Sol Nessebar Bay Resort & Aquapark

MEMBRU: PREMIUM
JUN-2013
+ COPII: 1

Sejur reusit

Am ales aceasta locatie in urma review-urilor pozitive de pe acest site si vreau sa multumesc postand si impresiile mele.

Am ajuns la ora 12.30 dupa un drum OK.

La agentie ti se face rezervarea pe Sol Nessebar Bay&Mare si numai acolo afli la cer din ele esti cazat, oricum nu este nicio diferenta. Singura chestie, pentru cei cu copii, aqua parcul este langa Sol Mare.

Am rezolvat cu cazarea in 5 minute, dar bratarile de all inclusive le-am primit dupa ora 14.30 astfel incat sa nu beneficiem de pranz (care era intre 12 si 14.30), dar la plecare am predat camera la ora 12 si am putut servi masa de pranz, astfel incat a fost echitabil.

Parcarea sa plateste, 10 leva (5 euro) pe zi, se considera doar noptile de cazare.

Camera destul de ok, cam 2 stele la noi, curatenie, baia ok, curata, balcon ok.

Vederea la parc este la un camp viran si niste imobile in constructie, nici vorba de parc, nu recomad. Vederea la mare este excelenta pt camerele de la etajele de la 3 in sus.

Se face curat in camera in fiecare zi, prosoapele se schimba cand vrei (ca peste tot, daca il arunci jos in schimba), lenjeria se schimba o data pe saptamana.

Sunt 3 lifturi, mai astepti un pic cand este ora de masa, dar este ok, unii sunt si nesimtiti si merg un etaj su liftul, se mai joaca si copiii... dar este ok.

Hotelul este frumos pe dinafara 4 stele la noi, dar cam 2 stele inauntru.

Destul de slabut la capitolul lobby bar... era cam ca in gara... si la sala de mese cam ca la cantina, dar compenseaza

Mancarea excelenta, noi am fost cu fetita noastra de 3 ani si jumatate, si am avut mereu ce sa-i dam sa manance, nu am avut niciun fel de probleme, binenteles ca nu am facut experimente pe copil si sa-i dam maioneze, sosuri, parizer si altele... erau in permanenta supe, carne la gratar, fructe, iaurturi, cereale.

Erau la fiecare masa diferite sortimente de branza, cascaval, salamuri, tot felul de salate, pizza, cartofi prajiti, fructe, unt si desert.

La pranza si seara minim 3 feluri de supa (de legume, de pui, de vita, o data de fructe de mare), 4-5 feluri de carne: pui, peste (am avut si somon si rechin), porc, vita, iepure, gatite diversificat.

Dimineata era un bogat english corner (oua ochiuri, omlete, bacon prajit, carnaciori, fasole, paine prajita).

Destul de slab la capitolul desert, pe mine nu m-a deranjat dar s-a plans sotia. Prajiturile erau un fel de prajituri de supermarket cu infatisari diferite dar acelasi gust. In vreo doua zile a fost mai ok, niste miniecleruri bune si o tarta cu ciocolata f buna. In rest prajituri, mousse- uri, fructe (mere, banane, cirese, nectarine) si fructe confiate, varietati de alune... etc. M-a surprins ca nu am vazut pepeni deloc.

La barul de la piscina (10-18) pizaa f buna, cartoci prajiti, sandwichuri, 2 feluri de sala (una un fel de boeuf, si una cu ceva fasole, nu erau imbietoare deloc) si 2-3 feluri de pariturele.

Pentru cei nemultumiti (caci am vazut review-uri de genul " all inclusive cu cartofi prajiti") vreau sa precizez, ca au fost foarte apreciati... si oricum dupa 3 mese in care puteai manca pe saturate ce ar fi vrut sa fie la bar?

Intrun cuvant mancare f buna si variata dar slab la desert.

Bauturi ok.

De la 10 se deschideau barurile la piscine si pe plaja (este impropriu spus plaja, deoarece hotelul nu are plaja proprie, dar are un loc amenajat cu nisip si sezlonguri gratuite bineinteles) si se inchideau la 18.00

Lobby bar 10.00-23.00.

Era dozator de la Nescafe cu ness, lapte cu nesquick foarte apreciat de fi-mea, ness cu lapte, cafea.

Dozator de sucuri fara acid, mar, portocala, ananas (aceleasi chimicale ca peste tot) unii se plang ca au gust de chimicale, ei credeau ca e unul mic bagat acolo care le stoarce lor portocala? logic ca sunt chmicale, si in egipt la 5 stele era la fel...

Dozator de cola, sprite, fanta, apa, foarte important pt unii aveau cola zero, si chiar din sticla, nu de la dozator.

Bere destul de buna, mie imi placea, si coktailuri, iti faceau cam orice vroiai... aveau un meniu cu cateva recomandate, dar iti faceau orice, recomand vodka tonica... excelenta.

Vodca, rom, gin, whisky, shot-uir de tequilla... orice, bineinteles autohtone.

Deci bautura OK as spune

La capitolul entertaiment/animatie totul este de 5 stele.

Trebuie precizat ca resortul este format din 3 hoteluri Bay si Mare de 4 stele si Palace de 5 stele.

Piscinele (fiecare hotel are), aqua parc pentru copii (Sol Mare), locul amenajat pt plaja, piscine interioare, teatrul de vara, toate sunt comune.

De la ora 12 incepea distractia cu cursuri de dans latino, 15.30 curs de tir cu arcul sau cu pusca, 16.00 gimnastica in apa (Sol Palace), 16.30 baschet in apa, si polo in apa prin rotatie (o zi la Mare, o zi la Bay), 20.30 discoteca in aer liber pentru copii (erau sute de copii) 21.30 spectacol pt adulti, diferit in fiecare seara.

Mancarea si camerele, bauiesc ca sunt mai de calitate la cel de 5 stele, evident.

Nota 10 pentru echipa de animatori.

Resortul este f mare, cu multe locuri de joaca pentru copii.

Predomina rusii intre 25-40 ani, toti cu copii, mai erau francezi si nemti batrani, norvegieni, suedezi, polonezi si romani, destul de putin.

Romanii ii recunosteai usor, deoarece au obiceiul prost sa manance pe terasa si sa uneasca mese, daca sunt 12 insi trebuie sa manace toti la o masa, am vazut si in egipt la 50 de grade, toata lumea statea in aer conditionat numai romasii nostri erau cu burtile goale sa se vada lantul si cu 3 mese unite... fratilor nu sunteti la nunta sau la paratas...

Rusii sunt ok, dar sunt cam tupeisti, li se pare ca totul li se cuvine.

In schimb cei mai nesimtiti de departe si tupeisti sun bulgarii lor (ca erau si vreu 2 familii de bulgari cu care am avut ghinionul sa interactionez...) Eram la masa de pranza, am coborat mai devreme si beam o cafea la masa pe terasa asteptad restul trupei, si au venit peste mine ca sa stea la masa, li se parea ca ocup masa singur si nu au ei unde manca... isi pusesera deja femeile, niste bronzate pline de aur, gentile la mine la masa... pana intrun final s-a eliberat o masa langa si au plecat... .

Presonalul hotelului foare dragut si amabil.

Internet gratuit, ti se dadaea un user si o parola.

Concluzie, sejur reusit, conditii bune, mancare buna, bautura buna, plaja inexistenta, personal amabil, camere de 2 stele, piscine ok, recomandat familiilor cu copii. Vizitati Nessebarul este f frumos.

Impresii încărcate de vladdinca in 27.06.2013 15:04:01

Validat / Publicat: 27.06.13 16:14:05

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (vladdinca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 8 voturi) nota2

[27.06.13 16:13:32]

@vladdinca: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[06.07.15 15:55:17]

- vladdinca
[06.07.15 16:24:52]

@webmasterX -e bine, am verificat pe google earth, e exact acolo.