ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
    ÎNSCRIS: 21.08.12
    JUN-2013
    2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

O vacanţă de vis

Pentru noi a fost vacanţa de vis. A fost pentru prima oară când ne-a părut rău că s-a terminat. Aşteptăm cu nerăbdare 2014 să vedem unde ne vor purta valurile.

Îmbarcarea a fost din Civitavecchia cu destinaţia Genova, Marsilia, Barcelona, Valencia, La Goulette Tunisia.

Vasul, un oraş plutitor şi, deşi seara vântul era destul de puternic iar marea agitată, nu se simţea foarte rău tangajul.

Am avut o cameră spaţioasă cu balcon (pat dublu şi o canapea) foarte curată. Era un băiat care întra să aranjeze în cameră de fiecare dată când vedea că plecam.

În fiecare zi se opreau din cont 7 euro/adult service charge.

Mâncarea a fost excepţională.

Mesele putea fi servite fie în restaurant fie la bufetul suedez.

Cina am luat-o cel mai des în restaurant, a la cart, unde puteai alege orice doreai din meniul zilnic, dar am mers şi la bufetul de pe puntea 14 (Bora Bora), unde mâncarea era la fel de bună dar prea muuuultă şi aveai tendinţa să îţi pui în farfurie mai mult decat ai fi putut mânca. La masă, mai puţin la micul dejun, băuturile erau contracost, inclusiv apa +15% service charge.

Pentru copii aşa mici ca al nostru exista un spaţiu de joacă, Polul Nord, dar unul dintre părinţi trebuia să rămână în permanenţă cu el.

Nu am achiziţionat niciuna din excursiile opţionale deoarece e mai greu cu un copil de 3 ani să te ţii după grupuri organizate şi erau şi destul de scumpe. Noi ne-am organizat puţin cu ajutorul lui Google şi am ştiut dinainte cât ne costă să vizităm oraşele pe cont propriu. Mult mai avantajos. Singurul avantaj pe care l-am văzut la aceste excursii era că evitai statul la cozi pentru a intra în diverse muzee, biserici…

Au fost câteva porturi în care a trebuit să achităm la recepţia MSC transportul cu Shuttle Bus până în oraş (Marsilia, Barcelona, Valencia). Preţul era în jur de 15 euro de persoană iar copilul a plătit preţ redus.

Atenţie în Tunisia. La ieşirea din port există taxiuri care te duc în oraş iar costul lor este de 40 euro/pers. dus întors. Noi iniţial am vrut să ne plimbăm doar pe lângă port dar după ce am trecut de vamă am întâlnit alte taxiuri care te duceau cu 10 euro de persoană. Dus întors (noi am fost în Medina) am plătit 25 euro, 5 euro şpagă pentru poliţistul care l-a oprit :). Drumul nu e foarte lung, cam 20 minute. Când am ajuns am stabilit cu şoferul ora de întoarcere, iar când a trecut timpul l-am găsit aşteptându-ne. Plata am facut-o abia la întoarcerea în port.

Încă un detaliu important pentru noi, în Civitavecchia sunt taxiuri care te duc la Fiumicino cu 120 euro. Noi am ales să mergem cu trenul până în Roma Termini (5 euro/adult) iar de acolo am luat alt tren către Fiumicino. Trenurile către aeroport sunt din oră în oră şi costă 15 euro de adult. Dacă am fi luat autobuzul, despre care am aflat abia după ce am cumpărat biletele, am fi plătit doar 4 euro/adult.

Trimis de clr* in 25.06.13 15:40:12
    Validat / Publicat: 25.06.13 16:56:37
    • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 3470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera noastră

adri-nico [25.06.13 17:57:21] »

Desi micut, reviewul contine destule informatii utile. Pozele mi se par putine. Macar 20???

bogdan 75 [25.06.13 19:08:08] »

Buna ziua, asteptam acest review pt ca voi face aceeasi croaziera cu plecarea tot de la civitavechia si poate ai timp sa-mi rasp la cateva intrebari...

Din fumicino in civitavechia care este cel mai bun transfer si cat costa gen autobuz, tren... etc? Ati avut cazare in civitavechia si unde?

Eu voi avea camera 5031 sti ceva de pozitia ei... ce etaj... ?

Alte lucruri care nu-au convenit si erau variante mai bune... ? Spectacole... restaurante... preturi care nu sant incluse in pachet... ceva ponturi? .

Multumesc frumos anticipat si astept cu nerabdare raspunsul.

Andrei.G [26.06.13 12:59:45] »

-camera 5031 se afla pe puntea 5, in partea din stanga-fata a navei. puntea 5 este cea mai de jos punte accesibila turistilor si pe ea se mai afla receptia, o parte din sala de spectacole, un bar si un restaurant;

-accesul la spectacole este gratuit;

-mancarea inclusa in pretul croazierei este doar cea de la restaurantul in care sunteti repartizati in momentul in care va cazati (cel trecut pe card) si la bufet, celelalte restaurante sunt contra-cost;

-va recomand sa achizitionati pachetul de apa si eventual unul de bauturi alcoolice;

-ponturi: NU ACHIZITIONATI BILETE LA SHUTTLE BUS IN BARCELONA SI MARSILIA, veti plati o suma mult prea mare pt 15-20 minute de mers pe jos (3-5 minute de mers cu SHUTTLE BUS-ul);

-GENOVA-"statia" este chiar in portul istoric asa k o plimbare pe jos de 15-30 minute va duce in aproape orice obiectiv dorit;

-MARSILIA-la coborarea de pe nava veti gasi o doamna (centru info-turist) care va da gratuit harta orasului si va arata de unde luati autobuzul si unde coborati in centrul vechi (e foarte simplu si costa 3-4 euro); calculati intoarcerea pe nava cu cel putin 1 ora mai devreme, din marsilia se pleaca fara intarzieri deoarece este cel mai mare port in care veti poposi iar programarea intrarilor si iesirilor este respectata perfect (riscati sa ramaneti acolo);

-BARCELONA-este extraordinara, recomand fie sa luati un autobuz etajat (daca doriti sa vedeti cat mai mult din ea) fie sa va fixati un singur obiectiv (sunt cozi mari peste tot cam tot anul) fie plimbare pe jos incepand cu La Rambla;

-alegeti de acasa (google) 2 maxim 3 obiective turistice deoarece timpul nu permite nicaieri sa vizitati mai multe si nici sa pierdeti timp sa va hotarati unde si cu ce sa mergeti.

webmaster [26.06.13 13:50:17] »

@Andrei. G: ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre croaziera scrise ca articol (review) nou.

bogdan 75 [27.06.13 08:54:15] »

@Andrei. G: multumesc pt informatii

Andrei.G [27.06.13 11:52:15] »

Cu placere bogdan 75, daca mai ai intrebari voi incerca sa raspund

clr* [27.06.13 12:40:03] »

@bogdan 75:

Din câte ştiu eu nu există transport direct Fiumicino Civitavecchia, decât taxi. Aşa cum am scris în review-ul meu acel taxi ne-ar fi costat din Civitavecchia până la aeroport 120 euro. Varianta pe care eu o ştiu e Fiumicino-Roma Termini cu trenul, Leonardo Express, cam 30 minute (15 euro/adult) sau autobuz (4 euro/adult). Trenul este unul direct, fără oprire. Din Roma Termini schimbaţi alt tren către Civitavecchia (5euro/adult).

Din gara Civitavecchia mergeţi spre Shuttle Bus (acesta este gratuit) care vă va duce la navă. Drumul până la Shuttle Buss nu e lung, cam 10-15 minute de mers pe jos (când ieşiţi din gară faceţi dreapta). Cu taxiul până la Shuttle Bus am auzit de la un grup de nemţi că este 10 euro.

De cazare noi nu am avut nevoie deoarece am profitat de ocazie să ne vizităm nişte prieteni din Roma.

Eu una nu aş recomanda să mergeţi pe jos în Barcelona sau Marsilia. Distanţele sunt considerabile, mai ales pentru Marsilia şi nu aveţi ce vedea pe drum.

Pentru Barcelona autobuzul turistic costă 26euro/adult/zi şi are 3 linii care se intersectează la un moment dat între ele. Puteţi schimba oricând liniile cu acelaşi bilet. Autobuzele au o frecvenţă de 5-10 minute. Noi nu am avut timp decât pentru Sagrada unde am stat 1 oră jum. la coadă şi pentru Parcul Guell (în parc intrarea este gratuită). Parcul se află la o distanţă de 10-15 minute de mers pe jos din staţia de autobuz, lucru deloc de neglijat mai ales că drumul urcă.

După ce am vizitat parcul am vrut să luăm din nou autobuzul până la punctul de întânire cu Shuttle Bus dar pentru că şoferul ne-a zis că durează 2 ore ne-am îndreptat către staţia de metro, deci, aşa cum s-a mai spus, timpul este limitat, distanţele mari şi trebuie să calculaţi foarte bine, mai ales pentru acest oraş, care, personal, mi s-a părut cel mai minunat dintre toate.

În Genova nu există Shuttle Bus. Există doar acele autocare turistice, iar biletele pentru ele pot fi cumpărate de la punctul de informare turistică ce se află situat la ieşirea din port. Tot de acolo noi ne-am cumpărat biletele pentru Aquarium (am uitat cât costă dar pe situl lor scrie 19 euro/adult). Dacă nu vreţi să faceţi turul oraşului puteţi merge pe jos până la Aquarium. E un drum plăcut cam de 15-20 minute.

În Valencia există de asemenea un autobuz turistic dar cel mai bine e să alegeţi să vă plimbaţi pe cont propriu. E mai plăcut iar distanţele nu sunt mari.

Incluse în pachet sunt: mic dejun, prânz, cină, toate doar la restaurantul unde ai fost repartizat sau la bufetul de pe puntea 14. Restaurantul repartizat este cel afişat pe cardul de acces. Tot acolo e trecut şi locul la cină, deoarece aceasta se desfăşoară pe 2 serii. Noi am fost in prima tură, de la ora 19.00.

La micul dejun, cafeaua (cea fiartă, nu expresso , ceaiul, laptele, sucul, apa sunt gratuite. Dacă doriţi altceva, plătiţi.

La prânz şi cină doar mâncarea este inclusă în bilet. Băuturile alcoolice sau nonalcoolice se plătesc. La orice băutură achitată se adaugă 15% bacşiş. Un expresso scurt costă aproape 2 euro, apa îmbuteliată puţin peste 2 euro, berea draft sau la sticlă pornea de la 4.5 euro, vinul, de la 4,5 euro/pahar, cocktail-uri, de la 5 euro.

La bufet există câteva dozatoare gratuite de ceai, cafea, apă.

În cameră aveţi un minibar care conţine o apă minerala, o apă plată, căteva sucuri, bere şi sticluţe mici de whiskey, toate contracost. Ele sunt înlocuite în funcţie de consumul lor prin completarea unui formular dat de cel care îngrijeşte de cameră. Tot el aduce în fiecare seară programul zilnic pentru ziua următoare. Acolo sunt informaţii despre ora de ajungere în următorul port, ora de debarcare, ora pentru ultima îmbarcare şi cea de plecare (cel mai mult am stat jumătate de oră peste ora de plecare pentru a aştepta un grup întârziat.), orarul de mese şi ţinuta pentru cină (gală, informal sau casual). Din căte am observat nu s-a ţinut cont de dress code, cei mai mulţi fiind îmbrăcaţi casual. Să aveţi în bagaj o pereche de pantaloni lungi şi o cămaşă.

Televizorul din cameră recepţionează câteva posturi tv. gratuite dar are şi o serie de filme contracost aşa că citiţi cu atenţie mesajele afişate. Un film costă 7 euro.

Pentru tot ce plătiţi folosiţi cardul de acces pe care îl încărcaţi cu ce sumă doriţi la îmbarcare. De asemenea puteţi achita şi cu un card personal pe care îl înregistraţi la îmbarcare. Dacă aţi consumat banii de pe card îl puteţi reîncărca oricând la recepţia situată pe puntea 5. Noi am rămas după câteva zile fără bani pe el dar nu au fost probleme să putem face în continuare plăţi cu el. La debarcare la fel veţi merge la recepţie şi veţi închide cardul. Dacă sunteţi pe minus achitaţi diferenţa iar dacă mai aveţi bani pe el aceştia vi se se restitui. Pentru a şti cum staţi cu soldul, undeva la jumătatea sejurului veţi primiun extras de cont unde veţi vedea ce cheltuieli aţi făcut+ cei 7 euro/adult opriţi pentru fiecare noapte din sejur.

Spectacolele sunt gratuite şi sunt împărţite tot pe 2 serii. Cei care servesc prima masă merg la specatolul de la ora 22.00 iar cei care servesc a doua masă au spectacolul la ora 19.00. Noi nu am mers pentru că la acea oră culcam copilul, aşa că nu ştiu nimic despre ele.

Piscina, jacuzzi sunt de asemenea gratuite.

Seara există şi un club unde se organizează diferite petreceri tematice şi concursuri pentru turişti.

La debarcare bagajele mari sunt scoase pe hol seara, iar camera se aliberează la ora 8.00 dimineaţa. Croaziera se finalizează cu micul dejun. Debarcarea se face în funcţie de culoarea etichetei de pe bagaje.

Sper că am reuşit să vă fiu de ajutor.

bogdan 75 [27.06.13 13:40:32] »

@clr: Da, multumesc mult de tot.

adri-nico, Andrei.G, bogdan 75, clr*
    Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Splendida: