Drumul cu mașina spre Thassos

JUN-2013
600 Euro/Familie
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

Drumul catre Thassos prin Zlatograd si Svilengrad

Tocmai m-am intors din Thassos si din pacate drumul la dus prin Zlatograd a fost un adevarat chin.

Am avut in masina un copil de 2 ani si trei luni si a vomitat de 3 ori pana la Thermes.

Din cauza ca setasem din greseala GPS-ul pe cel mai scurt traseu acesta ne-a dus pe munte dupa Stara Zagora unde a vomitat prima data copilul si lungind durata drumului cu 30-45 min.

Restul drumului a fost prin orasele cunoscute Dimitrovgrad-Haskovo-Kardzhari-Zlatograd.

Trebuie sa precizez ca in ultimul sat inainte de Zlatograd o sa intalniti un indicator de Zlatograd 4KM. Este total eronat. Am facut cel putin 10 km pana am ajuns la punctul de frontiera. La un moment dat am crezut ca am ratacit drumul.

Inainte de Zlatograd drumul este cel mult acceptabil. Dupa granita este nou asfaltat dar cu serpentine unele chiar foare inchise si avand loc decat o masina. Totusi in acele portiuni se poate vedea daca vin masini din fata.

Dupa Zlatograd drumul pe munte mai dureaza vreo 60 km rareori fiind portiuni de drum drept.

Totul culmineaza cu trecerea prin Xanti care are stradute foarte inguste (cum sunt in Centrul Vechi) cu masini parcate pe ambele parti. Iti ia cel putin 30 de minute sa ajungi la autostrada. Singurul lucru bun este ca eviti statia de taxare de 2.2E de pe autostrada.

Dupa iesirea de pa Autostrada cand se ajunge la primul semafor in loc sa mergeti drept catre Chrisuopoli eu recomand sa faceti dreapta catre Grovouna si pe urma stanga catre Agiasma. Drumul este mai lung putin dar se parcurge mai repede. Pe mine diferite GPS-uri m-am trimis pe acest drum ca fiind cel mai rapid.

La intoarcere am luat-o pe binecunoscuta ruta: Xanti-Komotini-Alexandroupoli-Orestiada-Soufli-Ormio-Svilengrad- Pastrogor- Glavan-Nova Zagora-Gurkovo- Veliko Tarnovo-Byala-Ruse.

Pe ruta de intoarcere principala problema a fost copilul care a fost foarte galagios fata de drumul de dus cand i-a fost rau tot drumul.

Deci recomandarea mea este sa nu o luati prin Zlatograd decat daca aveti masina sport si nu aveti pe cineva in masina caruia sa i se faca rau de la serpentine (femei, copii).

Eu am luat-o pe acest drum deoarece m-a atras faptul carea cu 100 km mai scurt dar timpul pierdut a fost mai mare.

Drumul prin Svilengrad mi se pare foarte ok si este liber. Foarte rar intalnesti masini de politie pana la Nova Zagora (eu nu am intalnit decat in Svilengrad).

Este un drum odihnitor care merge in majoritatea timpului pe dealuri.

In anii trecuti drumul era intr-o stare foarte proasta. Anul acesta am fost surprins ca au peticit drumul considerabil.

Mentionez ca am un Seat Ibiza Sport si am facut acest drum fara probleme in anii trecuti cand era mult mai prost. Anul acesta am fost cu un Ford Fiesta Break.

Din pacate au "uitat" sa asfalteze cateva portiuni (de maxim 50 m) si exista posibilitatea sa te ia valul de drumul relativ bun de acum si sa dai de o astfel de portiune.

Sper ca acest review sa ii lamureasca pe cei care vroiau sa o ia pe la Zlatograd si sa nu pateasca ca mine.

Despre locatia unde am stat o sa fac un review separat cand timpul o sa imi permita deoarece este o locatie speciala pentru mine.

Impresii încărcate de expertu in 20.06.2013 01:00:16

Validat / Publicat: 20.06.13 05:53:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Central Studios Potos

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (expertu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 9 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de expertu? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[20.06.13 07:15:23]

poate ar fi bine sa faci cateva precizari si corectii.

"Din cauza ca setasem din greseala GPS-ul pe cel mai scurt traseu acesta ne-a dus pe munte dupa Stara Zagora... "
- nu inteleg la ce zona te referi, poate ne explici

"Trebuie sa precizez ca in ultimul sat inainte de Zlatograd o sa intalniti un indicator de Zlatograd 4KM. Este total eronat. Am facut cel putin 10 km pana am ajuns la punctul de frontiera... "
- daca te referi la indicatorul dupa Preseka, este chiar corect (indica Zlatograd nu Grecee) de acolo mai ai vreo 4km pana in Zlatograd.

"Dupa Zlatograd drumul pe munte mai dureaza vreo 140 km rareori fiind portiuni de drum drept... "
-nu vreau sa fiu rautacios, dar... pe UNDE te-a dus gps-ul de-ai facut 140km (!!!) ??? hai sa specificam ca intre PF Zlatograd si Xanthi sunt undeva in jur de 60 de km!!!

"Singurul lucru bun este ca eviti statia de taxare de 2.2E de pe autostrada... "
-asta e concluzia???

"Sper ca acest review sa ii lamureasca pe cei care vroiau sa o ia pe la Zlatograd si sa nu pateasca ca mine"
- ma abtin sa-ti ofer o replica la fraza aceasta.

nu vreau sa creez o polemica, dar as prefera sa citesc review-uri corecte. eu am facut ambele trasee, il prefer pe cel prin zlatograd dar recomand celor care au pasageri cu probleme de rau de masina sa mearga prin svilengrad. fair, nu?

[20.06.13 20:07:55]

1. Am luat-o pe la Gabrova in loc de Gurkovo

2. De la Preseka sunt 6 km pana in Zlatograd. Dupa aceea mai sunt 4 km de la Zlatograd pana la vama. Total 10 KM

3. Intre Zlatograd si Xanti sunt 34 km daca treci muntii cu avionul sau elicopterul. Pe sosea aceasta distanta se tripleaza. Poate am exagerat si eu dar cu siguranta sunt 100 km pana la Xanti. Este greu sa conduci pe serpentine si sa fii atent cand ii vine unui copil de 2 ani sa vomite.

Dupa calculul tau ar veni asa: 60 KM pana Ruse+ 340 pana la Zlatograd + 60 pana la Xanti + 30 pana la Chrisuopoli + 15 pana la Keramoti = 505 KM pe ruta Bucuresti- Keramoti.

Din cate am citi eu pe aici 580 KM este distanta minima intre Bucuresti si Keromoti. Poate ma lamuresti tu mai exact unde am gresit eu calculul daca sustii ca sunt doar 60 km intre Zlatograd si Xanti.

4.Am incercat sa gasesc un lucru pozitiv si nu o concluzie. Concluzia m-am grabit sa o subliniez din prima fraza.

5. Din punctul meu de vedere acest traseu (prin Zlatograd) este mult mai frumos decat cel prin Svilengrad dar mai obositor. Trebuie sa avem in vedere ca cei care se duc in Thassos o fac pentru vacanta si cred ca 95% sunt insotiti de prietene si eventual copii care au rau de masina un astfel de traseu. Sa nu mai vorbim ca si masinile sunt pline de bagaje.

Eu am scris acesta impresie pentru cei 95%. Pana sa plec eu nu am intalnit un astfel de review. M-ar fi scapat de o gramada de batai de cap.

Cand o sa plec singur cu prietena in Thassos o sa aleg drumul prin Zlatograd deoarece am masina sport si "tanjesc" dupa astfel de drumuri. Prietena am "calit-o" pe serpentinele de noi si pe cele din Thassos.

Un alt aspect foarte important este si masina. Pe aceleasi drumuri din Thassos ii era mereu rau cand mergea cu un Renault Laguna dar cu masina mea (Seat Ibiza Sport) nu avea nici o problema chiar daca eu mergeam mult mai tare cu masina.

Concluzia mea din nou este ca trebuie evitat acest drum daca aveti copii sau femei mai sensibile.

P. S.

Sunt total de acord cu ultima fraza din ecoul tau in afara faptului ca ai zis ca ceea ce am scris nu este corect.

Cel mai important este ca oamenii sa cunoasca absolut toate aspectele acestui drum si sa aleaga drumul potrivit pentru fiecare.

[20.06.13 20:38:16]

@expertu: 1. era neclar fiindca spuneai "... traseu acesta ne-a dus pe munte DUPA Stara Zagora... ". 2. indicatorul era de zlatograd, nu de pf zlatograd sau grecee, deci aia 6km scrisi pe indicator erau corecti 3. te contrazic, si-o fac in cunostinta de cauza, i-am parcurs si mai mult de 60 de km intre pf zlatograd si xanthi, nu-s! verifica pe orice site ca sa te convingi! la pct. 5 imi mentin ce ti-am spus la finalul primului meu comentariu

p. s. este aici o postare a lui nicuv (parca) cu filmulete de pe zlatograd-xanthi. poate asa o sa crezi ca nu-s mai mult de 60 de km!

- Dragos
[20.06.13 21:15:05]

@iuhas:

Din păcate, realitatea nu ține cu niciunul dintre voi.

De la indicatorul cu pricina, până în centrul Zlatogradului (așa cum e normal să se măsoare distanțele rutiere), sunt vreo 8 km.

Vezi situația exactă pe hartă.

Până la urmă, nici nu prea contează câțiva km pe indicatoarele rutiere - eu iau mereu indicațiile lor cu caracter informativ, nu de măsură riguroasă. Ce, n-ați văzut niciodată indicatoare succesive la 1...2 km unul de altul, dar cu diferențe și de peste 10 pe marcajul înscris pe ele?!?

[20.06.13 21:28:31]

@Dragos:

Eu nu ma refer la acel indicator. Este un indicator de Zlatograd vechi (negru pe alb) cu 4 km si pe urma inca unul catre vama tot 4 km dupa cei 4 km initiali.

Noi am crezut ca punctul de frontiera este chiar in oras nu la 4 km de oras.

Dupa cum ai spus si tu nu conteaza chiar atat de mult cei 10 km. Eu am vrut sa evidentiez acest lucru deoarece cei cu care eram in masina ziceau sa ne intoarcem dupa ce facusem 8 km ca ne-am ratacit desi GPS-ul ne indica ca eram pe drumul bun.

[20.06.13 21:47:45]

@iuhas:

Te cred ca m-am uitat acum pe Via Michelin. Totusi noi am mai ocolit putin si pe acel drum. Adica am facut cam 70-75 km. Totusi au parut o eternitate. O sa vad cum putem modifica cifra aceea de 160 KM.

[21.06.13 12:46:09]

@expertu: da, total de acord cu tine ca simti ca drumul dureaza o eternitate

- lllucian
[21.06.13 13:35:32]

Impresiile sunt impresii si difera de la om la om. Ca multa lume si eu m-am dus prin Zlatograd, unde mi-au placut la nebunie serpentinele pe drumul ingust (un fel de viteza in coasta). In schimb sotia a avut alte impresii, a trebuit sa opresc de doua ori sa isi revina. Si bineinteles ca am luat ''impreuna'' decizia de a ne intoarce prin Svilengrad. :)

Publicitate    [10.12.19 04:16:24]

pagină generată in 0.09579205513 sec