le-am lasat noi spre a fi schimbate.

Plaja e foarte frumoasa, nisip fin, sezlonguri incluse in pret, beach-bar inclus. Bauturile oferite gratuit putintele si nu de o calitate grozava, insa noua nu ne-a trebuit mai mult - am baut apa mai rar cateun suc. La barurile din complex am incercat toate cocktail-urile alcoolice si non-alcoolice si au fost ok.

Deasemenea, in plus fata de ce scrie si pe site-urile agentiilor de turim, pentru prosoapele de plaja am lasat o garantie de 10 Euro la receptie, pe care am primit-o inapoi la predarea prosoapelor.

In legatura cu plaja/ marea - Intrarea in apa este ok, sigura pentru copii. Cateva scoici pe o distanta de vreo 2 metri la intrarea in apa, dupa care doar nisip fin. Marea curata atunci cand este linistita. Ultimile 3 zile marea a fost agitata si a adus alge, insa am fost foarte incantati pentru ca asa agitata cum era, marea a facut un "spectacol" pe cinste - valuri minunate! Din copilarie nu m-am mai distrat atat de bine!

In legatura cu masa/ mancare - noi am fost foarte multumiti. Intr-adevar mancarea nu a fost foarte diversificata, insa a fost FOARTE GUSTOASA! Intotdeauna am avut multe fructe si legume proaspete, salate. Mancaricile gatite (cele tip tocana, cele cu sos, ciorbitele/ supele) au fost foarte bune - se repetau cam la 2 zile, insa nu ne-a deranjat. Am avut carne de vita, porc, miel, pui - foarte bine gatita. Noi ne-am limitat la mesele principale, nu am incercat gustaricile si prajiturile de la ora 11:30 si 15:30.

Piscinele micute dar suficiente pentru perioada aceasta, cand nu era chiar fully - booked, motiv in plus pentru a fi multumiti.

Deasemenea am profitat de sala de fitness - aparate, masa de tenis, sauna, baie de abur. Minunat, ce mai!

Spectacolele putintele si "slabute", dar nici asta nu ne-a deranjat.

Putini romani si "de calitate" :).

Erau pe-acolo si cateva fetze dubioase, dar erau de prin Bulgaria, Rusia.

Am vizitat si pseudo-delta - dragut, dar nu se compara cu Delta Dunarii. : D

La capitolul minusuri as adauga faptul ca, din cauza tantarilor, nu prea am putut sa mergem seara la malul marii. :(

Trimis de camelia_1979 in 01.07.13 11:40:15
Validat / Publicat: 01.07.13 14:59:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: De 7 ani mergem in Bulgaria. Am fost in Nisipurile de Aur (Berlin Green Park), Nessebar (Sol Nessebar Palace) si Duni (4 ani Holiday Village, Marina Palace).

VIZUALIZĂRI: 4692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (camelia_1979); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.07.13 09:48:44]

Scuze...

Am uitat sa adaug ca am avut si internet wire-less gratuit tot sejurul!

Nu era asta un "must", dar a fost o surpriza placuta!

[03.07.13 08:00:54]

Buna ziua,

Din celelalte impresii pe care le-am citit pt aceasta locatie am inteles ca agentiile de la noi au pachete cu all inclusive care nu includ insa si sezlongurile gratuite la plaja.

Dumneavoastra spuneti ca nu au fost probleme la capitolul acesta, asa ca as vrea sa va intreb daca ati discutat inainte cu agentia despre acest aspect sau pur si simplu pachetul a fost complet.

Accesul la plaja se face usor?

Si o ultima intrebare - restaurantul are poate si scaune speciale pt copii?

Va multumesc!

[03.07.13 10:38:30]

@Pinkie:

Buna!

Am discutat cu agentia inainte si mi-a confirmat ca sunt incluse. De la agentia nu stia sa-mi spuna nimic in legatura cu prosoapele pentru plaja, de aceea am scris e-mail direct la Arkutino si mi-au raspuns foarte repede, confirmandu-mi toate cele ce ma interesau.

In sala de mese sunt si scaune pentru bebelusi.

Accesul la plaja este usor - se ajunge, pe un podetz de scanduri, in cca 7 minute de mers lejer. Singurul "inconvenient" este acela ca drumul e in plin soare, nu are niciun adapost, dar cu protectiile de rigoare nu e asa de rau.

Bafta si daca mai sunt intrebari... sunt disponibila

[03.07.13 10:47:14]

Inca ceva despre camere...

Am fost 3 familii si am avut 3 tipuri de camera:

- camera noastra din casuta 4 - despre care am scris

- apartament - casuta nr. 5 pentru familia cu 2 copii - acesta este IMENS! (nu exagerez) - 2 camere foarte spatioase, hol si baie

- camera dubla din casuta nr 12 - foarte mare - cu vedere partial catre mare - camera era foarte spatioasa.

In afara de cei care au platit pentru apartament, niciunul dintre noi nu a avut vreo cerere speciala, doar sa ne dea camerele cat mai apropiate (pentru copii) si nu s-a putut decat asa. Oricum distantele sunt foarte mici si a fost foarte bine.

[03.07.13 11:00:33]

Va multumesc mult pt raspuns.

Alte sfaturi sau amanunte de retinut?

Vrem si noi sa mergem in luna august cu fetita noastra de un an si jumatate. Cred ca astazi vom merge sa facem rezervare. Ne-au convins celelalte review-uri si in mod special al dumneavoastra .

[04.07.13 10:54:28]

@Pinkie:

Parerea mea e ca puteti merge fara rezerve .

Sincer, nu am exagerat cu nimic in ce am povestit.

Noi am fost foarte multumiti - nu suntem fitzosi . Ceea ce spun unii in legatura cu mancarea "nediversificata" sau prosoapele/ lenjeriile neschimbate zilnic mie mi se par exagerari grosolane.

Oriunde am mers in toti acesti 7 ani in Bulgaria ne-am simtit bine si nu am avut probleme de niciun fel, insa anul acesta (probabil si pentru ca au crescut copii) ne-am intors foarte relaxati si cu regretul ca nu am luat un sejur mai lung.

[04.07.13 13:15:58]

@camelia_1979:

Am facut aseara rezervarea . Am mai mers in Bulgaria de 2 ori si in ambele dati ne-am intors foarte multumiti. Sper sa fie si acum la fel

Se merge si aici cu clasica bancnota de 10 euro ascunsa printre pasapoarte sau buletine in momentul cazarii? Noi am optat pt o suita de familie cu vedere la mare.

[04.07.13 14:19:19]

Nu stiu ce sa zic... noi nu am avut nicio bancnota intre pasapoarte.

Cred ca am scris in review - baietii au dat baiatului de la lobby-bar (10 euro cred pentru intraga perioada) si ei au fost foarte multumiti.

Cameristei i-am lasat 5 leva simbolic , in rest nimic.

Daca aveti si copii marisori cu voi incercati sa aveti cateva fise de 1 leva la voi, pentru ca sunt automate din-alea cu diverse (mingiute, jucarioare, tatuaje) si noua ne-a fost foarte greu sa facem rost acolo, in hotel.

myk007
    [19.07.13 13:28:14]

@camelia_1979:

Buna Camelia, pe ce traseu ati mers si cat ati facut din Buzau pana la Arkutino?

Probleme cu radare sau cu vigneta de drum ati avut?

Multumesc,

[19.07.13 14:55:57]

Buna!

Noi am fost pe la Giurgiu - Shumen - Bourgas - Arkutino.

Drumul a fost ok - desi am pierdut destul de mult timp pe centura Bucurestiului. In rest a fost ok - am plecat la 5 din Buzau si am ajuns la 12:30 acolo.

Cu radarul nu am avut probleme deloc in toti anii astia (de 7 ani tot mergem in Bulgaria); nu ni s-a intamplat niciodata sa avem probleme.

Cam atat...

poceaadrian*
    [31.07.13 12:57:51]

@camelia_1979: Eu sincer nu inteleg, cred ca e un cliseu, o obisnuinta a romanilor, care vor sa se creada si ei peste cineva, ce inseamna fetze dubioase de rusi... am mai intalnit pareri ale romanilor, din categoria rade ciob de oala sparta, sau cine nu vede parul din ochiul lui vede paiul din ochii vecinului, pareri de genul asta la adresa rusilor... probabil ca vin din invidie sau ca sa ne arogam o superioritate anume asupra unora, nu stiu, oricum, nu o inteleg si, in opinia mea, nu corespunde deloc realitatii...

In primul si in primul rand, din ce am vazut, auzit, cred ca la ora asta, alaturi de nemti, rusii sunt cei mai buni turisti din lume la ce bani lasa, la ce baccisuri lasa, la cum platesc si la cat consuma... In Antalya, Grecia, Coasta de Azur, Austria, peste tot unde merg, cheltuie bani seriosi, sunt destul de largi de mana si hotelierii chiar ii doresc...

In al doilea rand, si pot sa spun asta ca ma pricep, cine nu ma crede poate consulta pagina mea de facebook, Adrian Pocea, unde am numeroase albume foto, rusii sunt, in opinia mea, cea mai aratoasa si frumoasa si reusita genetic natie de pe Pamant.

Si nu vorbim aici de eternele clisee cu rusoaicele manechin care se ingrasa dupa treizeci de ani, astea sunt prostii. Uitati-va cu atentie la un grup de turisti rusi, pe plaja, in hotel, si veti vedea ca au cei mai frumosi copii de departe, ca femeile sunt foarte ingrijite si natura le-a mai harazit si cu un fizic aparte, ca barbatii sunt mai toti bine legati, nu vezi strambaciuni de oameni, diformi, ceva sa-ti strice apetitul, piei lasate, etc, cum vezi la numeroase alte grupuri de turisti de alte natii...

In al treilea rand, ce intelegeti voi prin dubios, ma refer la comportament, la zgomot, etc. Rusii au unele din cele mai rafinate gusturi la muzica, muzica lor usoara e orientata spre rock, spre pop (vezi Tatu, Zdob si Zdub, Visotstki), nu exista manele, nu o sa auzi manele la un grup de rusi sau muzica data tare, nu o sa-i auzi strigand sau tipand, cand am fost inconjurat de ei la Sveti Vlas pot sa spun ca noi eram mult mai galagiosi ca ei...

Aaa, ca se poate, si la ei, sa dai de niste oameni mai stridenti, ca se poate sa fie si ei mai mancai si gurmanzi, dar asta vine din educatie si din obsesia lor, ca si a noastra, de fi bine hraniti (la ei a a avea burta nu e o rusine cum e la occidentali), ca se poate sa dai de o rusoaica de patruzeci de ani care consuma ceva mai multa vodca decat trebuie, astea sunt lucruri care fac parte din normal, nici un grup si nici o natie de pe lumea asta nu o sa fie impecabili. Dar pot sa spun, cu mana pe inima, eu, om cu trei surori in America, unde am fost de patru ori si mi-a placut, ca eu ma simt bine si in siguranta in compania grupurilor de turisti rusi. Ochiul si retina mi se incanta, urechea mea e relaxata, si apetitul meu e sus...

[31.07.13 13:11:45]

@poceaadrian: Dacă ai fost la Arkutino, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

poceaadrian*
    [31.07.13 13:51:44]

@webmaster: Nu, webmaster, nu am fost la Akrutino, nu am cu ce impresii sa completez, am scris asta ca un raspuns la o denigrare a unei etnii, a unei natii, care nici ea nu mi se pare prea corecta vis a vis de etica site-ului si totusi, nu a fost taxata de dvs... Cand scriem impresii despre un loc mi se pare neetic si incorect sa folosim sintagme de genul fetze dubioase de rusi... la fel cum asta a fost nepotrivit, din punctul meu de vedere, si reactia mea a fost in oglinda, si nu referitoare la Akrutino. Multumesc

myk007
    [31.07.13 16:04:00]

@poceaadrian:

Reactia ta este disproportionata in raport cu afirmatia citata: "Erau pe-acolo si cateva fetze dubioase, dar erau de prin Bulgaria, Rusia".

Romanii au o vorba cu tantarul si armasarul... cred ca are o varianta si in ruseste.

Ia-o mai usor!

[31.07.13 17:23:51]

@poceaadrian:

Buna!

In primul rand vreau sa spun ca imi pare rau ca afirmatia mea a fost perceputa ca "o denigrare a unei etnii, a unei natii"... a fost departe de mine ideea de a transmite un astfel de MESAJ!

Comentariul a fost "tangential", sa spunem... nici macar nu sunt sigura ca erau rusi sau bulgari; si doar mi-am spus parerea vis-a-vis de acele persoane, care intr-adevar erau putin altfel, fata de ceilalti turisti!

Nu am generalizat la adresa intregului popor rus, bulgar... sau, stiu eu care altul! Nu am denigrat sau jignit pe nimeni, sper!!!

Imi cer scuze inca odata... insa reactia ta imi pare exagerata!

doru.m
    [03.03.14 15:54:29]

@camelia_1979: @camelia_1979: buna camelia, ce tip de camera ati avut? (dubla normala sau dubla deluxe) avem si noi un baietel de 7ani si se pare ca in camera dubla cu balcon au voie maxim 2 adulti, iar ca sa iau dubla deluxe ajung cu pretul aproape de duni. in speranta ca vei rasunde multumesc anticipat. vacante frumoase in continuare, doru.

mirco2008
    [09.03.14 18:49:16]

@camelia_1979: Te rog sa imi spui cum a fost vreme acolo in luna iunie?

Multumesc

[11.03.14 12:25:30]

@mirco2008: Buna!

Vremea a fost foarte buna. Nu am avut nicio zi cu vreme proasta.

O zi buna!

Camelia

[11.03.14 12:31:09]

@doru. m: Buna ziua!

Imi cer scuze de intarziere!

Sincer nu am observant diferenta. Noi am rezervat camera dubla pur si simplu si a fost arhi-suficient pentru noi.

Ar trebui sa intrebati la agentie.

camelia_1979, doru.m, mirco2008, myk007, Pinkie, poceaadrian*
    Alte impresii din această RUBRICĂArkutino Family Resort: