ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2013
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 21.06.13
AUG-2012

Un concediu de vis!

Dupa un an reusesc sa fac si eu review-ul vacantei noastre.

Dupa un drum lung si obositor de 14 ore cu autocarul ne-am imbarcat in sfarsit pe ferry, intr-o dimineata racoroasa... dar care se anunta a fi foarte promitatoare. Tin sa precizez ca a fost prima mea vacanta in afara tarii, si am ales aceasta destinatie datorita comentariilor utilizatorilor acestui site.

Deci sa incepem...

Calatoria cu ferry a durat aprox 30 de minute dar senzatia de acolo nu poate fi descrisa in cuvinte... marea albastra... cerul senin... pescarusii ne mancau din palme la propriu... iar in fata se intrezarea impunatoare insula de smarald.

Dupa ce ne-am cazat, am lasat bagajele si fuguta sa cautam o plaja... chiar daca eram franti de obositi. Cu toate ca vila nu era atat de aproape de plaja cum ni se spusese, nu a mai contat, pt ca cele aprox 10 min de mers pana la plaja trec intr-o secunda admirand peisajul mirific. Tin sa precizez ca Thassos nu este o destinatie pt iubitorii de lux si opulenta ci pt cei care cauta un colt de natura pentru a se relaxa... fiind perfect in acelasi timp si pt drumetii.

Insula are aprox 100 de km, iar noi stand in Limenas am avut 2 plaje micute dar cochete. La o consumatie de 3 euro de la bar primeai gratis 2 sezlonguri si o umbrela. Noi nu am luat de la agentia de turism decat o excursie... si anume aceea la plaja de marmura pt ca ni s-a spus ca nu putem ajunge acolo decat cu vaporul. A fost o minciuna pt ca la intoarcere eu si prietenul meu ne-am intors pe jos 8 Km pe un drum de piatra bun, pe care se poate merge si cu masina, pt ca acea calatorie cu vaporul a fost pot spune "urata" pt cineva care are rau de mare :). In fine... pot sa va spun ca Marble beach sau Saliara beach e ceva minuntat, cred k poti vedea asa ceva doar o data in viata. Plaja e formata doar din pietricele rotunde de marmura perfect albe, care intra in apa... aceasta capatand o culoare superba; exotica. Merita drumul pana acolo indiferent cu ce ati merge.

Intr-o alta zi am inchiriat o masina si am facut turul insulei. Am cam vizitat tot ce era mai important, din pacate tot inafara de giola unde nu am mai ajuns. Am vazut golden beach care mie sincer nu mi s-a parut extraordinara, si prin urmare nici nu am poposit prea mult acolo, aliki beach unde apa are o culoare foarte frumoasa, paradise beach unde nisipul e auriu si extraordinar de fin iar apa e cu valuri si mergi destul de mult pana sa se adanceasca. Aceasta a fost dupa marble beach, cea mai frumoasa. Tin sa precizez ca peste tot apa e foarte curata si limpede.

Am mai fost in satul de munte panagia unde casele sunt cu acoperisurile din piatra, am vazut maslini, rodii, am ajuns in potos si limenaria-2 statiuni frumoase dar parca prea aglomerate si ingramadite pt gustul nostru. Am vazut si multe alte plaje dar carora nu le mai stiu denumirea dupa atata timp. Am fost la manastirea arhanghelilor Mihail si Gavril, o manastire situata pe munte, o manastire cu o arhitectura superba si cu un peisaj si mai superb (aici e tinut intr-o racla, o parte din cuiul din mana stanga al lui IIsus). Oriunde mergi pe insula asta e superb, e totul de vis... iar oameni asa de primitori nu am intalnit nicaieri.

Tot aici am fost ceruta si in casatorie... un moment ca in filme...

Ultimele zile le-am petrecut la plaja si seara pe la terase, taverne, am fost pe munte la vechiul teatru iar de acolo au urcat mai sus vreo jumatate de ora si am ajuns sa vedem tot orasul de sus... o imagine superaba dar pt care va recomand adidasi, multa apa, haine comode si sa nu plecati seara... pt ca sunt foarte multe scari de urcat pana sus, dar imaginea merita tot efortul.

Preturile sunt bune in toata insula... tinand cont ca 2 persoane am cheltuit 800 de euro transport, cazare, mancare si micile nostre placeri.

Recomand tuturor sa viziteze Thassosul pt ca merita din plin.

Trimis de nicoleta.b in 21.06.13 21:20:19
Validat / Publicat: 21.06.13 22:39:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoleta.b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.06.13 21:36:49]

@nicoleta.b: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poate, cînd găseşti puţin timp, scrii un review şi despre vila din Limenas.

adrianaglogo
[22.06.13 00:27:07]

Felicitari pentru vacanta dar mai ales pt cererea in casatorie!

Probabil urmeaza nunta si apoi luna de miere, sau macar o saptamana intr-un loc superb. De ce nu tot Grecia!

Casa de piatra, sa fiti santosi si fericiti.

adrianaglogo
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: