ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2013
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUN-2013

Hotel Turunc, o experienta impresionanta

Experienta mea in ceea ce priveste vacanta despre care urmeaza sa va relatez este recenta, noi intorcandu-ne in tara acum 2 zile.

Am plecat din Bucuresti sambata 08.06 in jurul orei 4 dimineata prin Bulgaria pe ruta Ruse - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Elsovo - Lehovo - Hamzabeyli. La ora 10.30 eram in vama (de mentionat ca ne-au controlat ceva mai mult decat de obicei - probabil exista o legatura cu ceea ce se intampla in Istanbul). In Turcia am mers pe ruta Edirne - Canakkale (trecere cu ferry 29 lire) - oprire intermediara Kucukkuyu (Yesilda Tatil Koyu).

Urmatoarele 6 zile le-am petrecut la Hotel Venosa - Didim (impresiile de pe site ale celor ce au fost la acest hotel sunt reale asa ca nu voi mai veni cu alte completari).

Incepand de anul acesta pentru trecerea pe autostrada (noi am mers portiunea de dupa Izmir) trebuie o faimoasa vigneta ce se lipeste in geam HGS care se cumpara doar de la niste Poste/Banci Ptt. Noi am tot cautat prin vreo 3 locuri dar nu aveau, asa ca am mers fara si nu am avut probleme.

Drumul dintre Hotel Venosa si Otel Turunc l-am parcurs in aprox. 4 ore (ultima parte a drumului este prin munti cu o panorama ce greu poate fi descrisa in cuvinte). La Turunc am avut achitata o camera standard, dar contra unei sticle de vin data la receptie am primit o camera imensa cu scara interioara in corpul 4 (in total sunt 5 corpuri): la parter era o baie, pat single, canapea extensibila de 2 persoane, balcon, TV, aer conditionat, minibar reumplut zilnic cu apa plata si minerala, seif gratuit; la etaj: baie, pat matrimonial, canapea extensibila, balcon, LCD, aer conditionat, minibar reumplut zilnic cu apa plata si minerala.

Hotelul are 1 piscina langa restaurantul principal, o piscina langa snake bar, piscina de copii, aqua park cu multe topogane pentru copii si adulti care functiona cu un anumit program, centru spa: un superb jacuzzi cu apa calda (era gratuit intre orele 8-13), hamam, sauna, baie aburi si multe sezlonguri la mare cu umbrelute. Hotelul are si un tunel, prin care daca treceai puteai admira in apa tot felul de specii de pesti.

Masa: dimineata am avut fresh de portocale si felurile obisnuite: oua, lapte, cereale, clatite...

La ora 12 se pregateau gozleme cu diferite umpluturi langa snake bar.

Pranz: in restaurantul principal nu era asa variata mancarea asa ca pranzul il luam la snake bar: pizza, hamburgeri, un desert f. bun ca un gofre cu inghetata si fructe. Intre 2-4 era inghetata cu care puteai sa te servesti singur de la aparat.

Cina: pui, peste (am prins si o sera festiva pescareasca cu tot felul de specilitati)... De remarcat varietatea de prajituri care erau si extraordinar de bune.

Cu apa, suc (nu de cea mai buna calitate), cafea, ceai te puteai servi singur la toate barurile. Cola, sucurile la cutie, vin, bere... se serveau de catre ospatari.

Animatia: cea mai buna si mai antrenanta dintre toate locurile in care am fost, spectacolele seara au fost exceptionale desi au fost facute doar de echipa de animatori.

Daca ajungeti in acest loc nu ratati plimbarile cu taxi-boat la Marmaris (37,5 lire dus-intors 2 adulti si 1 copil) si in satul Turunc care este la 5-7 minute de hotel.

La intoarcere ne-am oprit o noapte la Eceabat Hotel Crowded House (39 eur cu parcare si mic dejun camera tripla), camera nu f. mare dar f. curata.

Trimis de ana anghel in 23.06.13 21:08:59
Validat / Publicat: 24.06.13 07:12:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cornelia Diamond, Hotel Baron-Istanbul, Hotel Sealight, Hotel Venosa, Hotel Papillon Belvil, Hotel Erboy - Istanbul

VIZUALIZĂRI: 4035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana anghel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 vedere din balcon

eug
    [24.06.13 09:49:17]

eu vazusem turunc anul trecut si am fost impresionat de zona si de linistea de acolo

din pacate am ratat rezervarea pe holets4u in aprilie, undeva pe la pretul dat de tine

era una din optiunile mele pentru aceasta vacanta

poate la anul

poti sa-mi spui pe privat unde ai rezervat?!

Eugenia55* †
    [24.06.13 11:37:14]

"In concluzie a fost o experienta superba intr-un loc de care nu stiu f. multi romani din pacate (majoritatea turistilor erau polonezi, turci, englezi...) "

Uneori iti doresti sa nu prea intalnesti compatrioti, mai ales grupuri galagioase...

Mi-a placut pretul, v-a dat cu virgula!

eug, Eugenia55*
    Alte impresii din această RUBRICĂTurunc Resort: