ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
MAY-2013

O alta experienta de 1Mai si Paste in Bulgaria

Anul acesta am decis ca in perioada 1 Mai- Paste sa petrecem un mic sejur la acest hotel in urma documentarilor facute cu ceva timp inainte pe saturile de specialitate, comentari bune in general, hotel asezat chiar pe plaja.

Am achizitionat sejurul din timp de la Targul de turism la un pret destul de bun si de 1 Mai gata de plecare spre Obzor pe dumrul bine cunoscut Bucuresti-Ruse-Varna-Obzor aproximativ 231 Km si achizitionarea vinietei si achitarea taxei de pod.

Drumul destul de bun se mai repara pe ici pe colo ca si pe la noi, nu am intalnit decat o singura masina de politie care nu avea nici o treaba se odihnea la umbra, drumul a fost parcurs in aproximativ 3 ore incluse si cateva opriri, binenteles fara a respecta in totalitate regimul de viteza.

Am ajuns la hotel la ora 12; 00, am parcat masina in fata intrarii in hotel, am luat bagajele din masina si direct la receptie unde aici incep micile neplaceri, doua receptionere trebuia sa faca fata la multimea de lume aflata la receptie pentru a se caza.

Dupa asteptare de circa 15 minute primesc cardul pentru intrarea in camera si cardul pentru prosoape necesare la piscina, camera la ultimul etaj cu vedere laterala spre mare si cu vedere frontala la stadionul de fotbal a orasului Obzor, aflat la mica distanta de hotel circa 15-20 metri, nemultumit de privelistea din balconul acestei camere am coborat la receptie sa-i explic domnisoarei ca am rezervat o camera cu vedere frontala spre mare si ca a fost creeata o confuzie, receptionera destul de suparata a spus ca nu este o confuzie si ca asta este camera pe care o primesc, am rugat sa discut cu menegerul hotelului pentru a rezolva aceasta situatie si in cazul in care nu se mai poate schimba camera renunt la cazarea in acest hotel.

Dupa inca 25 min de asteptare domnisoara receptionera ma anunta ca a discutat aceasta nemultumire personal cu menegerul hotelului (cu toate ca eu am cerut sa discut personal) si a reusit sa inlocuiasca camera in care voi fi cazat conform cerintelor mele.

In sfarsit am ajuns in camera, de data asta sunt multumit, asa cum am rezervat si eu cu vedere frontala spre mare, o camera mare cu balcon, baia spatioasa, prosoape curate, gel, sampon, telefon de servici, in camera curat, totul OK, nu am ce sa reprosez.

Restaurantul este incapator dar despre mancare nu am fost multumit, zilnic doua feluri de ciorba care se repetau, unele dintre produsele care se gaseau la micul dejun cu siguranta se regaseau si la masa de pranz, seara la cina la fel, mancarea nu a fost diversificata deloc ca sa nu mai spun ca de paste nu au fost in stare sa ofere decat ceva coaste de miel la gratar, nici un ou si nici cozonac dar au avut grija sa ne ofere cate o lumanare de fiecare de gen ceva o scobitoare putin mai lunga pe care o oferea un ospatar la intrarea in restaurant, nu am refuzat-o dar am avut grija sa o las pe masa unde am servit cina.

La barul de la piscina se schimba treaba, (o singura piscina exterioara destul de incapatoare si o piscina interioara destul de mica) ospatari de nota 10 super atenti si serviabili, jos palaria cum se spune, nimic de reprosat, bravo lor!

Despre plaja pot spune ca este destul de mare si destul de lata, sezlongurile gratis si la piscina si la mare, nisipul destul de bun dar multa mizerie pe plaja dar vina cu siguranta apatine turistilor si mai putin a celor care intretin plaja, intrarea in mare destul de abrupta.

Divertisment din punctul meu de vedere cu indulgenta sa spunem nota 5 si asta pentru ca in seara de paste a fost invitat un grup de dansatori care a mai dezmortit putin asistenta, nici programul pentru copii nu dura mai mult de 25 minute.

Parcarea acestui hotel este gratuita si foarte mica fata de numarul de camere disponibile a hotelului, merge dupa premiza primul venit primul servit, restul se descurca fiecare cum poate.

In gereral un hotel multumitor poate daca ar avea mai multa grija din privinta mancarii si echipa de divertisment mai activa cred ca multe persoane ar fi incantate de aceasta locatie.

Recomand acest hotel familiilor cu copii deoarece la orele 12 luminile la hotel se sting, barul se inchide si apa de baut o gasiti doar la receptie, nu va bazati pe minibarul din camera pentru ca este gol, chiar daca acest hotel este in rand cu vecinul Hotel Club Miramar diferentele se pot observa cu usurinta.

Trimis de yuly68 in 25.06.13 12:08:46
Validat / Publicat: 25.06.13 13:15:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Activitati pe mare

dpavel
[27.06.13 15:07:57]

Distanta de la Bucuresti la Obzor este de ~330 km. si ma indoiesc sa-i faci in 3 ore, incluzand si popasuri.

yuly68AUTOR REVIEW
[27.06.13 15:19:45]

@dpavel: Am gresit numarul de Km pana la Obzor, nu este primul drum pana la aceasta destinatie, dar ca timp nu am gresit absolut deloc.

dpavel, yuly68
Alte impresii din această RUBRICĂAlua Helios Bay Hotel (ex Riu Helios Bay) :