ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2013
ÎNSCRIS: 03.09.10
JUN-2013

Recomand cu mare caldura

Impreuna cu sotia mea am facut parte dintr-un grup de 8 persoane care au facut rezervare tocmai din luna ianuarie pentru Hotelul Marada din Nisipurile de Aur. Cu aproximativ o saptamana de inceperea concediului, am fost contactati de reprezentanta agentiei de turism care ne-a comunicat faptul ca hotelul Madara a facut overbooking, motiv pentru care ne-a oferit cazare in aceleasi conditii la hotelul Grifid Metropol, iar noi am acceptat la unison.

Va spun sincer ca am avut destule emotii despre acest hotel, fiind redeschis de 1 iunie 2013, iar review-urile sale lipseau cu desavarsire, dar considerand ca face parte din lantul Grifid, ne-am incercat sansa si am facut cea mai buna alegere. Mai jos va voi prezenta intr-un mod destul de subiectiv partile bune si cele rele ale acestui hotel:

- Partile rele: Va spun sincer ca nu am absolut nici un motiv sa ma plang despre acest hotel, absolut toate aspectele ne-au incantat.

-Partile normale, situatii care sunt de inteles si trebuiesc tratate ca atare:

1. Parcarea: In fata hotelului se afla un trotuar cu latimea de aproximativ 3 metri latime, unde incapeau pe lungime circa 5-6 autovehicule, iar persoana responsabila cu parcarea ne indica sa tragem masinile in zona respectiva, costul fiind de 20 de leva pe zi. Noi am descarcat bagajele si am parcat autoturismele in parcarea hotelului Lilia, din imediata apropriere, costul fiind de 10 leva pe zi.

2. Lipsa sezlong-urilor si a umbrelelor de pe plaja: Desi hotelul se afla amplasat pe primul rand al imobilelor fata de plaja, iar la circa 20 de metri de intrarea in hotel se afla plaja privata a hotelurilor din lantul Grifid, nu ne-a fost permis sa folosim aceste facilitati pe motiv ca doar hotelurile Bolero, Vistamar si Arabella (toate din lantul Grifid) au acces acolo. Avand in vedere aceste considerente, am folosit plaja free din dreptul hotelului, fiind foarte curata si ingrijita.

-Partile bune:

1. Cladirea si conditiile hotelului. Totul era absolut nou, mobilierul, televizorul Samsung LED cu diagonala de 81, lenjeriile, elementele de toaleta, sezlong-urile, chiar si paharele/farfuriile/vesela era in stare noua. Interiorul mirosea a vopsea lavabila iar curatenia era impecabila.

2. Piscina. La primul etaj al imobilului, in dreptul plajei se afla piscina avand aprox. 7x4 metri, cu adancimea de 1.40, langa care se aflau circa 30-35 de sezlong-uri. Mentionez ca in zona respectiva functiona un bar unde puteai consuma o gama larga de bauturi alcoolice si non-alcoolice precum si "dispeceratul" de prosoape de plaja ce le primeai contra unui card primit cu ocazia cazarii in acest hotel.

-Parti foarte bune, situatii care ne-au impresionat profund si care ne-au determinat sa le subliniem in mod special:

1. Angajatii acestui hotel. In nici un hotel din Bulgaria nu am intalnit o asemenea atitudine fata de turisti, absolut toti angajatii acestui hotel ne zambeau de fiecare data cand ne intalneam, ne intrebau daca avem nevoie de ceva si efectiv ne-au incantat prin buna-vointa si profesionalismul pe care l-au aratat.

2. Mancarea, o prezentare mai ampla. Acest hotel oferea regimul de masa All Inclusive Premium dar diferea de ceea ce eram noi obisnuiti in sensul ca efectiv te asezai la masa iar chelnerii iti prezentau meniul zilei respective, diferit de fiecare data, din care puteai alege aprox. 8 feluri de macare (Starter, aperitiv, salata, supa/ciorba, paste, main course, cheese/antreu si desert), cate doua variante pentru fiecare fel iar in circa 10 minute erai servit treptat cu alegerea facuta. Doresc sa precizez faptul ca din meniul zilei era compus din alimente de cea mai ridicata calitate (somon, pastrav, pisica de mare, ceafa de porc, coaste de porc, zuchinni, risotto, fructe de mare, calamar...) ce erau service pe un plating absolut exceptional, cu sosuri de o varietate incredibila (pesto, sampanie, vin rosu-alb, alune ,,mascarponne...), gustul fiind magnific. Consider ca indiferent cat de pretentios poti fi, chit ca esti raw-vegan, tot puteai gasi ceva foarte gustos cu care sa te saturi.

Singura diferenta era la micul-dejun, unde era un separeu cu mancare gen buffet suedez, de unde puteai servi mezeluri, branzeturi, salate, cereale, dulceata-nutella iar cand te asezai la masa, un chelner iti prezenta meniul de unde puteai alege English Breakfast (oua ochi, bacon, paine prajita, carnati, ...), French Breakfast (croissant cu ciocolata sau unt), omlete, clatite, waffles..., toate fiind delicioase la gust.

Tin sa precizez faptul ca hotelul era prevazut cu 3 astfel de restaurante, fiecare cu meniul separat, respectiv Restaurantul principal, Restaurantul Italian si Restaurantul Fusion, cel din urma fiind inca inchis.

- Bauturile. Intrucat am fost la mai multe hoteluri din Bulgaria, eram obisnuit cu gustul bauturilor alcoolice lungite cu apa, fapt ce nu s-a intamplat si la acest hotel. Absolut toate bauturile (incusivl cocktail-urile) au fost de o calitate foarte ridicata iar whisky-ul era marca Jim Beam.

Tin sa precizez faptul ca fiecare camera avea un frigider in care am gasit o sticla de 1 litru de apa plata, doua sticle de suc (portocale si cola) si doua doze de bere, care erau schimbate zilnic.

In mare consider ca am acoperit toate aspectele care ne-au incantat la acest hotel, de care ne-am despartit cu o mare nostalgie si va recomandam cu caldura un sejur aici.

Indic faptul ca in lateralul hotelului se afla un teren viran ce ii apartine, de aprox. 20x30 metri, la circa 20 memtri de plaja, despre care managerul ne-a indicat zona respectiva ca fiind locul unde in viitorul foarte apropiat va construi o piscina demna de lantul Grifid.

Trimis de pavel1987 in 21.06.13 19:43:03
Validat / Publicat: 21.06.13 21:15:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pavel1987); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Ramon
    [22.06.13 18:45:37]

550 lei sau Euro?

[23.06.13 14:28:48]

@Ramon: A costat 550 de lei, noi am achitat initial aceasta suma pentru un sejur la hotelul Madara dar intrucat respectiva unitate a facut overbooking, am fost mutati la Grifid Metropol. Astfel, va puteti imagina multumirea noastra cand am vazut conditiile acestui hotel.

Ramon
    [23.06.13 16:17:41]

@pavel1987:

Da, ati iesit foarte bine, din cate am mai citit, la Madara nu a fost lumea prea multumita!

Multumesc pentru raspuns!

[23.06.13 16:21:32]

550 de persoana pe 7 nopti?

Andrei88
    [23.06.13 18:18:58]

@pavel1987: Salut! Am si eu bilet la acest hotel in luna iulie... spune-mi, te rog, mini-barul din camera este inclus in pret sau este contra-cost? Pe unele situri se spune ca este inclus in UAI pe altele ca este extra charge! Parcarea la Lilia ti-a fost indicata de cineva, sau ai gasit-o tu? Multumesc!

[23.06.13 20:53:23]

buna seara. apreciez articolul dvs, dar am o intrebare:

acest hotel are piscina exterioara? nu am inteles partea cu " etajul I". multumesc mult

[23.06.13 21:49:46]

@gicanu82 - Da, pretul achitat a fost de 550 de lei pentru o persoana7 nopti cu all inclusive dar pentru hotelul Madara, intrucat acestia au facut overbooking, noi fiind un grup de 8 persoane, au fost nevoiti sa ne mute la o alta unitate si astfel am fost cazati la hotelul Grifid Metropol.

@Andrei88 - Minibar cred ca totusi este cam mult spus, este efectiv un frigiderracitor de dimensiunile unui corp de bucatarie, in care am gasit cate o sticla de 1 litru de apa plata, doua sticle de 500 ml de suc (portocale si cola, dar de o calitate "bulgareasca"), precum si doua doze de bere bulgareasca. In fiecare zi, in jurul orei 09.00-10.00 un angajat al hotelului venea in camere facea replenishment. Nu am achitat nici un leu in plus pentru aceste bauturi desi zilnic berea si apa plata era consumata.

Privind parcarea, cu totii am considerat ca 10 eurozi este totusi prea scump si ne-am orientat catre hotelurile din imediata apropiere, unde am vazut locuri de parcare vacante, ne-am dus la fiecare receptie in parte si am gasit la Hotelul Lilia contra 10 leva pe zi.

@adriana34 - Ca sa va descriu geometria hotelului, va pot spune ca initial a fost in forma literei "L", cu baza spre malul marii, insa in urma renovarii acestuia, s-a daramat o jumatate din lungimea bazei. In zona respectiva urmeaza sa fie construita o piscina exterioara, cel putin acesta a fost raspunsul managerului.

Cladirea dispune de 12 etaje, ultimul fiind in renovare, iar la capatul dinspre mare al primului etaj, cu o vedere superba, se alfa pe o suprafata de aprox. 35x25m, un loc de relaxare ce include un bar, circa 30-35 de sezlonguri si umbrele si piscina cu dimensiuni de aprox. 7x4m. Aceasta zona se afla amplasata exact deasupra restaurantului principal precum si al lobby bar-ului si in imediata apropiere a restaurantului italian (aflat tot la acel etaj). As preciza aici ca in imediata apropiere a piscinei exista si o scara circulara ce poate fi folosita ca sa ajungi imediat la restaurantul principal sau la lobby-bar, in eventualitatea in care pool-bar-ul nu te multumea cu bauturile oferite, nu a fost cazul nostru.

[23.06.13 22:15:05]

@pavel1987: multumesc mult pavel. noi vrem sa ajungem la acest hotel la sf lui august, dar ma gandesc cu groaza daca tot hotelul o sa fie plin cum o sa facem toti plaja la piscina?

multumesc inca o data

[23.06.13 22:20:19]

@adriana34: tot la sf. lui august o sa mergem si noi dar inca nu am luat. ai gasit vreo oferta buna? (daca da poti sa-mi zici pe PM)

mersi

[23.06.13 22:32:58]

@gicanu82: cea mai buna oferta in acest moment este la acst hotel. nici noi nu am cumparat inca. depinde si ce cauti...

[23.06.13 22:35:08]

vroiam sa zic daca ai gasit vreun pret bun la vreo agentie pt. acest hotel. eu cel mai ieftin am gasit cuu 44 euro dupa 23 august

[23.06.13 22:37:49]

@gicanu82: noi am gasit cu 43 euro. si noi o sa venim pe data de 1-2 septembrie. poate ne vedem acolo.

[23.06.13 23:02:50]

poti sa-mi dai un mesaj privat cu numele agentiei?

multumesc!

[23.06.13 23:15:24]

@gicanu82: am trimis mes

[23.06.13 23:20:27]

MULTUMESC!

Andrei88
    [24.06.13 13:42:59]

@pavel1987: Multumesc pentru info...

[25.06.13 17:23:00]

Am fost azi sa platesc si se pare ca se plateste si pt. copil 70% din pretul adultului.

MARE dezamagire

Dragoș_MD
    [25.06.13 22:43:09]

@gicanu82: la hotelurile Grifid, copiii au gratuitate doar până la împlinirea vârstei de 12 ani (de fapt, cred că peste 75% dintre hoteluri au această limită de vârstă, altele 13, câteva 14; extrem de puține acceptă 2 copii dar în general în camere superioare, nu la DBL standard).

Dacă ai un copil mai mărișor... cam trebuie să te obișnuiești de-acum cu cheltuieli suplimentare...

[26.06.13 09:37:41]

@dragos--a 3-a persoana in camera, fie ea si 1 bebelus de 1 luna plateste 70% din pretul unui adult. deci nu conteaza daca a 3-a pers are 1 luna sau 30 de ani

Arya
    [26.06.13 09:57:21]

@gicanu82

Intr-adevar acest hotel are o politica putin mai ciudata decat majoritatea in privinta copiilor. Si mie mi se pare ciudat sa teabuiasca sa platesti 70% din tariful de adult pentru un copil de pana la 12 ani.

Totusi aceasta plata suplimentara se aplica doar in situatia in care se doreste pat suplimentar pentru copil. Daca ai un copil mai micut si consideri ca puteti dormi toti trei in cele doua paturi existente este posibil sa nu platesti nimic in plus. Intreaba la agentie si acest aspect.

[26.06.13 10:04:26]

am intrebat direct la reservations@grifidhotels.com

bobchi
    [27.06.13 14:19:49]

Am si eu o intrebare: plaja free din fata hotelului, intarea in apa este lina sau mai abrupta?

ionyssa
    [28.06.13 02:18:26]

luc25
    [28.06.13 15:09:48]

Buna! Plaja hotelului are sezlonguri si umbrelute contra cost?

[28.06.13 17:59:35]

@luc25: hotelu nu are plaja lui, dar se poate sta contracost pe plaja grifid in imediata apropiere. am inteles ca se ofera un discount pt seslong si umbreluta.

bobchi
    [01.07.13 07:42:54]

Revin si eu cu intrebarea: la plaja free din fata hotelului, intarea in apa este lina sau mai abrupta?

[01.07.13 17:23:19]

@bobchi: As putea spune ca intrarea in apa este destul de abrupta, dupa aprox. 1 metru apa este pana la genunchi iar la circa 4-5 metri, iti ajunge la gat si creste in continuare.

Totusi ar trebui sa mentionez ca imediat la intrarea in apa se gaseste o mica denivelare de nisip, cu inaltimea de aprox. 40-50 cm, dupa care urmeaza inclinatia solului.

ANAconda
    [01.07.13 22:35:25]

@pavel1987: Iti multumim pentru detalii! Pe mine si pe logodnicul meu ne-a ajutat foarte mult articolul tau... ne-am hotarat sa ne petrecem sejurul 2 -7 august la acest hotel.

Ai cumva poze sa vedem, dupa renovarea din 2013, daca pozele de pe site ul lor sunt reale?

Ne au spus de la hotel ca nu au piscina interioara si ca logodnicul meu trebuie sa poarte pantaloni lungi la masa, presupun ca doar la cea de seara...

Multumesc!

[01.07.13 23:04:37]

@ANAconda: Da, din pacate la cina este necesara recuzita cu pantaloni lungi si Adidasi/pantofi/sandale.

Este singura masa la care prezenta garderoba era obligatorie.

Voi urca in cel mai scurt timp pozele de la sejurul nostru, problema fiind ca am fost un grup de 8 persoane iar fotografiile efectuate nu au fost impartasite de toata lumea.

Am verficat pozele postate pe Facebook de catre "Hotel Grifid Metropo" si pot certifica pentru autenticitatea acestora.

luc25
    [03.07.13 16:41:48]

Buna! as mai vrea sa intreb daca la banca sau casele de schimb, se pot schimba si ron sau numai euro in leva?

[10.07.13 00:01:09]

@luc25: inclusiv langa receptia hotelului se afla un exchange office dar totusi recomand o casa de schimb valutar din centrul statiunii, acolo am retinut ca era mai bun cursul de vanzare euro/leva sau lei/leva.

Totusi recomand atentie mare pentru a nu fi inselat privins cursurile valutare, am auzit intamplari cand la exteriorul aceastor case de schimb valutar era prezentat doar cursul de cumparare leva ca fiind cursul de vanzare iar dupa ce achitai banii, te trezeai ca primeai o suma mult mai mica, cursul efectiv de vanzare fiind injumatatit.

De asemenea, in imediata apropiere a hotelului Admiral se afla o sucursala Raiffaisen, avand un curs valutar apropiat de cele folosite de agentiile de exchange.

[12.07.13 01:18:26]

@adriana34: Buna seara, va rog sa ma scuzati ca va deranjez dar vreau si eu sa merg la Hotel Metropol in 1 septembrie si va rog frumos sa-mi trimite-ti si mie pe MP numele agentiei de la care ati cumparat dumneavoastra. Va multumesc frumos, astept raspuns urgent.

[12.07.13 01:23:32]

@gicanu82: Buna seara, va rog sa ma scuzati ca va deranjez dar vreau si eu sa merg la Hotel Metropol in 1 septembrie si va rog frumos sa-mi trimite-ti si mie pe MP numele agentiei de la care ati cumparat dumneavoastra. Va multumesc frumos, astept raspuns urgent.

[12.07.13 10:41:45]

@coco codruta: am trimis mesaj privat.

[12.07.13 10:54:41]

@adriana34: iti multumesc frumos adriana34, hotelul acesta mi-a placut mult de cand l-am vazut, eu fiind o turista veche in Grifid (am fost de 3 in Arabela si de 2 ori in Bolero),

in iunie cand am fost in Arabela m-au dus in vizita la Metropol si am stat cateva ore in Hotel Metropol, da despaseste toate asteptarile, este cel mai modern hotel al Grifidului, am postat si poze din el.

Am avut de a alege dintre el si Bolero pt septembrie, dar sotul meu e inebunit dupa Metropol.

Acum multumesc inca o data pt agentie eu l-am gasit la 55 de euro.

[12.07.13 11:06:13]

@coco codruta:

imi pare bine ca am putut sa te ajut.

sa avem o vacanta placuta si linistita la acest hotel si mult soaree.

o zii buna iti doresc

[12.07.13 20:18:32]

@adriana34: Stimata doamna v-am trimis mesaj pe privat, sper ca v-am ajutat.

[12.07.13 20:32:05]

@coco codruta: da, multumesc mult

[12.07.13 20:53:17]

@adriana34: Sper sa mai vorbim.

ChristuT
    [21.07.13 00:47:51]

Salutare,

Multumesc pavel1987. Ai facut o descriere impecabila. Am fost si eu si confirm. Am avut o surpriza foarte placuta si recomand din suflet.

Cred ca cei nemultumiti sunt obisnuiti cu acel bufet tip cantina, unde faci o piramida in farfurie si la intoarcerea din concediu te lauzi cu paguba pe care le-ai facut-o si cu cele X kilograme in plus.

razvand
    [26.07.13 22:24:22]

Am citit despre acest hotel pareri pro si contra.

Dvs. spuneti ca ati platit 500 lei pentru 7 nopti si ca ati fost multumit. La 500 de lei pentru 7 nopti si fara mancare ar fi fost perfect.

Insa eu am platit peste 8.000 de lei pentru 10 nopti (2 adulti cu 2 copii) pt hotelul Vistamar si tocmai am fost informat ca voi fi redirectionat la acest hotel din motive de overbooking.

Tinand seama de suma pe care am achitat-o credeti ca merita sa accept propunerea celor de la agentie?

Vinerea viitoare ar trebui sa plec la mare, prin urmare trebuie sa iau o decizie rapida si raspunsul Dvs. ma poate ajuta.

[27.07.13 09:06:48]

@razvand: @razvand: Sincer, mi se pare o situatie foarte, foarte delicata si care trebuie tratata cu mult tact, cel putin asa as face eu.

Facand un calcul asupra sumei pe care dumneavoastra ati platit-o, 8000/10 = 800 de leizi, 800/4=200 de leizi, desi suma finala nu este neaparat corecta, intrucat copiii beneficieaza de o reducere destul de considerabila, consider ca pentru acesta suma trebuie sa beneficiati de foarte multe avantaje si conditii.

Totusi, cel putin privind de la exterior, consider ca atat hotelurile Vistamar si Bolero, dar mai ales Arabella, sunt cu cel putin o clasa peste Metropol, avand in vedere dimensiunile, faptul pentru ca beneficieaza de plaja privata, unde se afla inclusiv un beach-bar, dar si datorita experientei acumulate in trecut privind cum ar trebuie sa functioneze un hotel pe litoral.

De asemenea, ma gandesc ca exista sanse considerabile ca ai dumneavoastra copii sa nu le placa mancarea oferita la Hotelul Metropol, fiind un regim de masa All Inclusive Premium, la care parca vad destui oameni maturi ca sunt nemultumiti de cantitateacalitatea portiilor oferite, iar unii copii sunt extrem de pretentiosi in acest sens, situatie in care tot sejurul dumneavoastra ar fi catastrofal.

Eu sincer va recomand sa incercati sa schimbati hotelurile, respectiv sa va transfere la Bolero (amplasat in spatele hotelului Vistamar, la aproximativ 30 de metri) sau Arabella (ce se afla pozitionat in centrul statiunii), intrucat consider ca sunt doua hoteluri cam la acelasi nivel cu Vistamar iar in eventualitatea in care nu reusiti acest lucru, v-as indica sa obtineti anumite facilitati de la hotelul Metropol, respectiv parcarea gratuita, cupoane la salonul de masaj, acces gratuit la plaja privata din cadrul lantului Griffid sau sa primiti o parte din suma achitata inapoi.

In eventualitatea in care nu reusiti acest lucru cu atentia de turism, eu personal as solicita restituirea sumei de bani pe care am achitat-o, intrucat a intervenit si schimbare a situatiei de fapt independenta si cu 8000 de lei as cauta o oferta last minute in locatii mult superioare, gen Turcia, Grecia, Croatia, ... sunt atat de multe.

Sper sa va ajute sfatul meu, dar totusi dumneavoastra ati achitat o suma foarte mare de bani si nu mi se pare normal ca sa fiti mutat la un hotel inferior fata de cel pe care dumneavoastra l-ati rezervat.

ANAconda
    [30.07.13 13:40:51]

@razvand: Si eu am bilete la acest hotel perioada 2-7 august (2 adulti) si am platit 2600 lei pentru 5 nopti, daca stateam 10 nopti ca dvs. pretul era dublu, repectiv 5200 lei. Presupun ca diferenta de 2800 lei este suma pentru 10 nopti a celor 2 copii.

Pretul este unul corect pentru aceasta perioada.

Pavel a platit atat de putin pentru ca a fost in alta perioada.

Am indraznir sa va las acest comentariu vis-a-vis de suma platita, dar este foarte posibil sa nu va placa acolo deoarece cei de la metropol au un al regim all inclusive care este agreat mai mult de adulti... nu exista foarte multe facilitati pentru copii...

Concediu frumos!

[30.07.13 15:25:46]

decat sa te duci la metropol mai bine iei banii inapoi si iei la astera hotel&spa. -ultra all inclusive. copii pana la 14 ani nu platesc, este pe plaja, au parcare si sezlonguri gratis, bauturi internationale.

pretul este intre 120 si 130 euro/CAMERA depinde de agentie. deci 10 nopti ar fi 1200 euro-aprox 54 mil

dune
    [11.08.13 13:58:59]

E 55-60 euro la Metropol, fata de anul trecut cand era cam 33, dar a devenit deja spectaculos.

Tre' sa ai un mare noroc sa dai 550 lei pe 7 zile in loc de 550E. Eu fiind cu un eco de anul trecut, poate daca eram sondat de opinie puteam spune unde e parcare ieftina de cca. 6 si chiar 4 leva/zi.

@bobchi: plaja free e la dreapta cum iesi din hotel, cam 100m, si e f. abrupta

@razvand: Bolero, apoi Arabella

Schimati banii, preferabil lei, la case de pe langa Admiral.

Super va iese cursul la bancomatul de acolo, dar minim 200Leva, majurul de la paza va casca ochii a stupoare, astia scot 20-3o leva. Mai e vis-a-vis un otp bank, e chiar pe plaja.

Multa bafta!

adriana34, ANAconda, Andrei88, ChristuT, coco codruta, dune, gicanu82, ionyssa, luc25, pavel1987, Ramon, razvand
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Metropol Hotel: