ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2013
ÎNSCRIS: 19.04.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,7 ani

Un concediu foarte placut

Am stat o saptamana la acest hotel in perioada 3-10 iunie 2013. Sa detaliez pe scurt cele mai importante aspecte:

Drumul pana in Turcia a fost destul de anevoios... am avut parte de precipitatii pe jumatate din Bulgaria si cam jumate de zi in Turcia, pe de o parte, pe alta parte din cauza fetitei de 1 an si 7 luni care s-a plictisit foarte tare, desi am dormit 2 nopti pana la Marmaris, deci nu as recomanda plecarea cu copil asa mic atata drum. (la anul planuim concediu in Bulgaria). Ruta la plecare: Bucuresti-Ruse-Targovishte-Yambol-Elhovo-Topolovgrad-Svilengrad-Edirne-Eceabat-Canakkale-Ayvacik-Ayvalik-Izmir-Aydin-Marmaris-Icmeler.

Prima noapte am dormit la hotelul Dogme, 45E cu mic dejun inclus. Hotelul se afla imediat ce treci vama turca, pe stanga. Camere curate, cu 2 paturi unul dublu si unul single, tv, baie, micul dejun cam vegetarian 80 %, oricum ok, recomandat pt familii cu copii.

A doua noapte ne-am oprit la Dikili, la pensiunea Dikili, 70 lire turcesti cu mic dejun inclus. Camera mare cu 2 paturi, lenjeria curata, insa in camera cam praf si mobila mai veche... Micul dejun la fel de saraco-vegetarian... oricum decat deloc... :)

Camera: Am ajuns la hotel pe la 16.00, cazarea s-a facut in 5 min, am cerut o camera linistita departe de zgomotul piscinei si al restaurantului si am primit o camera cu 2 paturi, unul dublu si unul single (pe care le-am apropiat), in corpul din stanga, cum intri in locatie, cel de la piscina de jos, dar cu vedere in spate, a fost foarte bine, nu se auzea zgomot. Un pic deranja liftul ca era chiar prima camera de langa lift, dar nu f tare, adica fetita mea putea dormi asa ca o fost ok. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca, in timp ce faceau curat in camere, cameristele lasau usa de la intrare deschise si cea de la balcon in acelasi timp, si se producea curent care trantea usa de la intrare f tare, adica fetita mea tresarea la orice usa trantita si in jumate ora s-a trezit... dar acest lucru s-a intamplat in penultima zi... Adica in fiecare zi se tranteau usile dar, doar in penultima zi a deranjat fetita deoarece era chiar pe hol cu noi! Data viitoare voi lua atitudine de la inceput!

Camera mare cu baie, balcon mare, curatenie zilnic, schimbat prosoape zilnic, pat foarte confortabil, aer conditionat, frigider cu o sticla mare de apa plata.

Se cam aude din camera vecinului dar nu f tare, nu deranjeaza.

Mancarea: multa si gustoasa. Oricine gaseste ceva pe placul lui... 2 feluri de supa, carne la gratar, cu sos, cu legume, legume simple, cu branza, legume la gratar, spaghete, snitele, cartofi prajiti pai si taranesti (f gustosi), salate de tot felul... dulciuri multe, cam prea dulci pt gustul meu... baclavale, fructe etc.

Bauturi: la dozator dar acceptabile, cafea, ceai, capuccino, apa plata si gazoasa la discretie 24/24. Bauturi alcoolice nu am consumat decat un pahar de vin alb cu cola care a fost f bun.

Piscina: Sunt 4 piscine, 2 mari si 2 mici (pt. copii). O piscina mare si un mica jos, dar apa era mai rece, si o piscina mare (cu 2 topogane) si un mica sus, acestea erau cele mai folosite deoarece apa era mai calda.

In interior se mai afla un market cu inghetata, chipsuri, suveniruri etc, un magazin cu aur, f scump!

Plaja e aproape, cam 80 m, este ingusta si cam pietris... nu am facut baie in mare pt ca era apa rece.

Seara este program mini disco de la 21 la 22, apoi diverse jocuri pt adulti bingo, karaoke etc

Sauna si fitness gratis.

Loc de joaca pt copii si atelier pt copii, cam micute dar bune.

Animatori draguti, personal amabil si zambitor.

Miercurea este bazar, f mare, preturi negociabile neaparat!

La intoarcere am ramas doar o noapte in apropiere de Canakkale, la o pensiune cam saracacioasa, 60 lire fara mic dejun.

Ruta de intoarcere a fost: Marmaris-am facut o oprire la Soke pt cumparaturi din outletul Nevada (f bune preturi) -Izmir-Canakkale-Edirne-granita de la Lalalpasa-Elhovo-Sliven-Elena-Veliko Tarnovo-Ruse-Bucuresti, un drum mai scurt dar plin de serpentine f inguste, la un moment dat ne-am intersectat cu un tir exact in curba serpentinei si nu am avut loc amandoi, a trebuit sa dam in mansarier ca sa poate trece el apoi noi! Nu l-as mai repeta acest drum!

Noi ne-am simtit bine si planuim sa mai mergem peste 2 ani cand este fetita mai mare si sa stam minim 10 nopti pt ca au trecut zilele f repede!

Concediu placut tuturor!

Trimis de adrianacaty in 18.06.13 14:42:04
Validat / Publicat: 18.06.13 17:06:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianacaty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in locatie

• Alte impresii din această RUBRICĂMirage World Hotel: