ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2009
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu super!

Salut tuturor,

am fost la Riu Evrika intre 17 si 24 august si m-am simtit excelent! Initial facusem rezervare pentru aceeasi perioada la Victoria Palace, dar noroc cu acest site ca am scapat de infernul care am inteles ca e acolo. Spre deosebire de "cosminp" eu nu am reusit sa fac aceasta schimbare de hotel decat platind un comision de 40 de euro (20 EUR/adult), cu toate ca tot cu AATRAVEL am fost...!?!?!? Dar ce mai conteaza! Totul a fost excelent!

Referitor la masa: nu-mi venea sa cred cand se schimba fata de masa la restaurant dupa fiecare turist, iar toate fetele de masa erau imaculate. Din pacate, seful de sala nu era suficient de exigent cu noi romanii: erau mese de 2, de 3, de 4 persoane, iar in spate chiar si mai mari. Ei bine, erau conationali care daca veneau la masa in numar de 3, nu se asezau la o masa de 3, ci la una de 2 persoane la care mai adaugau un scaun, blocand astfel un coridor. Iar daca erau 4 persoane, neaparat uneau 2 mese de doua persoane... No comment! La fel si cu tinuta in restaurant: era clar ca trebuie respectata o anumita tinuta (nu era voie in pantaloni scurti sau in maieu) dar ai nostri veneau direct din piscina... Dar nu as vrea sa insist asupra acestor lucruri. Mancarea a fost excelenta, pentru toate gusturile si in cantitati suficiente. Pentru seara speciala am ales restaurantul asiatic si nu am regretat, eu neavand ocazia decat o data pana atunci sa mananc specialitati de-ale lor. A fost super, mai ales ca totul se pregatea "la vedere".

Animatorii au fost de nota 20: am facut gimnastica in apa cu Sneji, volei cu Georgi, stretching, french balls... Stiau sa te angreneze in jocurile lor, stiau cum sa faca astfel incat sa te ridici de pe sezlong si sa li te alaturi, dar fara a te deranja. M-am imprietenit cu Sascha si cu Miro. Spectacolele organizate seara in amfiteatru au fost super! Iar cu copii s-au purtat super: am o fetita de 4 ani si jumatate, care a fost fascinata de ei. Este hotarata acum sa invete limba engleza pentru ca la anul, cand vom merge iarasi, sa se poata intelege cu ei.

Referitor la cazare: cu toate ca nu am platit pentru vedere la mare, am primit camera in corpul D cu balconul spre mare. Camera a fost mare, lenjerie impecabila (a fost schimbata la mijlocul sejurului) iar prosoapele au fost schimbate zilnic. Daca as avea ceva de comentat ar fi despre pardoseala de la dus: panta de scurgere nu era suficient de mare astfel incat apa sa se scurga in totalitate. Parcarea a fost gratis, multe masini fiind parcate sub copaci, pe spatiul verde. Am ramas surprins ca vad ca spatiul verde se prezinta impecabil, cu toate ca se parca pe el. In fiecare noapte porneau aspersoarele si gazonul era udat, iar fiecare palmier avea cate o lampa la baza care ii scotea foarte bine in relief frumusetea. Este OK si faptul ca aveau paza la fiecare intrare in hotel si chiar am vazut cand verificau existenta bratarii de plastic la cateva persoane.

Plaja: in general am mers dimineata la piscina si dupa-amiaza (de la 16:30) la mare. Intr-adevar, trebuia sa fii cel tarziu la 8:30 pe plaja pentru a prinde loc pe sezlong. Ar fi fost bine sa puna scrumiere pe masutele umbrelutelor, pentru ca am vazul destule mucuri de tigare in nisip. La piscina se gaseau locuri si la 10:30. In schimb la 16:30 daca mergeai la plaja gaseai locuri pe sezlong chiar in apropierea marii.

Servicii: toata lumea a foat cu zambetul pe buze, de la receptionere, pana la bucatarul sef. Fiecare avea in buzunar cateva bomboane pentru copii turistilor. Toata lumea te intreba daca totul este OK.

In concluzie: la anul voi face tot posibilul sa merg din nou acolo pentru ca m-am simtit foarte bine. Voi incerca sa pun aici si cateva fotografii.

Felicitari voua, celor care ati avut ideea de a crea si administra acest site si multumiri celor care posteaza impresii obiective, astfel incat oricine sa poata alege in cunostinta de cauza locul unde isi va petrece concediul!

Trimis de ticu in 02.09.09 23:52:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik, hotel Diamond

VIZUALIZĂRI: 2391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ticu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alinamitru
    [04.09.09 11:11:57]

AS DORI SA STIU DACA SEJLONGURILE DE PE PLAJA ERAU CONTRA COST. MULTUMESC ANTICIPAT

ticuAUTOR REVIEW
    [04.09.09 11:45:17]

totul e gratis: sezlongurile de la piscina, de pe plaja, prosoapele pentru sezlonguri, bauturile si cocktail-urile de la toate barurile (inclusiv la cel de pe plaja, piscina, etc). Daca mai sunt intrebari, raspund cu cea mai mare placere. Chiar si referitoare la cum se ajunge acolo!

vladina
    [07.09.09 23:42:36]

buna

si eu am fost la riu evrika... am 11 ani

M-am imprietenit si eu cu Miro... L-a inlocuit o data pe dj toni la tir si am fost cu fratele meu... eu am fost asistennta lui... ii umplem cartusele cu gloante... iar cand ne intalnim imi spune: assinten hmmm... ei sunt super de treaba joi plec iarasi la evrika... sunt curioasa ce mai face miro?

vladina
    [07.09.09 23:52:55]