ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.06.09
JAN-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Foarte, foarte frumos.Mancare exceptionala!

Buna ziua,

Daca vreti un concediu in Maramures nu ratati aceasta pensiune!!!

Este potrivita pentru cei care vor sa se odihneasca si mai ales pentru cei care vor sa manance din mancarurile foarte bogate specifice zonei.

Pensiunea se inchiariaza toata, are 4 camere (una cu 3 paturi daca vreti). Noi am fost 9 persoane si am stat lejer:)))) In ultimele 2 zile, au mai venit 2 persone care au dormit in camera cu 3 paturi (una dintre ele impartind patul cu altii doi). Dar daca nu vreti sa va inghesuiti 8-9 persoane este ideal.

Camerele au sobe, lemne veti avea la discretie (exista cate o lada cu lemen in fiecare camera, dupa ce le consumati va sunt aduse altele). In camere 3 dintre sunt paturi de 2 persoane, iar in cea de-a 3-a o canapea din piele, extensibila, f mare si foarte lejera. Tv-urile nu sunt LCD-uri, sunt normale, iar calitatea imaginii prin cablu nu este extraordinara. Asa ca, luati-va un laptop si niste filme. Nu dispuneti de internet. In fiecare camera aveti prosoape curate. Casa are 2 bai dotate cu boilere. Inainte sa va treziti, gazdele fac focul pt cele 2 boilere, astfel incat veti avea apa fierbinte dimineatza. La fel si seara. Casa se inchiriaza separat, nu veti sta cu gazdele in casa!

Sala de mese este intr-un alt copr de cladire, vis-a-vis de casutza. Mancarea este nemaipomenita, extraordinar de gustoasa si diversificata (sarmalute, cartofi la cuptor, prajiti, tcanita, nature, cu cascaval ras pe deasupra, fripturi in sos sau nu, salate, maioneza, icre, salata de vinete, saleuri, placinte, prajiturile... nu va imaginati cat de spectaculoase erau (snickers facut in casa), lapte proaspat, unt, smanatana, branza si cash de casa (toate facute acolo), ciorbe acre cu borsh sau supa dulce de galusti sau de legume. Totul este f frumos aranjat si servit, platourile sunt invelite fiecare in tipla. Daca se termina ceva de pe masa, mai este adusa o portie (dulceata de dimineatza, laptele, ceaiul). Nu ne asteptam sa gasim acolo sucuri cumparate de ei, garone, vin... etc din partea casei. Palinca de prune extraordinar de buna, curata sau dulce:)))))

Noi am luat 3 mese pe zi si a fost prea mult, seara o rugam pe gazda sa ne faca niste taitzei cu lapte ca aveam burtile rotunde:))))). Mesele sunt servite la orele stabilite de grup.

Pt plimbari si peisaj... aveti cateva biserici frumoase in sat, aveti o plimbare cu trasura pe dealuri (imbracati-va f f bine daca este iarna) din partea gazdelor. Cai frumosi de munte, vakutze, oi:). Masa de revelion a fost 1. 500. 000/pers lei vechi (2007-2008).

Gazdele sunt f f dragutze si serviabile, va intreaba mereu ce sa va pregateasca, se asigura ca este totul in regula.

Daca mergeti cu masina, vizitati Sighetul Marmatiei, inchisoarea "Memorialul Durerii", unde au sfarsit multe personalitati ca Iuliu Maniu si Gheorghe I Bratianu, inchisoare folosita pe vremea comunismului ca lagar de exterminare. Este impresionanta! Puteti merge si la partia de schi de langa Borsa. (daca aveti masina).

Oricum merita, este ieftin si bun, nu mai stiu exact cati bani am dat, dar in orice caz in jur de 18mil cu totul. Masa era 1.000.000 / pers, 2 mese pe zi si 1.200.000 / pers cu 3 mese pe zi.

Va doresc vacanta placuta si distractie placuta!

Trimis de ioana22 in 03.09.09 18:11:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIENILE IZEI. A mai fost în/la: nenumarate [locuri]

VIZUALIZĂRI: 2707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Micul dejul la Pensiunea Petreus Maria,Poienile Izei

ioana22 [01.10.09 13:27:49] »

"Oricum merita, este ieftin si bun, nu mai stiu exact cati bani am dat, dar in orice caz in jur de 18mil cu totul. Masa era 1. 000. 000 / pers, 2 mese pe zi si 1. 200. 000 / pers cu 3 mese pe zi."

RECTIFIC!!! Cand am spus 1.000.000 lei / zi 2 mese sau 1.200.000 lei / zi 3 mese, m-am referit la cazare+MASA. A nu se intelege gresit!

Va pup.

Mi-am amintit ca totul a fost 8mil / persoana, deci 16mil / cuplu.

dddgab [19.08.10 18:57:15] »

Am petrecut si eu (cu sotia) un weekend la Poienile Izei in aceasta vara si am avut astfel ocazia sa cunosc alte gazde minunate din aceasta asezare deosebita. Mi-au placut mult pozele atasate ; m-am mirat ca nu am gasit-o si pe aceea a bisericii vechi care este amplasata chiar langa cea noua. Este o biserica veche, atestata din 1604 cu hramul "Sf. Cuvioasa Paraschiva". Pictura este foarte frumoasa (este mai recenta, din 1794), se pare ca apartine unui zugrav maramuresean din zona.

ioana22 [20.08.10 10:41:06] »

Ma bucur ca ati avut un concediu placut la Poienile Izei.Si noi am fost incantati de locatie.

Din pacate,biserica veche era inchisa in acea perioada,am distins doar uitandu-ne pe geam cateva picturi.....Probabil am doar cateva poze (cu exteriorul)pe care am uitat sa le atasez...

Oricum este o olocatie excelenta pt Revelion!

dddgab, ioana22

• pagină generată în 0.050503969192505 sec