ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2013
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
MAY-2013

Prizonier în Corfu Town - preambul

Intro: În urmă cu doi ani am petrecut un sejur extraordinar pe meleagurile corfiote împreună cu încă o familie de prieteni. Într-o seară, stăteam cu toții într-o tavernă tradițională din Paleokastritsa, savurând cu mare plăcere …spiritul Greciei. La un moment dat, pe ecranul televizorului din tavernă a început să ruleze un filmuleț care ne-a captivat total…. Mii de oameni defilând pe stradă, preoți ce însoțeau procesiunile, fanfare care mai de care mai înzorzonate și mai mândre…... Și, peste toate astea, la un moment dat, toată lumea s-a oprit pe loc, iar de pe balcoanele blocurilor zburau pur și simplu oale și ulcele, amfore și alte obiecte de lut …. spărgându-se de caldărâm…iar lumea aplauda…. se bucura…. Nu m-am putut abține și am întrebat-o pe gazda noastră ce reprezintă această filmare, iar răspunsul a fost simplu: sunt imagini de la festivitățile organizate de Paște în Kerkira (Corfu Town). În acel moment, am luat decizia că, odată și odată, trebuie să ajung și eu în situația de a spune tuturor: AmFostAcolo!

Cum mie-mi place să-mi țin întotdeauna promisiunile, deja din toamna anului trecut am hotărât că Paștele 2013 va fi în Corfu. Zilele de Paște erau programate perfect ca și perioadă a anului, nu râmănea decât să ne organizăm. Fac precizarea că această vacanță a fost... o vacanță în doi... și a fost …cel mai frumos concediu din viața mea.

Am decis să luăm cazarea în Corfu Town (despre care am scris aici vezi impresii) pentru a fi în mijlocul evenimentelor, decizie pentru care ne-am felicitat imediat după ce am ajuns la hotelul care timp de 5 nopți avea să ne fie cartierul general.

Câteva cuvinte despre drum

Drumul a fost lejer (Giurgiu - Ruse - Byala – Pleven - Sofia – Kulata – Veroia) întrucăt am luat o cazare intermediară la Veroia (promit să scriu cândva și câteva cuvinte despre hotel și despre cochetul orășel). Nu mai intru în detalii generale asupra traseului, este, cred arhicunoscut, atât ca prin Sofia a fost un pic aglomerat – era 1 mai, iar înainte de Kulata era o deviere cam de doi kilometri din cauza lucrărilor la drum. Aici s-a întâmplat și o fază amuzantă (pentru mine). După ce am intrat pe drrumul deviat, se crease un semi-blocaj, în sensul că se făcuse coloană, mai mergeam 2-3 minute, apoi stăteam pe loc și veneau auto din sens opus. La un moment dat, un bulgar mai șmecher din spatele meu, a intrat el pe contrasens și s-a dus…... Aveam să-l găsim peste 5 minute, tot pe contrasens, dar blocat de mașina poliției rutiere, care tocmai făceau constatări la un auto avariat (pe același sens), acesta fiind și motivul ambuteiajului. Nu cred să fi scăpat curînd de acolo….

Să revenim.

Deci, pe data de 2 mai, după micul dejun și o cafea servită alene pe terasa hotelului din Veroia (sau Veria, cum doriți), am plecat cătinel, fără să ne grăbim, către Igoumenitsa, știind că avem ferry la ora 13,30. Am mai oprit pentru alimentare, la o cafea, astfe că la ora 12,50 coboram spre portul din Igoumenitsa.

Stupoare! Cred că era o coadă de 2-3km de mașini, de toate felurile! Deja mă găndeam că mai pierdem vreo două ore pe aici… Nu vreau să o lungesc, fiți atenți! La ora 13,30 eram îmbarcat pe ferry, care, într-adevăr, cu 5 minute întârziere, a plecat în trombă spre Corfu Town. Or fi grecii mai lenți la altele, însă în ceea ce privește organizarea transportului pe apă sunt colosali (era plin de poliție tot portul, te îndrumau imediat) !

Frumoasa croazieră spre Corfu a fost foarte rapidă (cam o oră și un sfert, cred că au suplimentat numărul curselor, erau foarte mulți turiși), și, usor, usor, a început să se întrezărească impresionanta intrare în Kerkira. Evident că eu am ratat-o, a trebuit să cobor la subsol la mașină. Debarcarea s-a făcut iarăși foarte rapid, iar de aici am pus în funcțiune GPS-ul. În zece minute eram la hotel.

După formalitățile de cazare, am discutat un pic cu managerul de rezervări, o tipă extrem de simpatică. I-am spus că am de gând să fac și ceva incursiuni pe insulă (Paleokastritsa, Taverna Spiros, Canal D’Amour, Glyfada, etc), la care ea mi-a spus: Uitați de acest program! Azi e joi, până duminică sunteți prizonier în Corfu Town! Este greu să ieșiți cu mașina din oraș și, mult mai greu să mai intrați!

Ulterior m-am convins că avea dreptate!

Așadar, după ce ne-am aranjat lucrurile, dușul de rigoare și am servit un Ouzo cu gheață pe terasa hotelului, am pornit să explorăm… pe jos. Distanța de la hotel în centrul nou este cam de 2-2,5 km, sau, până la Liston, vreo 3 km.

Am mers ușor pe malul mării până la obelisk, apoi am făcut stînga spre centrul nou… Evident că de la primul chioșc am achiziționat o hartă a orașului și… la drum…

Am ajuns în centrul nou… Lume multă, aglomerație mare… Magazine lîngă magazine, unele de lux, altele cu fel și fel de kitsch-uri. Turiști din toată lumea… Ca dovadă de cum mă simțeam, am să pun o fotografie, în care sunt cu harta-n mână! Ce ziceți?

Ne-am afundat pe străduțele ce te ghidează spre orașul vechi…. ne minunam la tot pasul… Biserica Sf. Spiridon, unul din simbolurile orașului și patronul spiritual al insulei. De acolo am achiziționat o icoană cu chipul Sf. Spiridon pentru a o dărui unui bun coleg aflat la mare cumpănă… a vieții. Sper din tot sufletul ca Duhul Sfânt și dragostea corfioților înglobată în această bucată de lemn să-l ajute să se însănătoșească… Scuze pentru off–topic.

La un moment dat, am văzut iarăși multă lume adunată în fața unei clădiri datănd de prin vremuri demult apuse… De sus, de la etaj se auzea muzică… Era una din fanfare care… se antrena pentru ceea ce urma să se întămple în următoarele trei zile…

Terasele tavernelor erau pline, în unele dintre ele, în interior, se auzea bouzukia…...

Deodată a început să se audă un zumzet, vuiet… Poate cei ce ați mai fost în Corfu știți deja despre ce este vorba: ne apropiam de Liston zona așa–zis rezidențială din Corfu Town, zona unde se întâmplă TOTUL. Bulevardul Liston este, cred eu, un simbol al spiritului grecesc, toată lumea de acolo este bucuroasă, socializează, râde, bea un frappe sau o răcoritoare, sau un ouzo… și… se simte bine! Este o senzație ce nu poate fi redată în cuvinte! Sau, cel puțin eu, nu pot! O păstrez în inima mea pentru totdeauna! Glumind, cred că numai zona Liston produce un PIB în perioada Paștelui, cât un oraș mare de pe la noi într-un an… dar nu acest lucru este important. Important este faptul că această zonă te atrage precum un magnet…. te vrăjește, te acaparează, te cucerește definitiv!

Nu știu dacă sunt neapărat un romantic, însă, decăt să vă dau numai detalii seci precum x clădire avea nu-știu-ce – sau era nu-știu-cum, mai bine vă spun despre trăirile de atunci Așa simt, așa fac.

Evident că ne-am oprit pe Liston (de abia am prins o masă - și sunt sute!) să savurăm un frappe și să ascultăm vuietul străzii, să ne bucurăm că AmFostAcolo! Chiar, fără nici un parti pris, cel ce a dat numele site-ului ăsta chiar a fost inspirat! I love this name!

Iarăși am derapat! După ce am servit frappe-ul, am continuat periplul prin orașul vechi… Am întâlnit chiar o formație simpatică formată din patru tineri (chitară, mandolină, saxofon și trombon) care se produceau într-un spectacol life ad-hoc! În continuare, deși se înnoptase de-a binelea, majoritatea magazinelor (bijuterii, suveniruri) erau deschise.

Ne-am îndreptat iarăși către orașul nou... și am luat un taxi! Mercedes, piele, șoferul vorbea limba engleză… Ne-a dat, cu mare bucurie, informații despre ce va fi a doua și a treia zi..., ne-a recomandat ca a doua zi, la prima oră să fim la Cofineta (cafeneaua de unde începe Listonul din capătul străzii bisericii Sf. Spiridon) și... ne-a dus la hotel! With only five Euros! ( grecii pronunță și cu un s aproape imperceptibil la sfârșit!)

De acolo, la 5 minute de mers pe jos, am mers la Taverna Dimitri (precizez că aici am nas, nu prea dau greș), unde am încheiat prima zi de prizonierat la un calamar, o caracatiță marinată și la mussels saganaki! Toate asezonate cu un Ouzo și cu minunatul vin sec de Corfu!

Pe curând!

PS.Rog webmaster să atașeze clipul http://youtu.be/8UgndyMfe-8

Trimis de johnnyredlabel † in 20.06.13 14:22:04
Validat / Publicat: 20.06.13 16:11:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plecarea din Igoumenitsa către Kerkira, mai 2013

[03.10.14 04:04:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi in Kerkyra (Corfu Town)" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kerkira (Corfu Town) :