ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2013
ÎNSCRIS: 24.06.13
JUN-2013

Un concediu reusit

Salutare, este primul meu review, dar voi incerca sa descriu cat mai bine posibil experienta mea.

Am prins o oferta last minute pentru perioada 14.06-20.06 la acest hotel, in regim UAI si revin cu impresiile.

Cazarea: am ajuns la ora 12.30, ne-a intampinat o doamna care ne-a explicat in romana ca momentan nu este gata camera noastra si trebuie sa asteptam, un tip de la receptie si-a cerut scuze ca nu are camera de vreo 5 ori. Am lasat bagajele intr-o camera speciala si am mers la plimbare. Am revenit peste o ora si ne-au dat cheile, urmand sa primim bratarele dupa instructajul de la 14.30; camera era la etajul 6, din aripa opusa restaurantului, foarte spatioasa, curata si aerisita, cu un balcon generos; la 14.30 am primit bratarele si ni s-a spus programul hotelului, precum si ce intra in UAI. Personalul foarte amabil si receptiv.

Drumul catre mare: desi marea se vede de la balcon si pare aproape, accesul dinspre hotel se poate face doar pe o traiectorie ocolitoare cu iesire fie inspre centrul statiunii, fie catre extrema sudica. Drumul pe jos dureaza 10-15 minute si trece pe langa alte hotele si diverse tarabe.

Masa: restaurantul ofera o varietate suficienta de mancare si un program generos (mesele principale dureaza 3 ore, iar intre ele sunt diverse gustari). Noi am gasit mereu ce sa mancam si am ramas foarte multumiti de calitatea mancarii (legume si fructe proaspete, salate, cateva tipuri de carne, peste, diverse branzeturi, dulciuri, etc; felurile principale se schimbau usor zilnic). In orele de varf restaurantul se aglomereaza, dar daca stii sa le eviti vei gasi mereu o masa mai retrasa pentru a evita zgomotul excesiv. Se gasesc si mese afara. Singurul lucru care nu ne-a placut au fost ciorbele, deloc pe placul nostru (prea condimentate). Sucurile si cafeaua la aparat - acceptabile. Berea draft foarte light, pe cand taria si coctailurile foarte ok.

Camera: foarte curata si spatioasa, aer conditionat, un tv inutil, paturile sunt ok si mai ai si o canapea extensibila, frigiderul cam galagios, la balcon o masuta de plastic si 2 scaune, la baie ai uscator de par. Ce ne-a lipsit - sampon (era doar sapun lichid) si papuci de camera - ne asteptam sa le gasim la 4*, dar nu e ceva critic. Curatenia se face zilnic dimineata, prosoapele si asternuturile se schimba regulat. A fost liniste si nu ne-a deranjat nimic. Ai si un safe, dar pentru a beneficia de cheie se achita 5 leva pe zi.

Facilitati: Hotelul are o piscina externa pentru adulti, cu adancime variata 0.6-1.6m, una pentru copii cu tobogane si una interna. Sezlonguri si umbrelute langa piscine, mai mereu suficiente. Apa foarte curata, de fapt ca si toata zona din jurul hotelului. WiFi e gratuit, semnal doar la parter si langa piscina/restaurant. Program de animatie foarte reusit (la ore fixe se practica gimnastica, gimnastica in apa, volei, fotbal de plaja, polo in apa, diverse joculete pentru cei mici; seara disco pentru copii urmat de un program de 2 ore pentru toata lumea - concursuri si muzica; animatorii foarte tineri si de treaba, vorbesc un pic din toate limbile - engleza, rusa, romana, germana). Desi nu am venit cu masina, totusi am vazut ca e o problema cu locurile de parcare langa hotel, total insuficiente fata de numarul de camere, cam toate hotelele din zona fiind in aceeasi situatie. Mai era o sala de fitness si tenis de masa, o zona wellness cu ceva preturi piperate si o zona pentru copii mici. In prima zi am avut parte de vreme mohorata, dar am avut ce sa facem in hotel (partea de animatie s-a mutat in sala interna).

Turisti: foarte multi rusi si romani, de regula cupluri cu sau fara copii; gasti tinere de nemti;

Per ansamblu ne-a placut mult, atat hotelul cat si statiunea. Recomand cu caldura.

Puncte forte:

- distanta fata de mare

- parcare

Trimis de benea in 24.06.13 16:08:08
Validat / Publicat: 24.06.13 17:15:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Alte statiuni (Sunny Beach, Balchik, Nessebar).

VIZUALIZĂRI: 2753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balcon, etajul 6

• Alte impresii din această RUBRICĂAtlas Hotel: