ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2013

Grand Victoria - o destinatie corecta

Am fost cazați la acest hotel în perioada 17-25 iunie 2013, bilet cazare cu "all inclusive".

Din start menționez ca înainte de a ajunge aici m-am documentat cât de cât despre variantele de hotel disponibile pentru bugetul nostru 600-700 euro/7 nopți 2 persoane în Sunny Beach.

Am decis sa venim aici deoarece tariful a fost destul de mic pentru un hotel de 4 stele cu "all inclusive" - 40 euro/noapte/persoana

Am ajuns la hotel în jur de orele 13.00, am fost cazați în jur de 13.45 (checkin-ul pentru acest hotel era stabilit pentru orele 14.00).

Am primit o camera (studio) la etajul 4 din 7 al hotelului cu privire spre parcul de joaca pentru copii - datorita poziționării balconului spre parc și situării la un etaj mediu, tot sejurul am avut parte de liniște, umbra și răcoare atât pe balcon cât și în camera - am folosit foarte putin aerul condiționat din camera (deși acesta funcționa corespunzător)

Referitor la condiții:

Hotel:

Construcție moderna, eleganta, destul de central, 5-10 minute de mers pe jos fata de centrul stațiunii situat chiar pe esplanada de lângă plaja care traverseaza toată stațiunea, în prima linie de hoteluri.

Curățenie exemplara începând de la recepție, holuri, camera, balcon, facilitați exterioare.

Camera (studio) mobilata și utilata modern, televizor LCD (fără posturi romanești), un fel de mini-bucătărie dotata cu chiuveta, pahare, cești, filtru de cafea, farfurii, tacâmuri, etc., uscător de par în baie, telefon fix (utilizabil contra cost), minibar (băuturile din el se plăteau separat), seif (utilizabil contra cost), multe spatii de depozitare, aer condiționat care funcționa exemplar.

Pe balcon masa și scaune de calitate (nu plastic-uri din cele mai ieftine).

Curățenia se efectua zilnic, prosoapele erau schimbate zilnic, lenjeria a fost schimbata de 2 ori în decurs de o săptămâna, mocheta, draperii foarte curate, nici o urma de igrasie pe pereți, nici mirosuri ciudate.

Accesul in camera se face pe baza de cartela magnetica, care era folosita pentru a porni instalatia electrica din camera (prize, intrerupatoare, aparatura) - cand nu erai in camera practic nu functionau instalatiile electrice.

Masa:

Sala de mese (restaurant cu autoservire) în interiorul hotelului, extrem de curata, mobilata modern, destul de spațioasa, nu a existat nici o zi în care sa nu găsim masa libera deși hotelul nu "a suferit" de lipsa turiștilor.

Mâncarea foarte buna, diversificata, la toate cele 3 mese ale zilei, am prins si 3 seri tematice la cina (italiana, greceasca, bulgăreasca - din 2 in 2 zile) cu preparate specifice bucătăriei respective

Chelnerii foarte atenți cu curățirea meselor și cu ridicarea farfuriilor goale, deasemenea platourile erau alimentate constant cu noi cantități de produse pe măsura ce erau consumate.

Mâncare pentru toate gusturile - ciorbe, supe, preparate din carne porc/vita/peste/pui/oaie, fructe de mare, garnituri extrem de diverse, salate peste salate, legume proaspete tot timpul, cereale, preparate dietetice și pentru cei cu diabet, fructe, prăjituri/torturi și înghețata la discreție.

Sucuri la dozator (acidulate și neacidulate), bere, vin, cafea, ceai, la toate mesele zilei.

Facilitați:

Piscina exterioara - curata dar destul de mica pentru capacitatea hotelului, aproximativ 50-60 șezlonguri + 15-20 umbrele disponibile, după orele 9.30-10.00 era mai dificil sa găsești un șezlong liber.

dar la acest fapt contribuiau și unii turiști care "își rezervau" șezlong (uri) folosind prosopul sau diverse elemente de vestimentație după care plecau la somn sau la masa sau mai știu eu unde.

Băieții de la piscina (salvamari) încercau sa păstreze cât de cât șezlongurile disponibile strângând prosoapele celor nesimțiti dar nu reușeau sa facă fata în fiecare zi.

Pool bar - la piscina, cu băuturi locale gratuit pentru cei cu regim "all inclusive" - băuturile nu pot sa zic ca străluceau, dar din ce am citit asa este peste tot la bulgari la regimul "all inclusive".

Berea (deși slaba ca și grad de alcoolizare), coca cola, ice Coffee, mie personal mi s-au părut acceptabile, cocteil-urile alcoolice și non alcoolice nu erau cine știe ce în schimb

Snack bar - la piscina, preparate reci disponibile gratuit pentru cei cu regim "all inclusive": pizza, aripioare picante, cremvursti, cârnăciori, cartofi prăjiți, hamburgeri, kebab, etc., personal nu am servit nimic deci nu pot comenta referitor la calitatea și prospețimea lor.

Cofetărie Marina - in cealaltă parte a piscinei, anumite prăjituri erau gratuite pentru "all inclusive", iar pentru celelalte primeai un discount la prețul afișat (cel putin noi am primit discount de aprox 30-40%)

Restaurant "a la carte" Kristal - nu am mâncat acolo, se plătea separat de serviciile "all inclusive".

Sushi Bar - la fel la ca și la Kristal, nu era inclus în "all inclusive", probabil se serveau specialități japoneze.

Internetul - contra cost, 12 leva/zi, destul de slab ca și semnal/viteza, la piscina și în lobby semnalul era acceptabil, în camera în schimb (etajul 4) destul de slab.

Parcarea nu părea foarte spațioasa dar din ce am văzut, existau locuri libere de parcare în dreptul hotelului.

Exista și un spațiu verde de joaca pentru copii în spatele hotelului cu câteva leagăne, tobogane și balansoare și multa verdeața.

Plaja privata hotelul nu are, dar datorita poziționării acestuia puteai sa faci baie în mare fără sa rezervi/plătești nici un șezlong/umbrela, doar traversai promenada, iți lăsai papucii pe malul marii și intrai în apa, când te plictiseai puteai reveni la piscina imediat fără absolut nici un cost - se putea plăti șezlongul + umbrela la plaja din fata hotelului pentru cei care doreau acest lucru - personal nu am plătit nici un leu.

Personalul de la barurile hotelului (pool bar, cofetărie, snack bar) destul de atent, nu pot zice ca excelau în atitudine dar am fost servit de fiecare data destul de rapid și corect.

Exista și o echipa de animatori la piscina care încercau sa antreneze turiștii în câteva activități sportive și de relaxare pe durata zilei (darts, gimnastica în apa, cocteil games, polo și volei în apa, tenis de masa etc.).

Stațiunea:

Foarte mare, destul de zgomotoasa și aglomerata, modalități de distracție pentru toată lumea de la cluburi (discoteci), restaurante cu program karaoke, terase liniștite și elegante, Aqua park, cinema 5d, diferite distracții mecanice, trenuleț prin stațiune, plimbări cu trăsura, etc.

Promenada de pe malul marii foarte aglomerata si destul de încărcata de terase, magazine și diferite alte elemente de bazar destul de kitsch-oase.

In perioada în care am fost noi, vremea a fost superba, apa marii destul de calda și extrem de curata (se vedeau nisipul și bancurile de pești înotând în apa) per total am avut un sejur foarte reușit conform cu așteptările noastre.

Mai mult ca sigur vom reveni și la anul în Sunny Beach poate chiar la același hotel, în linii mari este un hotel de 4 stele decent pentru care primești cam ceea ce plătești și pe care eu îl recomand din toată inima.

Trimis de lilian_marius in 26.06.13 16:33:51
Validat / Publicat: 26.06.13 17:50:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilian_marius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.06.13 16:50:09]

Foarte bun review de debut.

@lilian_marius: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrand Victoria Hotel: