ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 09.08.12
MAY-2013

Captivant

In primavara asta am gasit un bilet ultra last minute in Spania, pe Costa Brava.

Am ajuns in Calella, o statiune foarte cocheta la nord de Barcelona si pentru ca, desi era destul de cald afara, apa marii era inca rece si nu se prea putea face baie, am avut timp sa vizitam toata statiunea (lucru pe care, probabil, nu l-am fi facut daca vremea ar fi permis sa facem baie).

Aveam de gand sa mergem la un parc acvatic, dar cum acesta se deschidea doar la sfarsitul lunii, cineva de la o agentie de turism de acolo ne-a recomandat parcul de distractii PortAventura, situat la o distanta de 2 ore si 15 minute de Calella, pe Costa Daurada, la sud de Barcelona. N-am prea fost incantata de idee la inceput, dar pana la urma am cumparat totusi biletele (care, trebuie sa spun, nu au fost tocmai ieftine (116 euro pentru un adult+1 copil) dar in final s-a dovedit ca au meitat toti banii). Asa ca - zis si facut! Am pornit dimineata la 9 din Calella si am ajuns la Salou (localitatea unde se afla parcul de distractii) in jurul orei 11.15. Inainte de asta, am intrat putin pe internet sa vedem cam despre ce e vorba. Mi s-a parut interesant, dar este incomparabil cu ceea ce am gasit acolo, live!

PortAventura este un parc imens, cu diferite tematici, pe tari si regiuni (Polinezia, Mexic, China, Vestul Salbatic etc.), care include si un aqua parc.

Fie ca esti copil, fie ca esti adult, pur si simplu te fascineaza din momentul in care ai intrat pe poarta. Ai impresia ca ai intrat intr-o lume de basm.

Distractia e maxima si e pentru toate categoriile de varsta, incepand de la copii mici pana la adulti si chiar oameni in varsta. Sunt tot felul de trenulete, montagne-russe-ri, tobogane, locuri de joaca pentu copii, magazine, restaurante, baruri, barci care merg pe apa si coboara apoi pe tobogane, personaje de desene animate, care te invita sa te fotografiezi cu ele (pe gratis: -)... ce sa mai zic... o adevarata nebunie. Parcul este destinat atat celor care vor sa simta adrenalina la maxim, cat si celor mai moderati, care nu au curajul sa se ridice pana la cer si apoi sa coboare cu nu stiu ce viteza pe pamant.

Daca ajungeti prin zona, va recomand din inima sa vizitati acest parc. Credeti-ma pe cuvant, merita toti banii, n-o sa regretati si veti ramane cu niste amintiri de neuitat. Atasez si niste poze, sa va faceti o idee cam despre ce e vorba.

Tuturor celor care vor ajung acolo le doresc distractie maxima si sunt sigura ca, odata ajunsi acolo, vor reveni si a doua oara. Eu cu siguranta o voi face, posibil chiar in vara asta. VIVA PORTAVENTURA!

Trimis de YMUL in 18.06.13 23:42:21
Validat / Publicat: 19.06.13 06:46:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Mallorca - Playa de Muro, Palma Nova, Sa Coma

VIZUALIZĂRI: 3820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (YMUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrarea in parc

[19.06.13 07:36:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Port Aventura [parc de distracții]" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):