Kaliakra Superior Hotel

JUL-2011
REGIM MASĂ UAI
+ COPII: 1 -- varsta: 4 ani

ARTICOL ARHIVAT

Este super, merită văzut, vă recomand!

In primul rand, imi cer scuze daca am sa fiu un pic "acida" la adresa unor romani lipsiti de bun simt. In anul 2011,15 iulie, am venit pentru prima data, impreuna cu sotul si copilul, in Albena, ne-am cazat la Kaliakra superior. Pot sa va spun ca am fost multumiti, in general, de serviciile oferite de personalul acestul hotel.

Camera este spatioasa, curata, balconul mare.

Restaurantul a oferit o diversitate larga de mancaruri, ce-i drept, cam aceleasi, dar puteai sa-ti alegi in fiecare zi un alt fel de mancare.

Plaja este curata, nisipul foarte fin, cu umbrela si 2 sezlonguri (gratuite). Insa, trebuie sa va relatez unele aspecte foarte urate care le-am vazut la romanasii nostri. Intr-una din seri a au fost expuse, spre consum, calupuri de cascaval si branzeturi de toate felurile (6,7 sortimente).

La o masa vecina erau asezati 4 romani, 2 familii care si-au umplut masa cu calupuri cu cascaval si branza scumpa (branza cu mucegai, ca sa fiu mai clara) si isi faceau probleme ca nu mai au spatiu in frigiderul din camera ca sa le poata lua acasa, a doua zi urmau sa plece. Va spun sincer ca am inlemnit, nu-mi venea sa cred ce aud... groaznic, mai ales ca la usa restaurantului sta seful de sala cu un ospatar si vad toate "miscarile".

Un alt gest destul de nasol a fost faptul ca noi am parcat masina in parcarea mica din fata hotelului, romanasi de-ai nostri ne-au blocat masina o saptamana, erau in stare sa parcheze pe masina noastra, sigur, cu ajutorul celor de la receptie am rezolvat problema, dar...

Un alt aspect destul de urat este faptul ca de cum se instaleaza romanasii, din prima zi, isi leaga se sezlongurile din primele randuri de la malul marii lenjerie intima pentru a ocupa sezlongul, ca sa nu se aseze nimeni, sa se vada ca este ocupat... nu va mai spun ca arunca cotoare si alte resturi pe nisip, se poarta exact ca la satra, scuzati termenul, nu-mi vin toate in minte acum, incep sa ma aprind... trebuie sa recunoastem ca unii dintre noi suntem ramasi in urma cu multe, suntem neciopliti, suntem... nu mai am cuvinte.

In fine... vreau sa va zic ca a fost un concediu reusit, asta in anul 2011.

Daca tot a fost bine in 2011, ne-am luat bilet si in 2012, tot pe 15 iulie. La hotel am gasit aceleasi conditii, se schimbau aproape zilnic prosoapele, se aspira odata la 2 zile, lua gunoiul zilnic si lenjeria a fost schimbata odata, la cererea noastra. Tot la cererea noastra a fost schimbat si uscatorul de rufe din balcon, cel pe care l-am gasit era ruginit, ne-a adus unul nou, sigilat.

De aceasta data am parcat masina in spatele restaurantului, a fost OK, o puteam vedea si din holul hotelului. In schimb, dragii mei, la restaurant, lucrurilea s-au mai. "alterat", nu a mai fost seara cu expozitie de branzeturi, nu a mai fost peste facut pe gratar la discretie, asa cum a fost in 2011, s-au simtit lipsuri.

Intr-adevar sunt satui de romani, sunt sictiriti, dar, nu va suparati, suntem vinovati si noi, unii, ne purtam ca salbaticii, mi-e rusine cateodata ca sunt roman. Dar, luat per ansamblu, am stiut cum sa ne petrecem timpul ca sa ne simtim bine, a fost OK si in 2012.

Eeeeiii, dar sa vedeti, si in acest an, mai exact, pe 15 iulie mergem tot acolo, la Albena, Kaliakra superior. Sper din tot sufletul sa nu fie mai rau ca anul trecut. In 2011 ne-a costat biletul putin sun 1.000 eur, in 2012 ne-a costat 1.000 eur iar in acest an 1.100 eur.

Principalul motiv pentru care venim tot aici este faptul ca statiunea dispune de multe parcuri de distractie pentru copii, puiul nostru este fericit, iar conditiile din hotel, eu zic ca sunt OK, noi am fost multumiti, bine nu poate fi totul perfect, sunt si unele mici aspecte care lasa de dorit, dar in mare este OK.

Recomand celor civilizati sa-si petreaca vacanta aici, merita...

Impresii încărcate de Merisor in 28.06.2013 18:50:56

Validat / Publicat: 28.06.13 20:06:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Kaliakra superior

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Merisor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 10 voturi) nota2

[28.06.13 20:07:10]

@Merisor: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- tumisfabu
[29.06.13 14:52:48]

Sunt de acord cu tot ce ai scris, asta datorita faptului ca avem si noi 3 ani de Kaliakra la activ

- tumisfabu
[29.06.13 15:00:14]

Este adevarat ca au cam scazut stacheta calitatii si asta in mare parte datorita noua, romanilor. Observi ca spun noua, ma integrez in marea familie, desi fiecare are comportamentul invatat de acasa, sau din educatia pe care a prins-o din zbor de ici-de colo. Am observat insa un aspect destul de interesant si la Albena si la Sunny Beach din partea personalului: te scaneaza doua-trei zile, vede cam ce comportament ai, abia dupa aceea iti acorda sau nu incredere, la inceput sunt destul de retinuti, si au dreptate - am vazut destule... Dar, din fericire, nu suntem toti croiti dupa acelasi tipar, altfel viata ar fi destul de monotona, trebuie sa fim de toate felurile. In concluzie, te-am votat, iti doresc vacante frumoase si vad ca la noi sucevenii, Kaliakra se lipeste ca marca de scrisoare. Noi, dupa 3 ani consecutiv de Ka liakra, anul acesta am ales, ce crezi, Eforie Nord!!! Toate cele bune!

[29.06.13 15:54:21]

@tumisfabu: Vacanta placuta :)

Revin cu impresii de la Kaliakra superior, dupa ce ne intoarcem de acolo. Sper sa fie totul OK.

[29.06.13 17:47:32]

@webmaster10:

Va multumesc.

Revin cu impresii dupa ce ne intoarcem de acolo.

- smuki dog
[22.07.13 12:27:31]

@Merisor:

Buna ziua,

Mergem si noi la sf lunii la kaliakra. Daca te-ai intors ai cumva niste impresii la "cald" 2013?

Multumim anticipat

[24.07.13 20:05:45]

@smuki dog:

Buna ziua,

Am revenit acasa.

Am postat impesiile din sejurul 15-22 iulie ac.