ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2013
ÎNSCRIS: 27.05.13
JUN-2013

la PMM* = 185 USD

Last minute pe cinste

Am plecat aproape de pe o zi pe alta dupa ce gasisem oferta luni iar vineri deja plecam spre Bruxelles. Am avut zbor direct Bruxelles- Punta Cana dupa ce in prealabil zburasem de la Cluj la Bruxelles unde ne-am si cazat pentru o noapte. Partea mai putin placuta a fost ca am ajuns pe aeroportul Charleroi si plecarea spre dominicana a fost de pe Aeroportul International din zona Zaventen, iar transportul dintr-o parte in alta a costat destul de mult. Spre dominicana am zburat cu Skyairfly Jetairfly si am fost foarte multumiti de serviciile oferite. La dus am facut aproximativ 9 ore, iar la intoarcere am mers prin Jamaica (aeroportul de la Montego Bay) unde am facut escala, ajungand astfel sa facem aproximativ 12 ore pe drumul de intoarcere. Desi eram cu copil de 1 an si o luna, nu ni s-a parut foarte greu drumul desi a fost putin obositor.

Aeroportul din Punta Cana e foarte misto, nu are geamuri iar acoperisul e din stuf. Organizarea insa nu e foarte buna, erau niste cozi imense pentru plata vizei si apoi pentru verificarea pasapoartelor. Noi am avut noroc ca am scutit o coada, primind in Belgia niste vouchere ce tineau loc de viza de la compania cu care am zburat, dar chiar si asa am stat mai bine de 45 de minute pana am reusit sa trecem de controlul vamal. Partea neplacuta a fost ca nu au adus caruciorul copilului la scara avionului si a trebuit sa il tinem in brate in tot acest timp. Bagajele erau deja pe banda cand am scapat de acolo asa ca am iesit din aeroport (in continuare aglomeratie mare) unde soferii microbuzelor isi asteptau turistii cu pancarte in mana. Am ajuns la hotel in aproximativ jumatate de ora, unde am fost asteptati cu sampanie rece la intrarea in receptie.

Am facut check-in-ul in mai putin de 5 minute, camera era pregatita iar hamalul luase deja bagajele. Am luat si un abonament de net (25$ pentru 25 ore folosibile in maxim 6 zile de la prima conectare) pentru ca ni s-a parut scump sa folosim telefoanele mobile (vodafone-ul avea semnal, orange-ul nu). Am fost cazati in cladirea 13, langa plaja, intr-o camera mare (era parca rupta din telenovelele sud americane, nu lux si nu ultramodern, dar foarte curat) iar patutul copilului era deja in camera. Exista si o incapere cu frigider si cafetiera, unde camerista alimenta zilnic cu suc, apa, cafea.

Restaurantele... fara numar. Un restaurant principal pentru mic dejun, pranz si cina (clatite, omleta si freshuri facute pe loc la micul dejun, pizza, paste, gratar de peste si vita si un preparat traditional in functie de specificul zilei la pranz si cina), restaurant la plaja pentru pranz, restaurant la piscina pentru snack-uri si 4 restaurante a la carte cu rezervare prealabila gratuira (de care eu personal am fost insa dezamagita comparandu-le cu cele din Turcia). Mai exista, de asemenea, o pizzerie si o taco-erie (sau cum s-o fi numind), deschise pana la 6 dimineata, insa noi nu am apucat sa le gustam. Am cautat in schimb nachos (pomenit in postul anterior) si nu am gasit.

Baruri, de asemenea, fara numar, la piscine (care erau 3 la numar), la plaja (in fiecare zona), la receptie, la pizzerie, la amfiteatru. Pentru cei de la Royal (categorie superioara) camerele erau incadrate la 5 stele, aveau piscina privata, restaurant privat, bar privat pe plaja care se deschidea cu o ora mai devreme decat celelalte si zone rezervate lor in restaurantele mari. Ni s-a oferit posibilitatea sa platim in plus sa ne mutam acolo dar nu ni s-a parut ca merita, noi eram oricum foarte multumiti cu ce aveam la sejurul basic achizitionat de acasa.

Resortul e imens, cu alei incadrate de spatii verzi unde iarba e tunsa la milimetru, cocotieri din care angajatii dadeau jos nuci de cocos zilnic, spre deliciul turistilor, copacii si ei tunsi si aranjati, o adevarata placere sa te plimbi pe acolo. Existau trei piscine, dar doar una din ele avea gresie pe jos, in rest era un ciment usor zgrumturos care insa pe noi nu ne-a deranjat prea tare din moment ce eram acolo pentru plaja si apa caraibilor. La piscina principala exista si jacuzzi si un bar in apa cu o cascada deasupra (apa cadea pe spatele celor care stateau pe scaunelele din piscina), iar echipa de animatie facea zilnic activitati de entertainment. Activitatile se regaseau si in zona centrala de pe plaja, insa noi am preferat o zona mai linistita spre capatul resortului, unde am avut parte de liniste si copilul s-a putut juca in voie. La fel ca la noi la mare, sunt o gramada de vanzatori ambulanti (trabucuri, picturi, ochalari, palarii etc) si o gramada de fotografi (poza cu maimuta, papagali, serpi) dar nu sunt galagiosi si insistenti ca la noi, se plimba pe acolo si daca vrei sa ii abordezi, te duci la ei. Mai sunt si o gramada de oferte pentru sporturi de apa, masaje, codite afro, de toate pentru toti. Sezlonguri si umbrele sunt la discretie, atat la mare cat si la piscina, si gaseam libere la orice ora din zi. Nisipul fin crem-rozuliu care ramanea la o temperatura constanta si in timpul zilei si apa turcoaz... de vis!

Spectacolul de seara era are dragut, incepeau cu programul pentru copii (nu doar disco ci si jocuri), apoi muzica live (instrumente si voce), curs de dansuri latine iar apoi un show pentru adulti (nu interzis minorilor :))). Intr-o seara la masa vecina (in spatele randurilor de scaune erau si cateva mese pentru cei care preferau o masa pentru specatcolul de seara) niste americani au inceput sa traga droguri pe nas, in vazul tuturor, fara sa le pese de copiii care s-au adunat in zona. Neplacut, dar a trecut. In alta noapte, spre dimineata, in camera de sub noi, tot un cuplu american a inceput sa se certe si chiar bata, spargand obiecte si facand o galagie de nedescris. Cred ca asta tine de educatie si excesul de libertinism al americanilor, dar oricum nici o clipa nu am simtit ca nu am fi in siguranta, avand in vedere ca erau o multime de oameni de ordine in zona.

O destinatie pe cinste, dar un plus mare pentru resort il constituie zona unde este amplasat. Ne vom reintoarce in dominicana, chiar daca nu neaparat in acest hotel.

Trimis de oanabaciu in 19.06.13 13:06:40
Validat / Publicat: 19.06.13 14:09:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanabaciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

romeo-george [19.06.13 14:38:36] »

pretul include si transportul pana la Bruxelles?

oanabaciu [19.06.13 18:12:37] »

@romeo-george: da, include si transportul Cluj- Bruxelles si retur, cu Wizzair.

Ca si corectura, de acolo am zburat cu Jetairfly, nu Skyairfly cum am scris mai sus.

nota webmaster - am corectat in review.

popescuionut [21.06.13 22:58:40] »

sa inteleg ca per total acest resort este ok, fara prea multe de reprosat?

intreb pentru ca am vazut o gramada de review-uri negative pe trip advisor...

popescuionut [21.06.13 23:21:32] »

si inca ceva... cat ar fi costat acel upgrade la categoria Royal?

oanabaciu [22.06.13 10:33:32] »

@popescuionut: Nu am nimic de reprosat, singura chestie e ca hotelul e de 4 stele, deci nu e luxul care il gasim in hotelurile turcesti de exemplu. Dar cum am spus mai sus, e curat.

Upgrade-ul pt Royal presupunea camere similare cu cele din Turcia (vorbesc de camera care ne-au prezentat-o, care de fapt era un apartament cu vedere spre mare, nu am garantia ca toate camerele royal arata asa si in mod cert nu toate au vedere spre mare).

Nu stiu cat era doar upgrade-ul pt royal, noua ne-au prezentat o oferta sub forma de abonament, in care trebuia sa platim 650$ anual timp de 25 de ani, pentru a primi preturi preferentiale pentru lantul lor de hoteluri din zona Marii Caraibilor, pentru 6-8 persoane, maxim 3 saptamani pe an, cazati in conditii royal (asta presupunea sa ne mute si in acest sejur la royal).

Noi personal nu am consierat ca merita

popescuionut [22.06.13 11:39:00] »

@oanabaciu: Inteleg, resortul e de 5 stele insa camerele standard sunt de 4, probabil de aici si multe review-uri negative. Acel upgrade in forma in care v-a fost prezentat chiar ca nu se merita...

Mersi mult pentru raspuns!

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE [21.07.13 05:50:26] »

Sal @oanabaciu,

Felicitari pentru excursie si pentru review. Fericitilor, norocosilor, la mai multe. Pe mine unul ma incinta cind vad oameni ca voi care se multumesc cu ce este si se bucura neconditionat, lasind micile inconveniente deoparte. Eu am stat peste gard la Fiesta si am vizitat Flamenco la o prezentare "time-share", aceeasi cu cea descrisa de tine. Am fost dezamagit de Flamenco, in comparatie cu Fiesta, Fiesta e de doua ori mai ingrijit si dotat. Cu atit mai mult apreciez review-ul tau. Trebuie sa mentionez totusi ca da, Flamenco are mai multe activitati, in special seara/noaptea.

Si totusi, chiar un sfert de ora pina la plaja? Ca nu imi amintesc sa fi facut cineva mai mult de 7-8 minute, in pas lejer...

oanabaciu [22.07.13 10:03:46] »

@sirbuvio: sincer, nu am cronometrat cat facem cu exactitate, dar noi am fost cu copilul de 1 an si poate de asta noua ne lua mai mult

Marinescu Ana* [29.07.13 18:59:20] »

@oanabaciu: buna, nu am inteles bine, la ce hotel ati stat-occidental grand punta cana sau flamenco?

va intreb ptr k ne-am rezervat camera dubla deluxe la occidental.

daca ai putea pune si poze mai explicite pentru ca eu nu pot face diferenta cu Turcia -nu am fost acolo.

mi-as dori sa vad ce ma asteapta.

si va felicitam pentru curajul de apleca asa departe, vacanta last minute si cu un copilas mic.

sunteti tari si vad k ati trecut peste toate si ati adus si poze minunate

Sebuh82 [31.07.13 11:04:02] »

@Marinescu Ana: occidental grand sau flamenco e tot una. e unul si acelasi resort.

Marinescu Ana* [31.07.13 16:10:28] »

@Sebuh82: va multumesc pentru precizare.

o zi buna

webmaster [23.10.13 15:30:02] »

@oanabaciu: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

dumitriu77 [06.01.14 00:03:31] »

Spune-mi te rog cum este vremea in Dominicana in luna iunie? Eu as vrea sa merg in aceasta tara in iunie sau octombrie. Am citit ca in lunile iunie, august si septembrie in Rep Dominicana pot aparea uragane si imi este frica da nu imi strice sejurul.

Luci Petrusel [30.01.14 14:15:31] »

Cu ce agentia ai colaborat sau ce agentie recomanzi? Mersi

lalely [22.04.14 10:12:23] »

@oanabaciu: Buna, imi poti spune te rog cum a fost vremea? Am vrea sa mergem si noi anul acesta in iunie sau iulie, dar am citit ca sunt sans de ploaie si furtuna.

Luci Petrusel [22.04.14 17:15:55] »

@lalely: Noi ne intoarcem in data de 28 mai si o sa iti scriu.

O zi placuta.

Sebuh82 [23.04.14 11:07:50] »

@lalely: ploaie sau furtuna exista sanse sa fie in oricare zi din an, asa e vremea acolo, ploile dureaza 10-15 minute dupa care e soare din nou. Depinde cum ai noroc. Problema cu lunile de vara e ca poate sa treaca un uragan pe acolo si atunci e vreme rea mai multe zile. Din mai pana in octombrie e sezonul de uragane in Caraibe.

lalely [23.04.14 11:58:02] »

@Sebuh82: Asa am citit si eu pe net, dar dupa ce am asaltat cu intrebari pe toate site-urile pe toti care au fost in perioada asta, am aflat ca nimeni nu a avut parte de uragane, poate doar o ploicica, asa ca sper sa avem noroc.

Sebuh82 [24.04.14 11:14:31] »

@lalely: eu am fost o data in sezon de uragane si nu am prins nici un strop de ploaie sau uragan in septembrie, si am mai fost o data in februarie si atunci a plouat in fiecare zi.

lalely [24.04.14 11:47:08] »

@Sebuh82: sper sa am noroc de vreme buna. va multumesc pentru ajutor.

dumitriu77, lalely, Luci Petrusel, Marinescu Ana*, oanabaciu, popescuionut, romeo-george, Sebuh82, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :

• pagină generată în 0.043938875198364 sec