ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
DIN: Covasna
ÎNSCRIS: 30.01.11
JUN-2013

Un sejur excelent

Tocmai ce m-am intors dintr-o vacanta minunata din Zakynthos. Am rezervat din timp un sejur de o saptamana la hotelul Mediterranean Beach Resort, hotel de 5 stele. Am fost putin speriata la inceput in alegerea hotelului, pentru ca e primul sejur de lunga durata pe care il fac si voiam sa aleg un hotel care sa fie foarte bun. Sunr fericita sa spun ca am reusit!

Dupa un drum destul de lung - am mers cu masina personala - din Brasov, cu o noapte de cazare in Thessalonic am ajuns seara la hotel. Primirea a fost foarte buna. Sonia, persoana cu care am vorbit si pe mail inainte sa sosim ne-a explicat tot ce trebuia. In plus, ni s-a facut free upgrade la camere superioare. Se pare ca acest tip de camere au vedere spre gradina interioara, iar cele standard spre intrarea hotelului (parcare si sosea). Asa ca am fost foarte fericiti inca de la inceput.

Hotelul are un corp principal unde este receptia, barul, restaurantul si camere iar in gradina sunt mai multe corpuri separate pentru camere. Spre mare doar cateva camere au vedere directa, din cate am observat erau si apartamente mari. Oricum, de pe balcon puteam vedea si marea. Fiecare cladire in parte are numele ei, dupa un oras. Noi am stat in Nice :)

Gradina interioara e incadrata pe stanga si pe dreapta de cladirile hotelului. Gradina plina de flori si plante decorative da spre zona piscinei, sezlonguri (gratuite langa piscina) si bar/terasa, iar de acolo se coboara pe niste scari spre plaja. Pe plaja sunt iarasi sezlonguri care se pot inchiria cu 6 euro pe zi. Cele gratuite din zona piscinei se ocupa repede, asa ca cei pasionati de stat la soare trebuie sa se grabeasca. Noi am petrecut o singura zi la plaja de langa hotel pentru ca, in restul zilelor ne-am plimbat pe insula, pe alte plaje mult mai frumoase ca cea din Laganas.

De la receptie poti lua prosoape de plaja, cate doresti (se da un depozit de 5 euro pe prosop) si le poti schimba de cate ori doresti cu unele curate iar la sfarsitul sejurului ti se returneaza banii. Mi s-a parut o idee foarte buna. Nu a mai trebuit sa folosim prosoapele aduse de acasa pe care oricum nu le puteam spala intre timp.

Camera a fost foarte spatioasa, un pat dublu format din doua paturi twin unite. Nu ne-am suparat pentru ca si paturile twin erau destul de mari sa incapa doua persoane. Am mai avut o canapea, birou, fotoliu, dulap mare si incapator. Lenjeria se schimba la fiecare 2 zile, iar prosoapele zilnic. Minibarul avea putine produse asa ca ne-a ramas loc pentru bauturile luate din supermarket. Seiful din camera este contra cost - 3 euro pe zi. Aerul conditionat a functionat perfect. E mare nevoie de el in conditiile in care la pranz au fost si 36 de grade, iar soarele batea toata dupamasa. Baia e spatioasa, cu cada, curata.

In ceea ce priveste restaurantul pot spune ca si aici am avut o surpriza foarte placuta. Am avut mic dejun si cina bufet suedez. Mancarea a fost foarte gustoasa si diversificata. Am avut si fructe de mare la cina in fiecare zi, peste, porc, pui, salate, mancaruri traditionale, aveai de unde alege. Bauturi nu au fost incluse in pachet, nici macar apa. Comandam in fiecare seara o sticla de apa la 1l sau 1l1/2. La mic dejun era un dozator cu sucuri si apa. Ospatarul a fost foarte simpatic si spiritual, ne facea sa radem la fiecare masa.

Deci, in ansamblu a fost un concediu perfect, ne-am simtit minunat. Hotelul Mediterranean Beach a fost o alegere corecta. Laganas, statiunea in care este hotelul este cunoscuta ca fiind o statiune agitata, plina de tineri petrecareti. Pentru cei ce nu sunt pasionati de cluburi si distractie pana in zori, hotelul este foarte bine amplasat, intr-o zona mai linistita. In cazul in care nu mergeti cu masina personala se pot inchiria masini sau scutere pentru a vizita insula. Plaja din Laganas nu este deloc frumoasa in comparatie cu altele: Gerakas, Porto Vromi, Porto Zoro, etc. Despre astea in alt review.

Ce ii lipseste hotelului? Spectacolele tipic grecesti. Plaja e plina de taverne unde e muzica live si dansuri populare asa ca se poate gasi in alta parte, nu e chiar o problema. Daca ar fi avut si acest tip de entertainment ar fi avut 100% grad de satisfactie :)

Trimis de virtualsara in 26.06.13 13:21:09
Validat / Publicat: 26.06.13 17:19:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 5549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (virtualsara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina si zona de sezlonguri

lauradu
    [16.07.13 00:45:12]

Buna ziua,

Din cate am inteles, ati fost la acest hotel recent, in iunie 2013, corect? As avea cateva intrebari si va multumesc de pe acum pentru timpul dvs.

Plaja este cu nisip fin? In apa sunt pietre sau nisip, apa e adanca sau se adanceste treptat ca in Ro?

Tot vad scris peste tot ca locatia are o gradina cu multa verdeata insa nu am gasit nici unde fotografii relevante in ac privinta.

Camera este curata, spatioasa, are balcon? Are tv plat sau normal? Daca inchiriez masina si merg prin insula, este usor sa gasesc plajele de care mentionati mai sus ca fiind cele mai frumoase?

Va multumesc anticipat pentru informatii!

virtualsaraAUTOR REVIEW
    [16.07.13 14:48:32]

@lauradu: Buna! Plaja din Laganas, de langa hotel, este cu nisip fin, dar este destul de batatorit. Oricum, nu sunt pietre, iar intrarea in apa se face treptat, e ideala pentru copii.

Intradevar gradina hotelului are multa verdeata, practic aleea dintre cladirile hotelului este inconjurata de verdeata. Din pacate nu sunt bancute unde te poti aseza.

Camera pe care am avut-o noi a fost spatioasa, camera superioara, foarte curata si a avut si balcon fiind la etajul 1. Cele de la parter au o mica terasa si apoi dau in zona de verdeata si alee. Tv-ul era un Lg cu ecran plat, dar prindea doar vreo 10 posturi dintre care doar unul sau doua in engleza (bbc, parca), restul in greaca. Oricum nu am avut timp de tv.

Plajele Zakynthosului sunt foarte accesibile, insula avand o lungime de vreo 30-40 km. Cu o simpla harta te descurci foarte bine, sunt indicatoare pentru plaje. Daca ai avea gps, poate au masinile de inchiriat, ar fi super. Plajele nu le-am gasit pe gps, dar localitatile de langa plaje da, iar acolo sunt indicatoare.

Ca plaje recomand: Gerakas cu nisip, apa limpede si curata, umbrele pe plaja, cuiburi de oua de testoasa, apoi Vromi, plaja e cu pietricele, destul de mica, dar apa e de o culoare incredibila, plina de pesti si bolovani, numai buna de snorkeling -chiar si numai cu ochelari -, apoi Limnionas, seamana cu Vromi, Porto Zoro, Xigia. Astea mi-au placut cel mai mult. Am mai fost si la Makris Gialos, dar acolo apa era uleioasa, nu mi s-a parut curata. Bineinteles, am uitat de Navagio, unde plaja e cu pietre si apa mai adanca, dar superba. acolo poti ajunge doar cu barca. In principiu e nevoie de papuci speciali pentru zonele cu pietre. Noi nu am avut, dar am suferit un pic. Oricum, a fost o experienta minunata.

Sper ca raspunsul meu iti va fi de folos.

lauradu
    [18.07.13 00:13:14]

Multumesc mult pentru raspuns, imi sunt foarte utile absolut toate informatiile primite Numai bine!

lauradu, virtualsara
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Beach Resort: