ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1.4 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vacanta de vis in Sardinia.

A fost odata ca niciodata o vacanta de vis, :) care incepe asa: la insistentele prietenilor nostrii din Sardinia impreuna cu ei am pus la cale inca din 2012 planul de vacanta pt 2013. Am constatat cu bucurie ca Wizz Air face curse directe Bucuresti - Alghero. Ca urmare am achizitionat biletele inca din noiembrie 2012. La ora 06.05 am decolat spre destinatie, zborul fiind lin si a durat 2 h 25 min.

Ajunsi acolo am fost preluati de prieteni si am plecat spre Cagliari care se afla la 230 km fatza de Alghero. Acolo am stat 4 zile si ne-am bucurat de strazile inguste ale orasului si produsele facute in casa raviolii, prajituri, paine calda. De fapt noi am stat in Quartucciu care este o comuna in afara orasului superba si linistita.

Peste tot unde am fost am remarcat o curatenie impecabila. Cainii comunitari lipsind cu desavarsire.

In fiecare zi am facut plaja in alt loc superb, voi arata in fotografii asta. Preturile in supermarketuri fiind la unele produse si mai ales la cele de baza mai mici ca in Romania. Am ramas surprins :) .

In a 4 a zi ne-am pornit spre Sassari resedinta noastra pana la sfarsitul vacantei. Un oras frumos la fel de curat, peste tot gaseai garduri vii din flori colorate, pomi infloriti si foarte colorati, cactusi imensi la tot pasul, portocalii, maslinii si lamaii nu lipseau din curtile oamenilor. Am degustat toate specialitatile, salata cu caracatitza, spaghete cu scoici, scoici cu sos, gratare de carne si peshte, pizza de vis normala avea un diametru de 40-50 cm. Il gelato (inghetata) avea niste arome deosebite.

Am vizitat si 2 peshteri: "Grotta San Giovanni, si Grotta di su Mannau" superbe si orasul Alghero inainte de plecarea spre casa. La intoarcere Wizz a avut o mica intarziere de 1 h deoarece face curse dus intors, lasa un grup de turisti si apoi incarca altii spre Romania. Ma voi intoarce cu placere oricand. Si am incalecat pe o sha si v-am relatat vacanta mea: D

Trimis de vp_chris in 25.06.13 15:59:25
    Validat / Publicat: 25.06.13 17:03:46
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 5243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vp_chris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja Stintino.

webmaster15 [25.06.13 17:03:39] »

Mutat la rubrica "Descoperă Sardinia" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

vp_chris [25.06.13 17:20:05] »

@webmaster15: salut,

nu prea sunt deacord cu mutarea mai ales ca: site oficial al acestei destinații:

www.baiasardinia.com

gresit fatza de descrierea excursiei mele.

apoi nu vreau in review-ul meu alte fotografii ale altor users.

se poate muta in alta parte? daca nu il sterg.

stima

vp_chris [25.06.13 18:22:03] »

@webmaster15: il mutati va rog in folderul principal Sardinia?

webmaster [25.06.13 20:07:40] »

@vp_chris, conform politicii site-ului AmFostAcolo reviewurile de călătorie, cum este şi acesta, sunt grupate în rubrici mai generale, spre deosebire de unităţile de cazare care au rubrici proprii.

Dacă nu doreşti să apară pe această pagină şi alte poze, poţi încărca mai multe poze proprii.

Articolele publicate pe site nu se şterg, acest lucru este specificat în Regulamentul cu care aţi fost de acord implicit.

Şi, nu în ultimul rând, am aprecia dacă nu aţi mai stâlci cuvintele din limba română ("peshteri", "fatza" , "sha" etc.) şi aţi folosi termenii aşa cum apar în DEX.

Mulţumim.

vp_chris [25.06.13 20:31:40] »

@webmaster: atunci va rog sa-mi anulati contul. Multumesc

webmaster [25.06.13 20:40:29] »

@vp_chris, am transmis solicitarea ta administratorului site-ului AmFostAcolo.

vp_chris [27.06.13 14:43:22] »

@webmaster: buna ziua, ce se mai aude cu cererea mea? ori mutare review-ului in folderul principal Sardinia ori anularea contului meu. Ce alegeti?

webmaster20* [27.06.13 15:22:11] »

@vp_chris, am transmis solicitarea ta, vei primi un răspuns în perioada următoare. Momentan este o perioada aglomerată, cu multe priorităţi şi urgenţe.

Te rog să ai în vedere faptul că această activitate o desfăşurăm benevol, în timpul nostru liber, avem şi noi familii, locuri de muncă, ne împărţim şi noi cum putem.

Mulţumim.

Admin [02.07.13 05:54:43] »

@vp_chris: 1) nu există noțiunea de "folder principal Sardinia". Pe AmFostAcolo articolele se încarcă în cadrul unei rubrici (de exemplu "Descoperă Sardinia"), iar rubricile sunt create în secțiuni (de exemplu "Excursii și Călătorii"). Secțiunile sunt grupate pe supra-secțiuni de tip "regiuni" (ex_ "SARDINIA"), care la rândul lor sunt incluse, pe nivelul principal, în mai multe destinații distincte ("tări").

Organizarea şi gestionarea rubricilor (evitarea rubricilor dublate precum cea creată de tine, de exemplu) este sarcina şi responsabilitatea exclusivă a echipei de administrare tehnică a saitului. Utilizatoriipot face, eventual, propuneri de îmbunătățire sau completare a rubricilor sau secțiunilor geografice. Decizia ne revine însă în eclusivitate (moderatorilor - în cazul rubricilor, respectiv mie, ca Admin, în cazul secțiunilor)

2) Cf termenilor și condițiilor de folosire a saitului, nu există opțiune de "anulare" a unui cont. Singura variantă oferită este cea de închidere definitivă, prin banare la cerere.

Dacă dorești ca al tău cont să fie închis definitiv, prin banare la cerere - revino cu o solicitare explicită în acest sens.

Sabi_ [07.11.13 09:49:27] »

Buna,

Imi poti spune, te rog, daca ai fost la inceputul lunii iunie? Ma tenteaza un sejur 25 mai-1 iunie, dar as vrea sa stiu cum este apa la inceput de iunie

Multumesc mult!

vp_chris [14.06.14 17:55:49] »

@Sabi_: scuze ca nu ti-am raspuns pana acum, dar nu am fost notificat.

Am fost in iunie la inceput si apa in unele zone era cam rece.

Cea mai buna perioada de mers este august sept.

Sabi_, vp_chris
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în #Sardinia: