ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2013
  • --- M ---
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 20.05.13
    JUN-2013

Drumul prost, drumul bun...

Dragi tpvarasi si pretini, m-am intors de cateva zile dintr-o mini excursie la Sunny beach.

M-am luat dupa informatiile scrise pe acest forum si am gresit! Tot citeam ca multi useri recomanda ruta Bucuresti - Shumen - Varna - Sunny Beach! Hai si eu p'acolo, ca deh, prima data si la fete te iei dupa ce zic altii, nu?

Oameni buni, drumul e PROST!!! Singura portiune buna este intre Varna si Sunny Beach, unde, oricum, nu se poate merge prea tare, intrucat sunt multe curbe, prost gandite, cam cum sunt cele dintre Bucuresti-Giurgiu, unde, in plin camp trebuie sa virezi la 90° fiindca inginerii lu' peste din perioada epocii de aur nu si-au pus problema ca un delusor se poate ''taia'' si nu ocoli...

Dupa ce am pierdut o jumatate de ora pe pod, simtind la propriu unduirile Dunarii cu fiecare tir care zguduia vaductul si inca jumatate de ceas prin Ruse pt. ca nu mai aveau vignete la doua benzinarii, am purces la drum. Dupa Ruse incepe o portiune proasta, peticita. Este o portiune care uzeaza articulatiile, suspensiile, anvelopele si nervii! . O masina din clasa mica - Logan, Clio sau Albea (mea) topaie la orice viteza. Covorul asfaltic este de doua tipuri - cel vechi, zgrunturos si peticit cu roaba&bocancul si cel proaspat turnat, mai fin, dar cu valuri. Pai nu mergem paralel cu Dunarea?

De fapt, bulgarii nu au rezolvat, ca si noi, de altfel, problema ''patului'' soselei. S-au limitat la raschetarea pe portiuni a asfaltului vechi si apoi au turnat altul nou deasupra. E ca la peretii unei locuinte, au tras glet peste niste pereti strambi. Lasati tovarasi ca din avion nu se vede!

Cel mai dur experiment a fost inainte de intrarea in fantomatica localitate Tsar Kaloian. Mai bine ii spuneau KalTroian! Acolo, chiar in dreptul indicatorului de intrare, era o ''bordura'' nesemnalizata uitata de gogosari cand au turnat asfaltul cel nou. In fata mea, un Volvo a franat violent, eu la fel, insa, chiar si la 40-50 la ora, tot am avut senzatia ca efectiv s-a rupt directia... Horror, toti soferii au avut un moment de panica!

Slava Domnului ca n-a patit nimic masina, in 20 de ani de cand conduc, n-am vazut prea multe ghioarle de-astea!

Asa... Mai departe!

E scandalos ceea ce numesc ei Autostrada A1! In afara de banda de urgenta, este impracticabila. Sau, ma rog, daca aveti masini de firma, ori dispuneti de bani pentru reparatii, puteti sa va distrati pe acest tronson, insa mie unul mi se pare inacceptabil sa ceri 5€ pe saptamana, dublu decat in Romania si sa oferi dansuri traditionale bulgaresti masinilor noastre. Am incercat toate variantele posibile, si mai lent, si mai rapid, degeaba... Pana la Varna iti pui creierii pe bigudiuri. Un drum de 100 de km pe o astfel de portiune echivaleaza cu o uzura de cateva mii de km de rulaj in conditii normale. Tata daca traia, saracu le-ar fi spus: ba, hutzupanilor, voi ati auzit de linia dreapta®unghiu drept? Hitler a facut autostrazi mult mai bune acum 70-80 de ani, e adevarat, nu cu gogosarii.

De la Varna, nu mai am nimic de adaugat, se face dreapta la biserica, se trece podul si apoi, drum intins pana la Sunny. Acolo, Dumnezeu cu mila, care aveti noroc sa gasiti hotelul! La noi, Dumnezeu s-a indurat dupa o ora. Ce e funny in Sunny e ca aproape toate parcarile sunt cu plata. 2 leva pe ora. Adica 4.5 ron, ieftin ca braga.

La intoarcere, am zis ca, daca tot e bacalaureatul la moda, sa trecem cu bacul si noi pe la Calarasi. O informatie importanta, care, poate s-a mai spus pe-aici: bacul nou e istorie! Au avut grija cei de la Navrom sa-l ''scufunde'' adanc, asa ca nu mai intrebati de el!

Drumul prin Dobrich - Silistra este incomparabil mai bun fata de cel prin Shumen, dovada fiind numeroasele masini romanesti cu care m-am intalnit pe drum. Exista cateva portiuni de drum mai prost, insa, daca vreodata voi mai merge catre Varna sau Burgas NUMAI prin Silistra-Dobrich voi trece. Prefer un ocol de o ora decat sa le umplu buzunarele mecanicilor auto.

Ce mi s-a parut senzational, VAMA! Ascunsa printre blocuri, aproape ca mici nu mi-am dat seama cand s-a terminat cvartalul de blocuri si am intrat in vama.

A! Si inca o intamplare din categoria Stan&Bran: ajunsi in Varna, am vrut si noi ca tot romanu' sa mergem la Jumbo. Niciun indicator catre acest magazin, nicio persoana nu stia sa explice unde trebuie sa ajungem. In fine, in Mall Varna, o bulgaroaica vanzatoare la Hipoland (magazin partener) ne-a desenat o harta. Cu ea in mana am ratat magazinul, pentru ca, atunci cand am ajuns acasa, cu, google maps am aflat ca, in loc sa mergem trei intersectii si apoi sa facem dreapta, trebuia sa mergem doar doua...

Stiam ca sunt unii oameni care confunda stanga cu dreapta, iata ca sunt si altii care confunda doi cu trei: -)

Nu de alta, dar eu nu pot confunda degetul mare cu cel mijlociu! Fiindca, daca pentru litoralul lor, bulgarii merita degetul mare, pentru calea de rulare Ruse-Shumen-Varna, dati-mi voie sa strang pumnul si sa le ofer in semn de recunostinta pentru calitatea asfaltului, DEGETUL MIJLOCIU!

Va rog sa ma iertati ca v-am rapit timpul cu prostii d'astea,

Cippp.

Trimis de cippp in 29.06.13 00:25:05
    Validat / Publicat: 29.06.13 07:17:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Tarnovo

VIZUALIZĂRI: 3306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cippp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.06.13 07:15:32]

@cippp: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

myk007
    [02.07.13 13:07:31]

@cippp:

ai avut detector radar? cum te-ai descurcat?

Vigneta ai luat una singura sau doua consecutive de cate 7 zile fiecare?

[02.07.13 13:52:40]

Nu am detector de radar, imi ajunge nevasta. Are un simt formidabil, cand ajung la 110 km la ora incepe si recita poezii... Oricum, sunt cam singurul prost de pe strada care nu depaseste 60 in localitate si 100 afara. Pe autostrada maxim 110-120 ca nu am o masina prea stabila.

Cu vigneta a fost poveste. In vama la Ruse, normal inchis. Merg spre Jumbo, Ruse, adica spre iesirea catre Shumen. La primul OMV, dupa ce treci pe sub podul catre Varna, era inchis. La EKO, de prost ce sunt, nu o ascult pe nevasta-mea si nu opresc. Prostia asta m-a costat mult! M-am incapatanat sa iau de la o benzinarie galbena, no-name, ultima inainte de iesirea din Ruse. Acolo, doua masini cu olteni negociau vinetele. Aflu ca acolo nu se poate plati nici cu euro, nici cu card. Ok, fuga la Jumbo, scot leva si ma intorc la galbejita. Stupoare, in fata mea, tipa imi arata plicul gol, nu mai avea vinete de o saptamana. Imi ranjeste: sfîrșiiit!

Konets, ai? La loc comanda la ECO. Acolo, alta lume, alta viata. Aveau vignete, se putea plati cu card, imi venea sa mor! Am pierdut jumatate de ceas aiurea.

Incepe sa devina stresant cu vignetele lu' peste, e mai bun sistemul romanesc, platesti, iei chitanta si PA!

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.07.13 05:02:53]

ajunsi in Varna, am vrut si noi ca tot romanu' sa mergem la Jumbo

Puteai sa mergi la ce de langa Ruse, pe langa care dealtfel ai si trecut: wikimapia.org/#lang=ro&la ... 90&z=15&m=b&v=1

La cel din (Varna) am fost anul trecut, GPS-ul m-a dus fara nici un fel de probleme...

[06.07.13 09:39:19]

La dus am intrat in Jumbo Ruse, dar la intoarcere n-am mai vrut s-o iau pe acolo din cauza drumului si am luat-o prin Silistra.

E adevarat ca nu setasem locatia pe GPS, dar nici nu mi-am imaginat ca nu gasesc macar UN indicator @Jumbo...

myk007
    [08.07.13 13:26:07]

@cippp:

Adresa magazinului Jumbo din Varna este: blvd. Konstantin I. Fruzhin nr. 18.

[08.07.13 13:37:23]

Saru'mana!

cippp, myk007
    Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: