ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.06.13
AUG-2011

Vacanta noastra de suflet!

Cum am promis ca o sa mai scriu cate ceva cand am timp atunci - sa scriu - zic! :)

Chiar daca au trecut doi ani nu pot uita aceasta vacanta. Rhodos e o insula pe care nu o poti uita prea usor. Fiecare colt al acestei destinatii are farmecul lui, parca vad si acum acei copaci cu flori albe sau roz, apa turcoaz (in care eu nu am reusit sa ma inec :)) cu toate ca am stat numai in apa si habar nu am sa inot), cladirile albe din Lindos, magarusii si acele alei din pietricele care m-au fascinat de la prima "intalnire".

Despre Blue Sea nu stiu daca pot spune ceva de rau - doar ca noi suntem ronani: D si eticheta asta nu ne face prea mult bine in acest hotel! Initial si noi am primit o camera cu vedere la mare dar la capatul hotelului, camera care nu merita mai mult de 3* dar s-a rezolvat! M-am dus la receptie, le-am cerut un pliant si le-am aratat cam pe ce fel de camera am dat eu banii in Romania. Imediat s-a remediat problema si am primit o camera noua, in corpul principal, cu vedere la mare la etajul unu... adica... mai bine de atat nu cred ca se putea!!! Stiam ca grecii sunt tigani si mi-au dovedit asta inca o data! In rest nu cred ca mai pot reprosa ceva acestui hotel. Curatenie se facea zilnic, lenjeria se schimba la 2-3 zile iar cameristele erau de un bun-simt desavarsit! Camerele erau destul de mari, cu un sistem de ventilatie foarte bun, baie cu cada si dus, mobilier nou, tv si frigider cu mini-bar!

Hotelul se afla la marginea statiunii Faliraki si foarte aproape de Kallithea. Peste tot se poate ajunge cu autobuzul care circula pana tarziu in noapte iar statiile sunt la tot pasul. Nici taxiurile sau masinile de inchiriat nu erau prea scumpe.

Restaurantul... si acum imi ploua in gura cand imi amintesc! Nu stiu cum puteau schimba atatea feluri de mancare in fiecare zi! Si ce mancare: D eu care mananc 2 covrigi la 3 zile acolo nu puteam sa ratez nici o masa (am avut demipensiune). De la clatite facute in suc de portocale, dulceata de smochine, sarmale pana la nenumarate tipuri de salate, griluri, peste si muuuulte fructe. Cred ca doar o persoana rau voitoare ar putea spune ca nu a gasit ceva bun de mancare aici.

Din cate imi amintesc exista o piscina pentru copii si 2 sau 3 pentru adulti, foarte mari, si frumos colorate noaptea: P recunosc - nu am intrat niciodata in ele pentru ca eu nu vad sensul lor. Cand ai o mare atat de frumoasa la doi pasi, privata, cu nisip si tot ce iti trebuie cum poti sta la piscina? Inca nu am reusit sa inteleg acest aspect!

Plaja era privata si foarte bine organizata, puteai sa lasi orice pe sezlong dimineata; dupa amiaza sau a doua zi tot acolo le gaseai. Intrarea in apa era lina si fara pietre mari. De altfel era usor sa vezi pe unde mergi: P reuseam sa-mi vad pedichiura si cand eram in apa pana la gat!!

Toate spectacolele le urmaream din balcon, in fiecare seara existau spectacole pentru copii si apoi pentru adulti (seara greceasca, spectacole de dans, concursuri etc) iar ziua aveai toate sansele ca animatoarele sa te ridice de unde te gaseau pentru un concurs, volei sau gimnastica in apa.

Recomand oricand cu mare drag acest hotel si aceasta insula. Un loc in care sunt foarte multe de vazut. Rhodos Town e o minune vie! Un oras incarcat de istorie si cultura. Daca il strabati pe jos ai ocazia sa vezi Marea Meditenana - linistita pe o parte si Marea Egee - agitata in cealalta parte, taverne, magazine de suveniruri la tot pasul dar si portul cu al sau Colos.

Deasemeni nu trebuie sa uitati sa vizitati Lindosul, Kalithea, Faliraki sau sa faceti excursii in Marmaris - Turcia sau Insula Simy (dar sa nu va uitati poseta pe varful muntelui cum am facut eu - si azi imi scoate sotul meu ochii ca s-a intors dupa ea, culmea a gasit-o dar am pierdut vaporul - dar asta e alta poveste).

Trimis de Xandra in 25.06.13 23:17:05
Validat / Publicat: 26.06.13 00:52:19

VIZUALIZĂRI: 3391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂBlue Sea Beach Resort: