ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.01.09
APR-2013

Un Paste intr-o locatie linistita

Anul acesta de Paste am zis sa iesim putin obisnuinta Pastelui acasa cu familia. Am ales aceasta locatie mai ciudata la prima vedere datorita faptului ca nu era cunoscuta de romani, nedorind galagie si manele. (or fi fost si acolo dar nu le-am recunoscut nefiind in limba romana.)

locatia este excelenta, sus pe un deal, in imediata apropiere a satului Arbanassi. Nu ma voi ocupa acum de acest sat care are referinte multe pe acest site. Doar voi posta cateva poze din zona.

Inca de la prezentarea noastra la receptie am fost intampinati de o frumusica bulgaroaica care stia engleza suficient pentru cate o conversatie zilnica, dandu-ne si ceva detalii si repere pentru ceea urma sa vedem in zona. Noi am facut rezervarile pe booking.com.

In pretul cazarii aveti inclusa si cate o sticla de vin la alegere care poate fi consumat la momentul in care serviti masa. Din pacate nu am fost atenti la momentul prezentarii la receptie a acestei oferte si am ratat aceasta consumatie. mi s-a parut ca berea Heineken are alt gust decat cea din Romania (parca mai bun).

Atmosfera la Kaloyanova Fortress Hotel a fost excelenta, in fiecare seara fiind program artistic live (placuta muzica, aducea putin cu atmosfera de la tavernele grecesti), dupa cum spuneau si alti colegi de relatari exista si o fantana arteziana in mijlocul terasei unde se mananca foarte bine, sub preturile din Romania. Seara fortareata este luminata, culoarea spoturilor schimbandu-se, creeand o atmosfera surprinzatoare si placuta ochiului.

Despre mancare - variata lista din meniu si portiile mari. Am avut micul dejun inclus in pretul cazarii. La momentul servirii acestuia primeai un meniu care cuprindea 6 tipuri de mic dejun. unul traditional care cuprindea un iaurt cum il stiam din copilarie (nu crema din Romania), altul english breakfast care cuprindea fasole iahnie, in orice caz le-am testat pe toate si au fost arhisuficiente - credeti-ma ca la 90kg sunt obisnuit sa mananc ceva mai mult... toate tipurile de mic dejun aveau incluse cafea si ceai, fructe proaspete. nimic de reprosat.

Am atasat cateva imagini cu mancarea... apropo... daca ajungeti acolo incercati carnatii de casa la gratar si (neaparat) legumele la gratar. Foarte gustoase si multe...

Si cum dupa mancarea de dimineata trebuia inceputa ziua de calatorie, am avut de ales intre o vizita in fosta capitala a Bulgariei - Veliko Tarnovo, cascada-canyon Momin skok de langa satul Emen sau cheile de langa satul Hotnitsa. Sper sa le regasiti usor pe google maps daca veti dori sa ajungeti acolo.

Drumurile catre aceste locatii sunt bune, cu cate 1 banda de mers per sens. Daca nu depasiti viteza legala nu aveti vreo problema cu politia.

Si cum consider ca o poza vorbeste mai mult decat muuuulte cuvinte voi proceda la postarea imaginilor.

Daca aveti detalii va astept cu ecouri.

Trimis de hattrick in 26.06.13 11:19:02
Validat / Publicat: 26.06.13 17:01:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hattrick); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 o alta cascada din aceeasi zona

[08.08.13 13:54:32]

Într-adevăr pozele sunt relevante. M-am bucurat tare mult sa văd cascadele pentru că tocmai am făcut o rezervare în satul Emen si cascadele sunt primele de bifat pe lista noastră de excursii. Mi-a plăcut şi hotelul fortăreaţă.

traian.leuca †
    [08.08.13 15:08:14]

@vulpea_roz: Mă mir că aţi ales cazare în acest sat oarecum izolat, aflat la cca 25 km de Veliko Târnovo.

Dacă tot aţi ajuns aici, nu ezitaţi să vizitaţi "Emerski Canion" cascada şi lacul. Sunt nişte locuri superbe! vezi impresii

[08.08.13 15:44:58]

@traian. leuca: Frumoase poze. Tocmai pentru ca este izolat l-am ales, si pentru ca e aproape de cascadele de la Hotnitsa, de canion şi, până la urmă ce sunt 25 km cu maşina... sigur nu vom rata Velniko, nici Arbanasi. Iar dacă ne scapă ceva, e un pretext numai bun ca să mergem şi altă dată

Alte impresii din această RUBRICĂKaloyanova Fortress Hotel: